ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Kontynuacja rozmów OPEC+ przełożona na czwartek
01.12.2020r. 10:30

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
W tym tygodniu inwestorzy na rynku ropy naftowej z niecierpliwością wyczekują na decyzję OPEC+ w sprawie kształtu porozumienia naftowego w 2021 roku. Oficjalne rozmowy w tej kwestii rozpoczęły się wczoraj (aczkolwiek te nieoficjalne trwały już w weekend), lecz najprawdopodobniej nie zakończą się dzisiaj, tak jak planowano. Źródła cytowane przez Reuters podają bowiem, że rozmowy OPEC+ zostały przełożone na czwartek, 3 grudnia.

Nagła zmiana planów wynika z nieporozumień pomiędzy głównymi rozgrywającymi porozumienia naftowego - Arabią Saudyjską oraz Rosją. Saudyjczycy forsują pomysł przedłużenia dotychczasowych cięć, wynoszących 7,7 mln baryłek dziennie, na co najmniej pierwszy kwartał 2021 r. W tych planach są oni wspierani przez wiele krajów kartelu OPEC - ale nie wszystkie. Zjednoczone Emiraty Arabskie zapewniły, że poprą ten plan tyko i wyłącznie wtedy, jeśli wszystkie kraje OPEC+ będą się trzymać dotychczasowych limitów (a z tym różnie w ostatnich miesiącach bywało).

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Tymczasem Rosja jest przeciwna przedłużeniu cięć w obecnej wysokości, zwłaszcza że na rynku pojawiły się nadzieje na opanowanie pandemii poprzez rychłe wprowadzenie szczepionki. Na fali optymizmu notowania ropy naftowej w ostatnim czasie rosły, więc nie ma już takiej potrzeby wspierania jej cen jak jeszcze kilka miesięcy temu. Według doniesień Reuters, Rosja proponuje stopniowe zwiększanie produkcji ropy naftowej w ramach porozumienia OPEC+, o około pół miliona baryłek miesięcznie. To i tak mniejszy wzrost wydobycia niż dotychczasowe założenia porozumienia naftowego, które wskazują na podwyższenie limitu o 2 mln baryłek dziennie od stycznia.

Ze względu na brak wspólnego stanowiska, kolejne rozmowy OPEC+ odbędą się w czwartek, a nie - jak wcześniej planowano - dzisiaj o 14:00 polskiego czasu. Nadal więc nic nie jest przesądzone, a nieporozumienia pomiędzy sygnatariuszami porozumienia naftowego mogą budzić obawy. Jedno wydaje się jednak pewne - to, że jakaś modyfikacja porozumienia nastąpi, i że będzie musiała nastąpić prędko.

O ile w tym tygodniu to nie USA, lecz OPEC+ jest w centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej, to także ze Stanów Zjednoczonych napływają ciekawe informacje.

Wczoraj pojawiły się dane dotyczące produkcji ropy naftowej w USA. Według nich, we wrześniu wydobycie ropy w Stanach Zjednoczonych znalazło się na poziomie 10,86 mln baryłek dziennie. Oznacza to wzrost o 286 tys. baryłek dziennie w stosunku do wcześniejszego miesiąca. Niemniej, nadal jest to mniejsza produkcja niż "pandemiczny" rekord z lipca, wynoszący 10,97 mln baryłek dziennie.

Wzrost wydobycia ropy w USA to zaskoczenie, bowiem oczekiwano zniżki produkcji ze względu na spadek liczby funkcjonujących punktów wydobycia ropy w tym kraju. Mimo że jest to negatywna informacja dla cen ropy, to obecnie inwestorzy zareagowali na nią w niewielkim stopniu, w obliczu rynkowego optymizmu związanego z nadziejami dotyczącymi szczepionki na Covid-19.

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE