ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Jan Śpiewak: Nie ma ucieczki przed atomem
01.12.2020r. 11:03

"Nie ma ucieczki przed atomem. Wszyscy stoimy przed wyzwaniem globalnego ocieplenia a zużycie energii będzie wzrastać, bo biedne Południe będzie chciało dogonić bogatą Północ" - powiedział Jan Śpiewak, przewodniczący Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa i wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Energia Miast, w rozmowie z BiznesAlert.pl.

Aktywista społeczny i samorządowiec mówił o konieczności inwestycji w energetykę jądrową. "Dobrym przykładem jest tutaj Francja, która wytwarza czystą energię, bo w latach 70-tych postawiła na energetykę jądrową i zdekarbonizowała gospodarkę praktycznie w ciągu dekady. Wydaje mi się, że to jest droga, którą musimy podążać" - argumentował.

Jan Śpiewak w trakcie rozmowy zwrócił uwagę, że w krajach europejskich wyłączane są kolejne reaktory, ale zastępują je nie źródła odnawialne, jak wiatraki czy panele fotowoltaiczne, ale w głównej mierze gaz albo węgiel. Dodał, że w tym kontekście budowany gazociąg Nord Stram 2, który ma uczynić z Niemiec hub gazowy, zagraża bezpieczeństwu Polski. Dodał, że energetyka odnawialna powinna być rozwijana ze wsparciem stabilnego i czystego źródła jakim jest właśnie energetyka jądrowa, a nie emisyjny gaz czy węgiel, jak w Belgii czy Niemczech.

Jan Śpiewak pytany o odpady powiedział, że "każde źródło energii wytwarza odpady, OZE też wytwarza odpady, turbiny wiatrowe nie są tworzone z powietrza, baterie - które na obecnym etapie rozwoju nie wystarczają do stabilizowania systemu poprzez magazynowanie energii - wytwarzane są z minerałów ziem rzadkich, których wydobycie niszczy środowisko a nawet doprowadza do konfliktów". Dodał, że w tym aspekcie budowa bloków jądrowych wiąże się z najmniejszymi kosztami dla środowiska.

Samorządowiec zwrócił też uwagę, że kluczowe jest przełamanie negatywnej opinii o atomie, "tej gęby, którą atomowi przyprawiono". Dodał, że bardzo go ucieszyła informacja z Finlandii, gdzie szefowa Zielonych powiedziała, iż nie stawia weta dla atomu, co jest ogromną zmianą. Bo jak powiedział Jan Śpiewak: "atom nie jest mniejszym złem, jest małym dobrem".
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 11 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: akcjonariuszek energetyczny 01.12.2020r. 17:28
Prośba do CIRE aby tego "typu" samorządowcy nie zaśmiecali fachowego Portalu podwórkowymi opiniami.Czy Warszawa nie ma własnych mediów?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xyz 02.12.2020r. 07:45
Popieram.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 02.12.2020r. 09:08
Kol. "akcjonariuszek..." i temu podobni inni : -przestańcie prawić farmazony o zbawczej sile OZE bo ono moze być ledwie dodatkiem. Za moment będziemy mieli rewolucję techniczną w transporcie i zabraknie energii nawet tej z znienawidzonego węgla.....albo w perspektywie 21 stopień zasilania. Energetyka nuklearna stanowi jedyne źródło czystej energii w skali swiata i w przedziale czasowym 1500 lat - bo na tyle starczy kopalnych zasobów pierwiastków rozszczepialnych i paliworodnych- a dalej stoi energetyka termonuklearna z zasobami określanymi jako "niewyczerpalne" w ludzkiej skali pojmowania. Jest to jedyna poważna metoda zapewnienia energii światu - metoda znana , stosowana i bezpieczna wbrew twierdzeniu oszołomów .
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE