ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju wymaga podjęcia wspólnych wysiłków
03.12.2020r. 08:06

Wszystkie kraje muszą współpracować, aby osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju ONZ (Sustainable Development Goals, SDG), zgodzili się prelegenci podczas sesji plenarnej konferencji Global Impact Conference - Energy for Impact. Jednak uważają, że pandemia COVID-19 cofnęła postęp w osiąganiu tych celów nawet o 15 lat.

Przemawiając podczas sesji plenarnej - Sustainable Development: where are we now? - Paul Polman, współzałożyciel i prezes przedsięwzięcia IMAGINE, zauważył, że Cele Zrównoważonego Rozwoju zostały opracowane w 2015 r. jako kontynuacja Milenijnych Celów Rozwoju (Millennium Development Goals, MCR), które koncentrowały się na zmniejszeniu o połowę liczby osób żyjących w ubóstwie. "I oto rzeczywiście to osiągnęliśmy" - powiedział. "Cele zrównoważonego rozwoju są tutaj po to, aby zakończyć tę pracę".

Polman dodał: "Pandemia COVID ponownie potwierdziła SDG i ich znaczenie. Stało się to najważniejszym programem... COVID z pewnością dał nam kilka lekcji. Przede wszystkim jest to największy kryzys, jakiego kiedykolwiek doświadczyliśmy, a wielu nazywa go "Wielkim Odwróceniem", ze spadkiem rozwoju w tym roku o 4,0-4,5 proc., co cofa nas o 10-15 lat w realizacji celów zrównoważonego rozwoju". Powiedział, że jeśli mamy osiągnąć którykolwiek z celów, musimy zająć się nimi wszystkimi, a to wymaga współpracy wszystkich części społeczeństwa. "Wielonarodowość jest niezbędna. Pandemie i zmiany klimatyczne to globalne problemy, które nie znają granic".

Dyrektor Generalny Agencji Energii Jądrowej (NEA) OECD William Magwood powiedział, że przyszłość należy do energii elektrycznej. "Uważam, że cele zrównoważonego rozwoju można osiągnąć, jeśli zapewnimy szersze wykorzystanie energii elektrycznej na całym świecie". Energia elektryczna jest ważna w realizacji wielu celów. "W miarę postępu naszych społeczeństw kluczowa będzie dostępność niezawodnej i opłacalnej energii elektrycznej. Musimy znaleźć sposób na zapewnienie tej energii bez szkody dla środowiska. Wierzę, że energia jądrowa, a także źródła odnawialne, mogą być źródłem tej elektryczności".

Aleksiej Lichaczow, dyrektor generalny rosyjskiej państwowej korporacji nuklearnej Rosatom, jednego z partnerów konferencji, powiedział, że wyzwania, przed którymi stoi dzisiejszy świat, "stawiają nowe i znacznie wyższe wymagania wobec instytucji państwowych, organizacji międzynarodowych i firm. Biznes ma kluczowe znaczenie dla kształtowania naszego świata i naszego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń".
Podkreślił trzy najważniejsze wyzwania, przed którymi stoi świat. Po pierwsze, środowisko i zmiany klimatyczne, wraz z koniecznością zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, które jest obecnie ważne dla wszystkich sfer życia ludzkiego - produkcji, transportu, a zwłaszcza wytwarzania energii. Po drugie, szybki postęp technologii. "Rewolucja przemysłowa i rolnicza trwały dwa stulecia od rozwoju technologii do ich globalnego przyjęcia. Jednak era cyfrowa zmieniła świat w ciągu zaledwie kilku dekad. Pandemia również odegrała swoją rolę". Trzecim wyzwaniem jest "kapitalizm kwartalny" oparty na krótkoterminowych zleceniach lub finansowym zysku lub stracie. "Trend polegający na tym, że konsumenci czekają ze swoimi portfelami, tworzy nowe etyczne modele biznesowe, zmuszając firmy do poprawy ich wpływu na środowisko i społeczeństwo".

Dodał: "Rozumiemy, jakie powinny być nasze reakcje na te wyzwania. Są one w dużej mierze odzwierciedlone w celach SDG ONZ, przyjętych pięć lat temu. Promowanie tych celów jest nieodłączną częścią strategii Rosatomu, niezbędnym warunkiem wstępnym naszej pracy". Działalność Rosatomu - od energetyki jądrowej do wiatrowej, produktów cyfrowych i dla ochrony środowiska - koncentruje się na "znaczącej poprawie jakości życia i tworzeniu zrównoważonych miast i społeczności, wspieraniu pokoju, sprawiedliwości i silnych instytucji".

Kolejnym, często niedocenianym wyzwaniem jest luka w umiejętnościach, która jest "porównywalna pod względem skali z kryzysem klimatycznym" - powiedział. Odpowiedź na to wyzwanie wymaga wspólnego działania społeczności globalnej.

Dwudniowa konferencja Global Impact Conference odbyła się on-line w dniach 1-2 grudnia w ramach obchodów 75-lecia ONZ i 75-lecia rosyjskiego przemysłu jądrowego.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Choczewo 03.12.2020r. 11:45
Panie Williamie, proszę nie tracić czasu i "pogonić" do sensownej pracy tych specjalistów co to u Pana... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE