ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

OPEC+ szuka konsensusu ws. wielkości produkcji, a ceny ropy spadają
01.12.2020r. 08:06

Ceny ropy w USA spadają w reakcji na brak zgody w OPEC+ co do wielkości produkcji surowca od początku 2021 r. - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 44,99 USD, po spadku ceny o 0,77 proc.

Ropa Brent w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 47,50 USD za baryłkę, niżej o 0,79 proc.

Producenci ropy z OPEC+, skupiającego 23 kraje, mieli spotkać się we wtorek, aby określić politykę produkcyjną kartelu i jego sojuszników od stycznia przyszłego roku.

Do tego spotkania jednak nie dojdzie, gdyż ministrowie z kartelu i innych krajów - dostawców ropy potrzebują więcej czasu, aby osiągnąć porozumienie.

Teraz najbliższe rozmowy w sprawie wielkości dostaw ropy z OPEC+ mają odbyć się w czwartek.

Już w niedzielę odbył się panel z udziałem ministrów z OPEC+, ale nie udało się podczas tego wydarzenia osiągnąć zgody co do styczniowego opóźnienia wzrostu produkcji ropy.
Większość uczestników nieformalnej dyskusji online opowiadała się wówczas za utrzymaniem ograniczeń produkcji ropy na obecnym poziomie w I kwartale 2021 ze względu na zbyt "kruchą" sytuację na rynkach paliw, które mogą nie "wchłonąć" dodatkowych baryłek ropy.

Jednak część ministrów z OPEC+, w tym przedstawiciele Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kazachstanu, byli raczej za tym, aby kartel i inni dostawcy pompowali więcej ropy - to pozwoliłoby producentom skorzystać z wyższych jej notowań na globalnych giełdach paliw.

Przewodniczący OPEC - minister energii Algierii Abdelmadjid Attar - przestrzegał w ub. tygodniu, że grupa musi zachować ostrożność ze względu na ryzyko nowej nadwyżki ropy na globalnych rynkach paliw na początku przyszłego roku.

"OPEC+ znalazł się w sytuacji +między młotem a kowadłem+, ponieważ wskaźniki krótkoterminowe pokazują, że popyt na paliwa w Europie i USA jest słaby, za to Azja jest mocniejsza pod tym względem" - mówi Vivek Dhar, analityk ds. rynku surowcowego w Commonwealth Bank od Australia.

"To pokazuje, że rozłam w grupie producentów ropy jest głęboki. Jednak fakt, że są gotowi poświęcić więcej czasu na rozwiązanie nieporozumień, jest pozytywnym sygnałem" - dodaje.

Jeśli OPEC+ zdecyduje w czwartek, że zwiększy od początku 2021 roku dostawy ropy, to na rynek popłynie więcej surowca o ok. 1,9 mln baryłek dziennie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE