ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szef węgierskiego MSZ: osiągnęliśmy postęp w dywersyfikacji dostaw źródeł energii
01.12.2020r. 16:30

Węgry osiągnęły znaczący postęp w dywersyfikacji dostaw energii, w skład ich koszyka energetycznego wszedł bowiem gaz skroplony - oświadczył we wtorek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto na międzynarodowej konferencji Budapest Energy Summit.

Minister podkreślił, że Węgry zakontraktowały dostawę miliarda m sześc. gazu skroplonego rocznie od 1 stycznia 2021 r. przez chorwacki terminal na wyspie Krk, który ma wtedy zacząć działać. Dzięki temu - jak zaznaczył - Węgry mogły podpisać z Shellem umowę na długoterminowe dostawy gazu.

Szijjarto podkreślił, że będą to pierwsze dostawy gazu na Węgry ze źródeł inne niż rosyjskie, dzięki czemu znacznie zwiększy się bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Jak zaznaczył, zaopatrzenie w energię jest kwestią bezpieczeństwa narodowego w całym regionie, ale infrastruktura ma swoje ograniczenia: historycznie bowiem sieć zachód-wschód była dużo bardziej rozwinięta niż północ-południe. Według niego tą kwestią należy się zająć.

Szijjarto zapewnił, że rządowi zależy na czystej, bezpiecznej i nowoczesnej produkcji energii, i odrzuca on negatywne nastawienie do energii nuklearnej. Bez niej - jak powiedział - nie będzie możliwe osiągnięcie celów w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla.
W tym kontekście podkreślił, że Węgry należą do 21 krajów świata, którym w ciągu ostatnich 10 lat udało się zachować wzrost gospodarczy przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla.

Minister podkreślił, że doszło do postępu również w sferze zaopatrzenia w energię elektryczną, gdyż w przyszłym roku powstaną dwa nowe słowackie interkonektory i w fazę końcową wkroczy tworzenie interkonektora między Słowacją i Węgrami, co jeszcze bardziej powiąże rynek energii elektrycznej w regionie i zwiększy jego efektywność.

Dodał, że rozpoczęto budowę 50 km rurociągu na granicy serbsko-węgierskiej, który zapewni dostęp do gazu z Azerbejdżanu i Azji Środkowej oraz do greckiego gazu LNG.

Zużycie gazu na Węgrzech wynosi około 10 mld metrów sześc. rocznie, a dostawcą tego paliwa jest Rosja.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE