ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ekspert twierdzi, że przejście na odnawialne źródła energii może nadwyrężyć sieć
01.12.2020r. 13:14

Ekspert ds. energii, Meredith Angwin, wydała nową książkę zatytułowaną "Shorting the Grid", która zawiera ostrzeżenia dla mieszkańców Vermont w Stanach Zjednoczonych na temat polityki ich stanu w zakresie energii odnawialnej.

"Moja książka jest naprawdę o tym, jak RTO [Regional Transmission Organizations] jako grupa, a nie poszczególne stany, zmierzają w kierunku ciągłych przerw w dostawie energii i niewystarczającego wytwarzania energii elektrycznej" - powiedziała w wywiadzie telefonicznym dla True North.

RTO są odpowiedzialne za koordynację i kontrolę wielostanowych sieci energetycznych, a RTO w Vermont to firma ISO-New England.

Według autorki główny problem polega na zmianie systemu w kierunku sieci elektroenergetycznych, które są mieszaniną przerywanej energii odnawialnej i gazu ziemnego. "Moim zdaniem to nie jest sytuacja, na której można polegać" - powiedziała.

Angwin zasugerowała, że sposób, w jaki prowadzone są obecne operacje RTO, nie przypomina wolnego rynku dla producentów energii. "Rzecz w tym, że rynek działa, kiedy jest prawdziwym rynkiem" - powiedziała. "Kiedy rynek jest po prostu zbiorem różnych grup interesu, które próbują tak skonfigurować system, aby wybrana przez nich technologia wygrała, nie przyniesie to oszczędności ludziom".

Według Angwin poważnym problemem związanym z zieloną energią jest to, że jest ona przerywana, co nie jest dobre dla podstawowego zapotrzebowania na energię elektryczną - minimalnej ilości tej energii, która jest zawsze potrzebna, nawet w późnych godzinach nocnych, kiedy zapotrzebowanie spada.
"Obciążenie podstawowe jest tak, jakby zawsze było, zawsze się dzieje, więc elektrownie tradycyjnie projektowano, aby były bardzo stabilnymi producentami obciążenia podstawowego - bardzo wydajnymi, mało elastycznymi, po prostu stale i nieprzerwanie produkującymi kilowatogodziny" - powiedziała. "Cóż, kiedy pojawiają się odnawialne źródła energii, przerywane odnawialne źródła energii... wiatr i słońce włączają się i wyłączają, kiedy chcą".

Wiatr i słońce, ponieważ występują sporadycznie, często wykorzystują systemy zasilania gazem ziemnym jako rezerwy mocy. Jednak wielokrotne włączanie i wyłączanie dużych systemów energetycznych opartych na gazie ziemnym jest bardzo nieefektywne, a zatem projekt odnawialny może w efekcie końcowym generować więcej emisji niż system nieodnawialny.

Angwin argumentuje, że energia jądrowa zapewnia energię stosunkowo wolną od emisji, która jest niezawodna i może być stosowana w podstawie obciążenia i powinna być szerzej wykorzystywana.

Angwin od lat zajmuje się polityką energetyczną. Była członkiem komitetu koordynacyjnego Consumer Liaison Group ISO-New England, operatora sieci północno-wschodniej. Była także jedną z pierwszych kobiet, które pełniły funkcję kierownika projektu w Instytucie Energetyki (Electric Power Research Institute, EPRI).
TNR , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: Pirx 01.12.2020r. 14:28
Nareszcie ktoś to zauważył.
OZE jest fajne, ale jeśli jego udział przekroczy pewną granicę, to powoduje gwałtowny wzrost emisji w swoim otoczeniu albo konieczność wyłączania odbiorców. Magazyny energii (o mocach i pojemnościach takich, aby mogły mieć znaczenie) to na razie science fiction z naciskiem na fiction. Więc w bezwietrzną noc świecimy pochodnią i grzejemy ogniskiem. A emisja ...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: RF 01.12.2020r. 20:02
W takim razie za płacimy w opłatach systemowych, ręce opadają jak słyszę płacz naszych operatorów, brak odpowiedniej kadry, dyrektorzy z nadania polityczne itd. i pisze to jako projektant z 20 letnim stażem w projektowaniu w Polsce i za granica.....
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: WD 02.12.2020r. 10:18
Rozwiązaniem jest różnorodność źródeł energii elektrycznej. sądzę, że w Polsce produkcja ee w OZE nie powinna przekraczać ca 30%.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xXx 02.12.2020r. 10:36
Polecam: https://www.ceep.be/ceep-policy-paper-energy-market-analysis-of-integration-of-the-variable-renewable-energy-sources-into-the-eu-energy-systems/
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jerzy Lipka 03.12.2020r. 12:01
Słusznie, trafne spostrzeżenia autorki. Dlatego próba budowy MONOPOLU OZE i rozwoju wyłącznie tych źródeł prowadzi donikąd, a na pewno nie zredukuje w sposób zdecydowany emisji. Rozwiązaniem jest energetyka jądrowa w podstawie i OZE jako uzupełnienie systemu energetycznego. Zwłaszcza najbardziej stabilne OZE czyli energetyka wodna.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE