ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KE udostępni granty na innowacyjne instalacje OZE
02.12.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, Komisja Europejska uruchomiła drugi nabór wniosków o dofinansowanie z Funduszu Innowacji. Unijne środki w łącznej wysokości 100 mln euro zasilą mniejsze inwestycje związane z produkcją czystej energii czy poprawą efektywności energetycznej. Obecnie KE rozpatruje wnioski złożone w pierwszym naborze, który odbył się wcześniej w tym roku i w którym kilkanaście wniosków wysłano z Polski.

Celem Funduszu Innowacji jest udostępnienie środków dla firm oraz instytucji publicznych, aby zachęcić je do inwestowania w kolejną generację technologii niskoemisyjnych, a także aby zapewnić firmom zlokalizowanym na terenie Unii Europejskiej przewagę w walce o pozycję lidera na globalnym rynku.

W okresie 2020-2030 z Funduszu Innowacji Bruksela przeznaczy około 10 miliardów euro pozyskanych z aukcji uprawnień do emisji gazów cieplarnianych w ramach systemu handlu emisjami (ETS), stanowiących uzupełnienie dla niealokowanych przychodów z poprzedzającego programu NER 300.

Pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie z Funduszu Innowacji z budżetem 1 miliarda euro dotyczył dużych projektów z obszaru czystych technologii, aby wesprzeć je w przezwyciężaniu ryzyka powiązanego z komercjalizacją i realizacją instalacji demonstracyjnych na dużą skalę.

O wsparcie aplikowało w sumie 311 potencjalnych beneficjentów - najwięcej z Niemiec (57), Hiszpanii (47) oraz Francji (42). Wnioski złożyło także 11 podmiotów z Polski.

W tym 204 wnioski były związane z ograniczaniem energochłonności przemysłu - w tym 56 zakładało wykorzystanie w tym celu wodoru. Projektów dotyczących stricte OZE złożono 58, aplikacji związanych z magazynami energii było 35, a dotyczących wychwytywania dwutlenku węgla - 14.

Obecnie trwa nadal ocena tych wniosków, a granty zostaną przyznane do końca przyszłego roku. Wiadomo już jednak, że nie dla wszystkich wystarczy pieniędzy. Wartość wnioskowanego dofinansowania (21,7 mld euro) wyraźnie przekracza udostępniony budżet (1 mld euro).

Teraz Komisja Europejska poinformowała o uruchomieniu drugiego naboru, w którym do podziału będzie 100 mln euro, które będzie można przeznaczyć na dofinansowanie inwestycji w obszarze produkcji zielonej energii, zmniejszania energochłonności przemysłu, magazynowania energii czy wychwytywania i gromadzenia dwutlenku węgla.
Minimalne wsparcie dla pojedynczego projektu może wynieść 2,5 mln euro, a maksymalne 7,5 mln euro.

KE zaznacza, że kluczowe jest zastosowanie w praktyce innowacji, a brane pod uwagę mają być takie czynniki jak dojrzałość technologii, możliwość jej skalowania czy potencjał w obszarze redukcji emisji CO2.

Co istotne, dofinansowanie z Funduszu Innowacji będzie można połączyć z innymi formami wsparcia, w tym z oferowaną przez poszczególne kraje UE pomocą publiczną.

Aplikować o wsparcie może autor technologii np. wspólnie z klientem, który będzie chciał ją zastosować.

Wnioski można składać za pośrednictwem udostępnionego w tym celu portalu w terminie do 10 marca.

Wnioskodawcy mają dowiedzieć się, czy otrzymali dofinansowanie, do sierpnia, a granty mają zostać przyznane w ostatnim kwartale 2021 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE