ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowa Zelandia ogłosiła klimatyczny stan wyjątkowy
02.12.2020r. 16:24

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern ogłosiła w środę w kraju klimatyczny stan wyjątkowy i zapowiedziała, że do 2025 r. sektor publiczny osiągnie neutralność węglową. Nowa Zelandia stała się 33. krajem, który zdecydował się na taki krok.

"Ta deklaracja jest uznaniem (...) ciężaru, który będzie dźwigało następne pokolenie, jeśli nie podejmiemy działań w tej chwili" - powiedziała Ardern w parlamencie podczas debaty. Jak dodała podstawą do podjęcia takiego kroku jest ocena Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, że aby uniknąć globalnego wzrostu temperatury o ponad 1,5 st. C, do 2023 światowe emisje gazów cieplarnianych muszą spaść o 45 proc. i dojść do zera do 2050 r.

Uchwała ma charakter symboliczny, choć Ardern zapowiedziała, że doprowadzi do tego, by do 2025 r. sektor publiczny osiągną neutralność węglową, tj. równowagi w ilości emitowanego i pochłanianego dwutlenku węgla. W tym celu stworzony został fundusz 200 mln dolarów nowozelandzkich (521 mln zł), który ma sfinansować wymianę węglowych źródeł ciepła oraz zakup pojazdów elektrycznych lub hybrydowych.
Jeszcze podczas swojej pierwszej kadencji rząd Ardern przyjął ustawę zmierzającą do całkowitej eliminacji emisji CO2 w gospodarce - z wyjątkiem rolnictwa, które odpowiada za emisję ok. połowy uwalnianych do atmosfery gazów cieplarnianych.

Nowa Zelandia dołączyła do 32 innych krajów, które ogłosiły klimatyczny stan wyjątkowy, m.in. Wielkiej Brytanii, Kanady i Francji.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE