ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Pierwszy "czarny" miesiąc dla importu energii
03.12.2020r. 06:10

Waldemar Szulc, Dyrektor Biura Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie
W strukturze krajowej produkcji w listopadzie nie mieliśmy istotnych zmian w stosunku do poprzednich miesięcy. Naprawdę istotna zmiana dotyczyła salda wymiany transgranicznej (importu).

Węgiel kamienny nieco zwiększył produkcje zgodnie z rocznym profilem zapotrzebowania KSE, m/m o + 2,7%, jak również w porównaniu do listopada ubiegłego roku, bo o + 3,4%. Ale pamiętajmy, że przybył nam nowy dużo bardziej efektywny blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno. Należy być pełnym uznania dla pomyślnie zakończonej budowy. Mimo istotnych problemów technologicznych i wyjątkowej trudnej sytuacji Generalnego Wykonawcy uzyskano porozumienie pozwalające zakończyć budowę, rozruch i przekazanie do eksplantacji. Mamy więc już w dyspozycji do pracy w podstawie KSE ostatni nowy blok węglowy klasy 1000 MW na węgiel kamienny. Niestety narastająco za 11 miesięcy roku w stosunku do ubiegłego roku, to spadek produkcji na węglu kamiennym jest istotny, (- 9,1%, tj. 6,3 TWh). To brak połowy średniej elektrowni węglowej.

Elektrownie na węglu brunatnym miały wyjątkowo "słaby miesiąc". Spadek produkcji m/m o - 6,3% można chyba wyjaśnić zwiększoną niedyspozycyjnością planową i nieplanową. Nadal przecież trwają długie postoje modernizacyjne dla dostosowania się do Konkluzji BAT (3 bloki). Przytrafiło się też więcej w tym miesiącu nieplanowych postojów ( prawie 30 dni bloków klasy 200) oraz (10 dni klasy 380 i 4 dni bloku 858). Również narastająco za 11 miesięcy roku spadek produkcji jest istotny (-8,7%). Ale pamiętajmy o wycofaniu z eksploatacji w połowie ubiegłego roku bl.1 w ELB, a w połowie tego roku bl.3 i bl.6 w El. Pątnów ( wcześniej już wyłączony był bl.4)

Istotną część zmniejszenia produkcji na węglu zagospodarowały bloki gazowe. Cena paliwa poprawiła ich konkurencyjność przy wysokiej cenie uprawnień do emisji CO2. A dodatkowo jeszcze znalazł dla siebie miejsce na rynku nowy blok gazowy o mocy 460 MW w Stalowej Woli.

Chyba za mało zostało docenione zakończenie budowy tego bloku gazowego-parowego i przekazania do eksploatacji 30 września. Inwestycja ta w trakcie jej realizacji napotkała wiele problemów. Odzwierciedliło się to aż w jej 8 letnim okresie realizacji zadania od podpisania kontraktu. Kontynuacja przerwanej w połowie tego okresu budowy ze względu na zerwanie umowy z Głównym Wykonawcą wymagała przecież całkowitej restrukturyzacji finansowania inwestycji. Po rozpoczęciu kontynuacji inwestycji z podziałem na kilkanaście wysp realizacyjnych konieczne było praktycznie ponowne jej przeprojektowanie a następnie wybór w postępowaniach publicznych wykonawców. Poza sferą finansową i organizacji procesu Spółka ECSW wraz z konsorcjum firm Energopomiar Gliwice i Energoprojekt Katowice skoordynowała prace firm wykonawczych które dokonały naprawy i dokończenia inwestycji. Zaangażowanie, zapał i wysokie kwalifikacje uczestników tej inwestycji pozwoliły na uzyskanie końcowego wyniku.

Mimo chwilowych możliwych w miarę pozytywnych nastrojów krajowych producentów w ostatnich miesiącach ze względu na nieznaczny wzrost produkcji m/m, to w mojej ocenie nie jest to uzasadnione. Wzrost m/m od miesiąca września wynika z rocznego profilu zapotrzebowania KSE.

Za miesiąc listopad wzrost produkcji krajowej m/m o ok. 1,2% oraz aż o 4% za listopad skali r/r, to skutek istotnej zmiany wielkości importu. Był to miesiąc o wyjątkowo dużym spadku importu (- 24,8%) z stosunku do października tego roku i o (-14,4%) w stosunku tego miesiąca r/r.

Tak istotna zmiana salda wymiany transgranicznej wymaga nieco dokładniejszej analizy i doszukania się przyczyn. Tu widzę miejsce dla analityków rynku, którzy uwzględnią warunki rynkowe oraz ograniczenia na połączeniach transgranicznych czy krajowe ograniczenia systemowe w KSE. Nie jest to zapewne efekt sporej ilości komentarzy/analiz branżowych o negatywnym wpływie wzrastającego importu na kondycje krajowych Wytwórców.

Listopad to pierwszy miesiąc od ok. 2 lat, kiedy saldo wymiany transgranicznej (import) jest mniejsze od analogicznego miesiąca w poprzednim roku!!! Ale czy będzie to trwałe odwrócenie trendu wzrostu importu? Narastająco po 10 miesiącach tego roku mieliśmy wzrost importu w stosunku do ubiegłego roku o 34%. Tylko jeden miesiąc (listopad) zmieniający trend na korzyść krajowych producentów zmniejszył wzrost importu do 28,5%. Co jest i tak wyjątkowo dużym wskaźnikiem przy tylko kilkuprocentowych zmianach w bilansie krajowym energii.

Bo porównajmy wyniki za okres, narastająco 11 miesięcy tego roku w stosunku r/r . Krajowa produkcja zmniejszyła się o ok. - 4,2% (- 5,521 TWh). Jest to jednak dwukrotnie większy wskaźnik niż zmniejszenie się o ok. - 2% (- 2,840 TWh) faktycznego zapotrzebowania krajowego ( tj. bez naszych potrzeb własnych, czyli = produkcja krajowa netto + import).

To tak znaczny wzrost (+ 2,686 TWh) tegorocznego importu i zmniejszenia zapotrzebowania (- 2,840TWh) oraz wzrastającą wraz z nowymi blokami parowo-gazowymi produkcją na gazie (+ 1,580 TWh) i wzrostem produkcji źródeł OZE (+ 2,459 TWh) odczuli Wytwórcy na węglu (- 9,320 TWh). Dokładając wzrost kosztów emisji CO2, kosztów paliwa, zrozumiałe jest pogarszanie się wyników finansowych elektrowni będących przecież nadal podstawą bezpieczeństwa KSE. Niestety jest to już trwała, nieodwracalna tendencja.

Trudno się więc dziwić, że podejmowane są działania wydzielania z Grup Energetycznych i konsolidacji aktywów Wytwórców węglowych, będących nadal w najbliższych latach podstawą gwarancji bezpieczeństwa energetycznego Państwa .

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Eko 03.12.2020r. 15:17
Wydzielić aktywa węglowe nie jest trudne, ale skąd wziąć pieniądze na ich działanie kidy już pracują jako rezerwa dla... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE