ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sosnowiec za ponad 3,6 mln zł przeprowadzi termomodernizację magistratu
02.12.2020r. 16:50

Kosztem ok. 3,6 mln zł sosnowiecki samorząd przeprowadzi termomodernizację budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Mościckiego 14. To jeden z projektów miasta dotyczących efektywności energetycznej, wartych łącznie ponad 100 mln zł.

W środę rzecznik sosnowieckiego magistratu Rafał Łysy poinformował o otrzymaniu przez miasto unijnego dofinansowania do planowanej termomodernizacji urzędu. Jak zaznaczył, projekt dotowany kwotą ponad 3 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-20 obejmuje też wymianę wewnętrznego oświetlenia budynku.

Łysy podkreślił, że od 2017 r., dzięki wsparciu z funduszy europejskich oraz budżetu miasta, w Sosnowcu przeprowadzono projekty termomodernizacji kilkudziesięciu budynków, w tym szkół, przedszkoli i żłobków oraz obiektów użyteczności publicznej, o łącznej wartości ponad 61 mln zł.

Obecnie trwa termomodernizacja dwóch szkół podstawowych oraz trzech przedszkoli miejskich. Wartość tych prac, to ok. 9 mln zł.

W ub. roku zakończono warte 9 mln zł prace termomodernizacyjne kompleksu obiektów szkoły nr 42 oraz II LO im. E. Plater. Podobne prace wykonano w siedmiu innych obiektach, w tym w budynkach Centrum Opiekuńczo - Wychowawczego Pomocy Dziecku i Rodzinie oraz Dziennym Domu Pomocy Społecznej, Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia i Ośrodka dla Bezdomnych oraz Interwencji Kryzysowej. Ich wartość zmieściła się w blisko 2,4 mln zł.

W poprzednich latach Sosnowiec przeprowadził warty ponad 25 mln zł program termomodernizacji obiektów szkolno-przedszkolnych, obejmujący kilkanaście placówek; zmodernizował także budynek na potrzeby żłobka oraz placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży (koszt 2,7 mln zł wraz z termomodernizacją).

Ponadto miasto przeprowadziło warty 1,6 mln projekt rozbudowy instalacji w obiektach rekreacyjno-sportowych o infrastrukturę produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Jednym z największych przedsięwzięć termomodernizacyjnych była warta 21 mln zł przebudowa siedziby Biblioteki Głównej w Sosnowcu - na Mediatekę. Sama termomodernizacja przebudowywanego budynku kosztowała 7 mln zł.

W mieście obecnie trwa realizacja drugiego etapu wymiany miejskiego oświetlenia ulicznego. W sumie za 34 mln zł zostanie wymienionych prawie 14 tys. opraw i około 1,6 tys. słupów oświetlenia ulicznego.

Energooszczędnym inwestycjom miasta towarzyszą inne działania antysmogowe. Sosnowiec stopniowo zwiększał w poprzednich latach środki na walkę z niską emisją, wzrastała tam m.in. kwota jednostkowej dotacji.

Wsparciem dla sosnowieckiej straży miejskiej w walce ze smogiem stała się wykonana za ok. 60 tys. zł przez Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach w sezonie zimowym 2018-2019 "mapa smogowa" miasta. Ma ona przekładać się na kierowanie w poszczególne obszary intensywniejszych kontroli straży miejskiej, ale też na pomoc samorządu w postaci dotacji na modernizacje ogrzewania.

Ostatnio Sosnowiec dołączył - jako pierwsze miasto w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - do rządowego programu Stop Smog, kierującego wsparcie na inwestycje antysmogowe w domach jednorodzinnych należących do właścicieli dotkniętych ubóstwem energetycznym.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE