ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Czy dane o produkcji energii elektrycznej w listopadzie dają podstawę do optymizmu
03.12.2020r. 06:03

Grzegorz Wiśniewski
"Co widać i czego nie widać" to krótka opowieść o tym, co najważniejsze w ekonomii Frederica Bastiata, XIX wiecznego demaskatora prawdziwego oblicza socjalizmu. Warto do jego myśli sięgnąć analizując najnowsze, comiesięczne dane ENTSO-E, które można sprowadzić do "widocznej" gołym okiem krzepiącej obserwacji.

-W listopadzie, w stosunku do października nastąpił duży spadek importu energii elektrycznej przy jednoczesnym wzroście produkcji wzroście zużycia w porównaniu do analogicznego miesiąca ub. roku o prawie 2 proc. i spadku zużycia. W zasadzie o to chodzi w polityce energetycznej, czyli o poprawę bezpieczeństwa energetycznego mierzonego stopniem pokrycia własnych potrzeb, o wzrost konkurencyjności własnej produkcji wobec zewnętrznych dostawców i o efektywność energetyczną i przechodzenie na niskoemisyjne paliwa.

To nie koniec krzepiących wiadomości dla energetyka. W szczególności w listopadzie wzrosła produkcja w elektrowniach gazowych o 16,6 proc., ale jednocześnie nie spadła produkcja energii z węgla. Produkcja elektrowni wiatrowych wzrosła w listopadzie w porównaniu do października o 2,2 proc. Licząc rok do roku generacja wiatrowa, która jest kluczowa dla podnoszenia udziałów OZE nieznacznie spadła (o 1,6%), ale jest to efekt fluktuacji pogodowych, a nie skutek wypadania farm wiatrowych z systemu wsparcia zielonymi certyfikatami obliczonego na 15 lat. Dopiero ok. 80 MW mocy wiatrowych pracujących przed wprowadzeniem zielonych certyfikatów straciło wsparcie w październiku, ale kręcą się dalej. Ewentualne późniejsze odstawienia będą już w przyszłym roku kompensowane wzrostem moc wiatrowej zakontraktowanej w systemie aukcyjnym. Z biomasy wyprodukowano w ubiegłym miesiącu o 19,6 proc. więcej niż w listopadzie 2019r., a produkcja elektrowni wodnych była wyższa niż rok wcześniej aż o 54,2 proc. W listopadzie zaobserwowane wzrost udziału energii z OZE w produkcji energi o 0,5% licząc r/r.

Czy to zatem wyczekiwane symptomy wychodzenia z pandemicznej depresji, i to pomimo praktycznego lockdown-u w listopadzie oraz wchodzenia na ścieżkę wzrostu OZE? - Tak pomyśli optymistycznie energetyk wczytując się w dane ENTSOE. Optymista nie będzie miał nawet problemów z racjonalizacją faktu, że coraz krótsze dni nie sprzyjają źródłom fotowoltaicznym których produkcja w listopadzie porównaniu do października spadała o 22 proc., gdyż to tylko zapowiedź nieuchronnych wzrostów słonecznej generacji w kolejnych miesiącach. Zresztą fotowoltaika wniosła tylko 0,9% w zużycie energii w ciągu ostatnich 12 miesięcy i dlatego miesięczne fluktuacje generacji PV niewiele zmieniają w krajowym miksie energetycznym.

Jednak te same dane, w odniesieniu do ostatnich 12 miesięcy całym KSE i w zestawieniu z UE nie wyglądają zgoła tak optymistycznie, zwłaszcza jeśli chodzi o OZE. Już wcześniej, w połowie listopada optymizm studził GUS, który podsumowując i podając oficjalne dane za 2019 rok stwierdził że udział energii elektrycznej z OZE w końcowym zużyciu energii brutto (wartość zbliżona do tzw., "krajowe zapotrzebowanie", którym posługuje się ENTSOE) w elektroenergetyce, który w 2020 roku ma zgodnie z KPD wynosić 19 proc., w całym 2019 roku wynosił jedynie 14,3%. Niemal 5 pp. dzielących nas cały 2019 rok od celu zadeklarowanego dekadę temu celu na br. to przepaść nie do nadrobienia w okresie 12-miesiecy, tym bardziej że rośnie krajowe zapotrzebowanie na energię. Wg ENSTO-E udział generacji z OZE w zapotrzebowaniu na energię w ostatnich 12 miesiącach (październik '2019-listopad '2020) wynosi zaledwie 14,6% i na koniec grudnia niewiele się zmieni.

Ale skala problemu zaczyna być dopiero wyraźnie widoczna wtedy, gdy zestawimy dane krajowe z danymi dla UE-28 za ostatnie 12 miesięcy. Jeśli chodzi o udziały w produkcji energii elektrycznej z pewnością Polska jest liderem jeśli chodzi nie tylko o węgiel, ale także paliwa kopalne łącznie.

(907x342)

Z drugiej strony udziały energii z OZE w produkcji energii elektrycznej w Polsce są 3,4 krotnie niższe niż w UE, a w przypadku źródeł pogodowozależnych (energia wiatrowa i słoneczna łącznie) różnica jest 2,4 krotna. UE jest w stanie zbilansować niemal 30% udział energii z OZE pogodowozależnych. W tak zestawionych statystykach wychodzą na jaw skutki wprowadzenia w 2016 roku ustawy "odległościowej" mrożącej w miksie energetycznym moce energetyki wiatrowej, najtańszej technologii energetycznej w Polsce oraz 3-letniej luki w systemie wsparcia dla nowych OZE.

(906x284)

Dane za ostatnie 12 miesięcy (XII-XI) to w zasadzie obraz całego 2020 roku. Dane te pokazały też, że udział krajowej generacji energii elektrycznej w UE jest na niskim poziomie 3,6%, znacznie poniżej naszego potencjału gospodarczego i ludnościowego, bez widoków na eksport. To czym krajowa energetyka wyróżnia się na tle unijnej jeśli chodzi np. o wkład w PKB to niemalże stabilne zużycie w ciągu roku i wzrost cen energii elektrycznej, także w okresie pandemii i spowolnienia gospodarczego. Ma to niewiele wspólnego z rynkiem i trudno to wyjaśnić zasadami ekonomii, ale podwyżki cen energii i zanieczyszczenie środowiska (bez internalizacji kosztów środowiskowych) to była stała zmora ekonomii realnego socjalizmu. Może takie sytuacje Frederic Bastiat miał na myśli w swoich kąśliwych obserwacjach aby z należytą ostrożnością podchodzić do czytania danych statystycznych?

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE