ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Barbórka domowa - rodzinne obchody górniczego święta w czasie pandemii
01.12.2020r. 19:56

Spółki węglowe w większości odwołały w tym roku akademie barbórkowe, a związki zawodowe zrezygnowały z tradycyjnych biesiad piwnych. Barbórka nadal będzie jednak świętowana w górniczych rodzinach, a relacjami z obchodów można dzielić się w internecie w ramach akcji "Barbórka domowa 2020".

Inicjatorem obchodów z wykorzystaniem mediów społecznościowych jest Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które przed dwoma laty było koordynatorem udanych starań o wpisanie obchodzonej co roku 4 grudnia Barbórki na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Muzealnicy przekonują, że mimo ograniczeń związanych z pandemią, Śląsk nie zapomina o Barbórce.

"Ze względu na sytuację epidemiczną tegoroczna Barbórka będzie wyglądała nieco inaczej niż dotychczas. Choć nie będzie przemarszów orkiestr, tłumnie obchodzonych barbórkowych mszy świętych i hucznego świętowania na karczmach piwnych i biesiadach w miastach Górnego Śląska, to jednak Barbórka nabierze innego domowego i prywatnego charakteru. Bez względu na wszystko, tradycja będzie nadal kontynuowana" - zapewniła dr Beata Piecha van Schagen z zabrzańskiego muzeum.

Ważną częścią barbórkowej tradycji - co podkreślano również w toku starań o wpisanie obchodów na listę dziedzictwa - są uroczystości rodzinne. Muzealnicy zachęcają do podtrzymania tych tradycji i wspólnego, wielopokoleniowego świętowania poprzez składanie sobie życzeń, wspólny posiłek, opowiadanie historii o górnictwie i dawnych Barbórkach czy śpiewanie górniczych pieśni.

"Dla motywacji zapraszamy na fanpage +Górnośląska Barbórka+ na Facebooku. W ubiegłym roku informowaliśmy tam o przemarszach i mszach świętych, a teraz zachęcamy do +Barbórki domowej 2020+. W ramach tej akcji zaplanowaliśmy m.in. trzy konkursy, w których ocenimy pomysłowość i zaangażowanie w podtrzymywaniu naszego dziedzictwa" - powiedziała dr Piecha van Schagen.

Jeden z konkursów dotyczy rodzinnego biesiadowania - uczestnicy mogą przysyłać amatorskie filmiki (trwające nie dłużej niż minutę) na jeden z trzech tematów: "Tradycyjna potrawa barbórkową z jej historią", "Międzypokoleniowy wypiek barbórkowy" lub "Barbórkowe danie vege".
"Można zaprezentować swoje zdolności kulinarne, a przede wszystkim zaangażowanie, pochwalić się barbórkowymi potrawami w tradycyjnej lub współczesnej formie. Dodatkowo zachęcamy, aby w filmiku pojawili się przedstawiciele kilku pokoleń, dzięki czemu najmłodsi będą mogli uczyć się tradycyjnych przepisów, a tradycjonaliści posmakować wegetariańskich lub wegańskich potraw" - wyjaśniają organizatorzy akcji.

W ramach innego konkursu można zaproponować oryginalny SMS z życzeniami barbórkowymi. Trzeci konkurs, skierowany do najmłodszych, dotyczy pracy plastycznej w dowolnej technice, na której dzieci przedstawią "Św. Barbarę - superbohaterkę", ratującą zdrowie i życie górników. Najbardziej aktywni w pielęgnowaniu barbórkowego dziedzictwa uczestnicy konkursów zostaną wyróżnieni 8 grudnia na profilu "Górnośląska Barbórka" na Facebooku.

Aby przypomnieć skąd wzięła się Barbórka i kim dla górników była i jest ich patronka, św. Barbara, Muzeum Górnictwa Węglowego i firma Coal Power Games wydały grę na smartfona pod nazwą "Św. Barbara - górnikom na ratunek". Więcej propozycji dla dzieci i dorosłych miłośnicy Barbórek znajdą w Facebooku oraz stronach należących do Muzeum Górnictwa Węglowego atrakcji: Sztolni Królowa Luiza i Kopalni Guido. Wśród pomysłów jest m.in. gotowanie obiadu barbórkowego z mistrzem górnośląskiej kuchni Remigiuszem Rączką.

Zwyczaj obchodzenia Barbórki jest praktykowany od początku XIX w. Wykształcił się na obszarze zindustrializowanej części Górnego Śląska, na którym wciąż jest pielęgnowany i podtrzymywany w formie wykształconej prawie 200 lat temu. Obchodzenie Barbórki jest częścią szerszego zjawiska - kultu św. Barbary. Jedną z jego przejawów są ołtarze z obrazami i figurami św. Barbary umieszczane w kopalniach węgla. Społeczność górnicza celebruje Barbórkę jako wydarzenie religijne, zawodowe i rodzinne. Inicjatorzy wpisania Barbórki na krajową listę dziedzictwa liczą, że docelowo trafi ona także na międzynarodową listę UNESCO.

Chociaż Barbórka przypada 4 grudnia - w górnictwie to dzień wolny od pracy - wielość towarzyszących imprez sprawia, że w minionych latach świętowana była od połowy listopada do połowy grudnia. Częścią dorocznych barbórkowych obchodów były koncerty i przemarsze górniczych orkiestr, okolicznościowe nabożeństwa i msze, modlitwy i składanie kwiatów przed ołtarzami św. Barbary, uroczyste przejścia do kościołów, ceremonie honorowania jubileuszy zawodowych i akademie zakładowe, obiady jubilackie, biesiady i uroczystości rodzinne. W tym roku większość publicznych uroczystości została odwołana w związku z ograniczeniami wynikającymi z epidemii koronawirusa.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE