Operator EJ Borssele domaga się przedłużenia eksploatacji elektrowni i budowy dwóch nowych reaktorów
01.12.2020r. 13:09

Holenderski koncern energetyczny Electricity Production Company South-Netherlands (EPZ) podaje w swoim stanowisku, że chce współpracować z rządem nad propozycjami rozwoju energetyki jądrowej.
Przedstawiciele koncernu EPZ mają przedstawić Izbie Reprezentantów propozycje zawarte w stanowisku koncernu dotyczącym energetyki jądrowej. Według EPZ rząd powinien rozważyć przedłużenie okresu eksploatacji elektrowni Borselle i budowę dodatkowych dwóch bloków, każdy o mocy do 1500 MWe.
W swoim stanowisku EPZ napisał, że chce współpracować z rządem w celu zbadania technicznych i ekonomicznych ram przedłużenia pracy reaktora o mocy 482 MWe poza planowany termin jego wyłączenia w 2033 r. Jednoblokowa elektrownia jądrowa Borssele rozpoczęła działalność komercyjną w 1973 r. i produkuje około 3,1% energii elektrycznej w kraju. EPZ stwierdził, że przedłużenie o 10 do 20 lat okresu jej eksploatacji jest możliwe, ale tylko pod warunkiem, że uzasadnienie biznesowe dla długoterminowej działalności obejmuje potencjalne ryzyko rynkowe.
W dokumencie stwierdzono również, że EPZ opowiada się za budową dwóch nowych bloków jądrowych III generacji o mocy 1500 MWe w Borssele przed połową lat 2030., pod warunkiem, że rząd pokryje wszelkie ryzyko rynkowe. EPZ powiedział, że nowoczesne reaktory, w tym francuski EPR i koreański APR1400, już działają i okazały się bezpieczne i niezawodne.
Nowy reaktor III generacji kosztowałby od 8 do 10 miliardów euro, a czas budowy wyniósłby około ośmiu lat, powiedział EPZ.
Rząd holenderski podjął kilka inicjatyw w celu rozważenia, czy energia jądrowa powinna pozostać jednym z jego niskoemisyjnych źródeł energii.
Oprócz oceny ram prawnych dla przedłużenia okresu eksploatacji EJ Borssele, rząd rozpoczął również badanie potrzeb inwestorów, aby zapewnić kapitał na nowe elektrownie jądrowe oraz jakiego rodzaju wsparcia państwa będą oni wymagać.
Największa partia koalicyjna rządu, prawicowa VVD, wezwała do przedłużenia pracy Borssele i dotowania energii jądrowej w ramach rządowego programu zachęt niskoemisyjnych.
We wrześniu Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) stwierdziła w raporcie, że rząd holenderski powinien rozważyć przedłużenie życia EJ Borssele i wspierać inwestycje w nowe elektrownie jądrowe, aby przyciągnąć kapitał na budowę nowych reaktorów. W raporcie stwierdzono, że przedłużenie eksploatacji Borssele może przynieść "wielką korzyść" w utrzymaniu niskoemisyjnej produkcji z elektrowni i know-how holenderskiego sektora jądrowego, zwłaszcza w zakresie obsługi reaktorów energetycznych.
Stwierdzono, że rząd uznaje rolę, jaką energia jądrowa może odegrać w przejściu na system energetyczny neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Ostrzegł jednak, że aby wspierać działanie elektrowni jądrowych, rząd powinien zbadać, w jaki sposób można "lepiej wycenić na rynku energii elektrycznej korzyści płynące z energetyki jądrowej związane z bezpieczeństwem energetycznym i redukcją emisji".
IEA wezwała rząd do pomocy w tworzeniu otoczenia sprzyjającego inwestycjom w nowe elektrownie jądrowe. Stwierdzono, że może on złagodzić ryzyko związane z opóźnieniami w projektach i wzrostem kosztów.