ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosatom planuje budowę hybrydowej pływającej elektrowni jądrowej
02.12.2020r. 08:05

Rosyjski koncern jądrowy Rosatom planuje zaktualizować swój projekt pływającej elektrowni jądrowej (FNPP), aby umożliwić jej działanie zarówno w strefie arktycznej, jak i w regionach tropikalnych.

"Dziś pracujemy nad nowym projektem, w którym chcemy to zoptymalizować" - powiedział Kirył Komarow, dyrektor Rosatomu ds. rozwoju i inwestycji zagranicznych, 26 listopada na konferencji prasowej dla agencji Tass.

"Myślimy o możliwości wdrożenia tego projektu zarówno w Arktyce, jak i w tropikach, aby móc wysłać elektrownię także do innych krajów o innym klimacie, aby mogła być wykorzystywana nie tylko do produkcji energii elektrycznej, ale także do odsalania wody, co jest istotne w miejscach, gdzie panują wysokie temperatury". Komarow powiedział, że obecnie istnieje duże zapotrzebowanie na FNPP rozmieszczone wzdłuż wybrzeży Północnej Drogi Morskiej, gdzie planowane jest uruchamianie dużej liczby projektów wydobywczych różnych surowców (głównie węglowodorów i metali). Zaktualizowany projekt FNPP sprawi również, że będzie ona bardziej efektywna z ekonomicznego punktu widzenia.

Wcześniej Rosatom poinformował, że projektanci z Centralnego Biura Projektowego Iceberg ukończyli wstępny projekt zoptymalizowanej FNPP, która może działać w gorących krajach. Nowa elektrownia hybrydowa będzie dysponować dwoma zaawansowanymi zintegrowanymi reaktorami wodnymi ciśnieniowymi RITM 200M zaprojektowanymi przez OKBM Afrikantow, które działają już na trzech lodołamaczach arktycznych nowej generacji. Reaktory te dostarczą odbiorcom 100 MW energii elektrycznej, ale nie będą miały opcji wytwarzania ciepła. Proponowana konfiguracja będzie mogła zostać wykorzystana do odsalania wody zamiast wytwarzania ciepła do systemów ciepłowniczych.
Nowa jednostka jest przeznaczona do użytku w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, przy temperaturach wody na wlocie do 40 ° C i temperaturze powietrza zewnętrznego do 47 ° C.

Wydajność obecnie działającej FNPP Akademik Lomonosov - to 70MW energii elektrycznej i 50 GCal / godzinę ciepła.
NEInt, NucNet , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE