Autor: Choczewo 01.12.2020r. 11:36
"Samorządowiec zwrócił też uwagę, że kluczowe jest przełamanie negatywnej opinii o atomie, "tej gęby, którą atomowi przyprawiono".
Pan wybaczy Panie Janie, ale "atom" nieźle zarobił na swój "image". Potrzebuje Pan jakiś przykład ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Autor: Jerzy Lipka 01.12.2020r. 16:53
Bardzo dobry artykuł. Atom jest potrzebny, bo potrzebne jest sterowalne i dyspozycyjne źródło energii produkowanej w sposób bez-emisyjny Inaczej wszyscy podusimy się tu, a jak nie my, to nasze dzieci lub wnuki! Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Autor: zgryźliwy 01.12.2020r. 18:09
No to tradycyjnie, jak Choczewo zamierza rozwiązać problemy energetyczne ludzkości ? 10 tys. wiatraków na szelfie i centralny zakład przeróbki wodoru w Choczewie ? Wizja energetyki racjonalnej jest znacznie bardziej spójna: budujemy bezpieczne reaktory, zajmujemy znacznie mniej miejsca i dostarczamy średnio najtańszy prąd, bez kosztów osieroconych. Wasza wizja, jeśli jakąś macie, to całkowicie nieekologiczny beton pod setki hektarów nisko sprawnych urządzeń i stałe koszty utrzymania wsparcia w wysokości co najmniej kosztów całego obecnego systemu el.en.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Autor: zgryźliwy 01.12.2020r. 18:05
Nie, jedyny logiczny wniosek. Poza tym przydałoby się trochę wiedzy z politologii. Np. często liberałów, czyli zdeklarowanych kapitalistów przypisuje się do lewicy, chyba z powodów obyczajowych. A tych, co krzyczą "precz z komuną" próbuje się nazwać prawicą, mimo, że de facto uznają silny etatyzm, interwencjonizm i rozbudowane programy socjalne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Autor: max 02.12.2020r. 08:59
Dokładnie tak Kol. "Zgryźliwy" - za klasykiem :..." wszystko to pop******one a lampa w podłodze".....
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Autor: akcjonariuszek energetyczny 01.12.2020r. 17:28
Prośba do CIRE aby tego "typu" samorządowcy nie zaśmiecali fachowego Portalu podwórkowymi opiniami.Czy Warszawa nie ma własnych mediów?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Autor: max 02.12.2020r. 09:08
Kol. "akcjonariuszek..." i temu podobni inni : -przestańcie prawić farmazony o zbawczej sile OZE bo ono moze być ledwie dodatkiem. Za moment będziemy mieli rewolucję techniczną w transporcie i zabraknie energii nawet tej z znienawidzonego węgla.....albo w perspektywie 21 stopień zasilania. Energetyka nuklearna stanowi jedyne źródło czystej energii w skali swiata i w przedziale czasowym 1500 lat - bo na tyle starczy kopalnych zasobów pierwiastków rozszczepialnych i paliworodnych- a dalej stoi energetyka termonuklearna z zasobami określanymi jako "niewyczerpalne" w ludzkiej skali pojmowania. Jest to jedyna poważna metoda zapewnienia energii światu - metoda znana , stosowana i bezpieczna wbrew twierdzeniu oszołomów .
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Autor: ZZ 02.12.2020r. 10:30
Fachowcy od atomu i jego zwolennicy. Proszę o odpowiedź na zasadnicze aspekty związane z budową i funkcjonowaniem jądrówek.
1. Czy posiadamy własne paliwo jądrowe?
2. Jeżeli nie posiadamy to za jakie pieniądze będziemy mogli kupić paliwo jądrowe np. do reaktora 3000 MW lub 1500 MW?
3. Jak często należy wymieniać paliwo jądrowe w reaktorach o takich mocach?
4. jeżeli wybudujemy jądrówkę (jądrówki) a wycofamy się z energetyki węglowej, czy sprzedający paliwo jądrowe zachowają jego ceny zamrożone? Czy nie mając już węglówek nie zostaniemy zmuszeni do zapłacenia każdych pieniędzy?
5. Czy wybudowanie jądrówek nie oznacza całkowitego uzależnienia się Polski i od kogo?
6. Czy Niemcy są głupsi od nas, że odchodzą od jądrówek a my chcemy je budować?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Autor: max 02.12.2020r. 14:06
Kol. ZZ Koszty paliwa - jak każdych innych materiałów podlegają grze rynkowej i czasami manipulacjom- jak przykładowo ropa (działania OPEC), czy gaz ziemny (ruskie i ich polityka). Przyszłościowym materiałem paliwowym dla EJ będzie Tor który obecnie jest "tani jak barszcz" więc jest pole do popisu dla rządowych agencji materiałowych aby go kupić i przetrzymać ze 20 lat - a będzie "jak znalazł". Rzecz w tym , aby zbudować miks energetyczny i zarządzać nim w taki sposób by było miejsce dla wszystkich technologii pozyskania energii - albo nie zarządzać tylko pozwolić działać niewidzialnej ręce rynku ale bez interwencjonizmu państwowego w rodzaju dodatkowych obciążeń dla jednych względem drugich.... czy też innych "wsparć". Wspierać mozna budowę źródła - a jak nie "pyknie" - to sygnał że kierunek "nie teges". Dopłacanie do wyrobu gotowego jakim jest energia taka czy owaka to totalna głupota i psucie naturalnych mechanizmów rynkowych - komunizm w czystej postaci.
Gwarantem bezpieczeństwa energetycznego jest silny miks- który z zasady jest bardziej odporny na zawirowania gospodarczo-polityczne niż "uprawy monokulturowe"( np. w rodzaju NZW). Co do paliw kopalnych mamy jakąś durną propagandę i politykę. Akurat Polska gospodarka jest zeroemisyjna "od zawsze" w zakresie CO2 ...... co udowodniłem po wielokroć na liczbach - albowiem przyrost w Polsce areału lasu po 45 roku kompensuje od ok. 2 do 4,7 raza emisje gospodarki w zależności jak to liczyć w szczegółach. Liczby bazowe dostępne są na stronach Lasów Państwowych i tutaj na CIRE. W tym kontekście obciążanie naszej energetyki węglowej opłatami emisyjnymi CO2 jest głupotą a zgoda naszych polityków na to wręcz zbrodnią gospodarczą za którą moim zdaniem powinien grozić nie Trybunał Stanu lecz pluton egzekucyjny za straty w gigantycznej wysokosci.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI