ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Trwa konkurencja na rynku energii jądrowej w Europie Wschodniej
01.12.2020r. 07:59

20 listopada UE opublikowała projekt wytycznych w ramach zielonej taksonomii UE, długo oczekiwanego dokumentu politycznego, który może stać się pierwszą na świecie "zieloną listą" dla międzynarodowych inwestorów.

Taksonomia, będąca częścią Europejskiego Zielonego Ładu, ma na celu skierowanie inwestycji w niskoemisyjne, zrównoważone projekty. Zadziwiający w dużym stopniu jest pominięcie w taksonomii energii jądrowej jako niskoemisyjnego źródła energii. Technologia te jest przedmiotem raportu opracowywanego przez JRC, od którego wniosków będzie zależeć, czy będzie objęta rewizją aktu.

Decyzja o wykluczeniu energii jądrowej nie jest całkowicie oczywista. W końcu szef klimatyczny Komisji Europejskiej Frans Timmermans potwierdził niedawno, że Bruksela "nie stanie na przeszkodzie" nowym elektrowniom jądrowym w UE - chociaż projekt taksonomii wydaje się zniechęcać do wykorzystania energii jądrowej jako narzędzia walki ze zmianami klimatycznymi. Jednak czyniąc to, Bruksela stoi w sprzeczności z obecnymi wydarzeniami zachodzącymi w jej wschodnich państwach członkowskich, gdzie rządy usilnie naciskają na modernizację i rozbudowę swoich flot jądrowych, próbując zmniejszyć emisje dwutlenku węgla z ich miksu energetycznego.

Impet jądrowy

To nie jest tak, że kilka państw członkowskich UE, takich jak Czechy, Węgry, Bułgaria i Rumunia, czekało na zgodę Brukseli przy wyborze energii jądrowej. Zdaniem Rauli Partanena, fińskiego analityka ds. energii, Bruksela niewiele mogłaby zrobić, aby powstrzymać ten trend.

"Z politycznego punktu widzenia oświadczenie Timmermansa było być może potrzebne i zachęcające, nawet jeśli zasadniczo potwierdziło to, o czym już wiedzieliśmy" - mówi Partanen w rozmowie z Sustainability Times. "Zgodnie z dokumentami założycielskimi UE, każdy kraj członkowski ma prawo wybrać własny miks energetyczny. Jednak jeszcze bardziej preferowane - jeśli UE naprawdę ma na myśli sprawy związane z łagodzeniem zmian klimatycznych - byłoby stwierdzenie, że energia jądrowa będzie traktowana na równi z innymi niskoemisyjnymi źródłami energii w UE, na przykład poprzez włączenie jej do taksonomii, czy jak oznakowanie ekologiczne, fundusze na odbudowę po COVID itp." - ubolewa ekspert.

"Energia jądrowa wciąż jest pomijana z powodów czysto ideologicznych i, moim zdaniem, po prostu po to, by ją zmarginalizować i wykluczyć. Z punktu widzenia klimatu jest to wysoce nieodpowiedzialne" - podkreśla Partanen.

Cena jest dobra

To ideologiczne wykluczenie jest częściowo spowodowane wysokimi kosztami projektów. Ponieważ ceny są zawsze przedmiotem gorącej debaty, przeciwnicy energii jądrowej argumentują - w świetle ponownego zainteresowania Europą Wschodnią tym źródłem energii - że koszt budowy elektrowni jądrowych w tym regionie jest zbyt wysoki i aby Czechy, Węgry i Bułgaria zamiast tego inwestowały w odnawialne źródła energii. Jednak stanowisko to ignoruje fakt, że konkurencja dostawców ma kluczowe znaczenie dla obniżenia całkowitego kosztu projektów - ostra konkurencja, która już trwa w Polsce i Rumunii.

Istotnie, nacisk państw Europy Wschodniej na energię jądrową wywołał swojego rodzaju "gorączkę złota" wśród dostawców technologii jądrowej ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Chin i Korei Południowej, którzy liczą na udział w lukratywnym rynku lokalnym. Według Bloomberga, chociaż Stany Zjednoczone idą łeb w łeb z Rosją i Chinami w regionie, to te dwa ostatnie państwa wydają się mieć przewagę, ponieważ oferują kontrakty pakietowe. "Moim zdaniem kluczowe zalety to niskie koszty finansowania projektu dostarczonego przez sprzedającego (lub rząd sprzedającego) oraz wygoda dla kupującego, gdy dostanie kontrakt zrealizowany pod klucz lub podobny pakiet" - mówi Partanen.
W międzyczasie Departament Energii Stanów Zjednoczonych przyznał w kwietniowym raporcie, że jest "całkowicie nieobecny" na globalnym rynku nowych reaktorów, chociaż wydaje się, że wiatry również zaczynają wiać z tego kierunku. Według Partanena "Całkiem niedawno Stany Zjednoczone podjęły decyzję o umożliwieniu finansowania projektów jądrowych za granicą, więc może się to zmienić".

Kwestia technologii

Oprócz cen, kwestie niezawodności i bezpieczeństwa są również ważnymi czynnikami wpływającymi na decyzje rządu. Podczas gdy Stany Zjednoczone zawarły kilka wstępnych umów, technologia ciśnieniowego reaktora wodnego AP1000 boryka się z problemami z niezawodnością. Technologia, która do tej pory działała komercyjnie tylko w chińskim Sianmen 2, napotkała problemy z pompami chłodziwa w reaktorze i od 2019 r. działała tylko przy 20% pełnej wydajności. Może to utrudnić dostawcom z USA zdobycie udziałów w rynku w regionie, gdzie rosyjska grupa jądrowa Rosatom jest już znana lokalnym inżynierom w wielu zainteresowanych krajach i której pięć reaktorów Gen III + WWER-1200 pracuje w Rosji i za granicą od kilku lat.

"Rosatom ma już poprzednie generacje reaktorów WWER działające w wielu z tych krajów i może dostarczać paliwo i inne usługi dla tych reaktorów" - wyjaśnia Partanen. "Firma zbudowała również wiele swoich reaktorów WWER1000 i WWER1200. Jest to znacząca zaleta, ponieważ łańcuchy dostaw i procedury są bardzo skomplikowane; dokładny zakres tej przewagi jest jednak trudny do zmierzenia i zależy od kraju i konkretnej sytuacji".

Kwestia akceptacji?

Bez względu na to, jaką technologię ostatecznie przyjmą te kraje, dobrze sobie one radzą, podejmując konkretne kroki w sprawie energetyki jądrowej, mówi Partanen. "Akceptacja dla energii jądrowej stale rośnie w ostatnich latach z kilku powodów. Warto zauważyć, że młodym działaczom klimatycznym udało się zrzucić bagaż, który poprzednie pokolenie przeniosło z okresu zimnej wojny i dostrzegają, jak ogromny potencjał ma technologia jądrowa w łagodzeniu zmian klimatycznych" - mówi fiński ekspert ds. energii.

Pomaga to również w szeroko zakrojonej zmianie debaty na temat zmian klimatycznych, rozszerzając ją z głównie postępowej i lewicowej publiczności także na społeczność konserwatywną: "Ustanowiona debata klimatyczna toczyła się wokół odnawialnych źródeł energii, jednocześnie odmawiając udziału energii jądrowej, co sprawiło, że działania łagodzące zmiany klimatu są zarówno wolniejsze, jak i bardziej kosztowne, niż powinny być". Jednak "Energia jądrowa dała również konserwatywnej stronie politycznego spektrum sposób na włączenie się w dyskusję na temat łagodzenia zmian klimatu, ponieważ mogą oni powiedzieć, że musimy łagodzić zmiany klimatyczne, ale musimy być skuteczni i neutralni technologicznie", dodaje Partanen.

Nawet jeśli w Brukseli pozornie brakuje tej neutralności, członkowie UE na wschodzie Europy wydają się być niezrażeni - i mogą po prostu pomóc subtelnie różnicować debatę na temat energetyki jądrowej.


Sustainability Times , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: xyz 02.12.2020r. 08:09
ciekawy artykuł, ale niestety pomija niezmiernie istotny kontekst polityczny. Tam, gdzie jest mowa o tym, że konkurencja jest najlepszym "zbijaczem" cen i podaje przykład PL należy dodać, że w PL nie ma żadnej konkurencji, co wynika z dwóch faktów:
1) żaden polski rząd nie zgodzi się na budowę elektrowni jądrowej przez Rosjan, niezależnie od wysokości rachunku. Koszty i ryzyka polityczne są zdecydowanie zbyt wysokie.
2) obecny rząd podjął decyzję strategiczną dotyczącą partnerstwa - nie tylko ws. energetyki jądrowej. Spośród dwóch koni (koń trzeci, Rosja, został zdyskwalifikowany w 1989 r.) postawił na Stany Zjednoczone i się tego trzyma. Trudno sobie wyobrazić, by pomimo podpisania porozumień z USA zdecydować teraz o wyborze partnera z Francji.
[dodam jeszcze, że zmiana prezydenta w USA nie będzie miała żadnego znaczenia, ponieważ obrona interesów amerykańskich biznesmenów na całym świecie będzie priorytetem zarówno każdego Demokraty, jak i Republikanina].
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: frajer 02.12.2020r. 10:06
Ad 2) czyli co Pan twierdzi? Że jak już z Jankesami podpisaliśmy jakiś papierek, którego nikt w Polsce nie widział, to oznacza, że oni nam jądrówkę zbudują po cenie ustalonej przez nich? Chyba jakieś dziwne rzeczy się dzieją w państwie polskim. Przyjdą następni -rozliczą czy ktoś w łapę nie wziął a atomówki i tak nie będzie bo to za duży projekt aby po cichu robić jak myślą niektórzy - tylko niektórzy - w polskim rządzie (aktualnym)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE