ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja jest przeciwko zamrożeniu porozumienia naftowego
03.12.2020r. 08:23

Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie stoją na czele grup państw OPEC+, które spierają się o to, czy należy zamrozić porozumienie naftowe w celu podniesienia cen ropy, czy obniżyć cięcia pozwalając na jej spadek. Rosjanie proponują trzecią drogę, pośrednią - czytamy w BiznesAlert.pl.

Źródło rosyjskich Wiedomosti przekonuje, że Rosja jest przeciwko zamrożeniu porozumienia naftowego postulowanego między innymi przez Arabię Saudyjską i poprze obniżenie cięć, a co za tym idzie możliwość zwiększenia wydobycia ropy, od Nowego Roku.

Porozumienie naftowe OPEC+ zakładało pierwotnie, że cięcia wydobycia wśród producentów wywierające presję na wzrost ceny ropy zostaną obniżone z 7,7 do 5,7 mln baryłek dziennie w 2021 roku. Jednakże Arabia Saudyjska wsparta przez część państw OPEC+ zasugerowała możliwość zamrożenia cięć na obecnym poziomie przez pierwszy kwartał 2021 roku w celu dalszego windowania cen ropy w obliczu obaw o tempo i skalę odrodzenia gospodarczego.
Źródło Wiedomosti w rządzie rosyjskim przekonuje, że opowie się on za utrzymaniem układu w obecnym kształcie, ale możliwy jest także kompromis zakładający przedłużenie obecnego poziomu cięć do stycznia i stopniową podwyżkę produkcji do lutego. Rosjanie chcą zwiększyć podaż ropy w celu eksploatacji nowych złóż oraz zapewnienia surowca klientom. Inne źródło Wiedomosti przekonuje, że stanowisko Rosji jest zbieżne z tym, które zaprezentowały Zjednoczone Emiraty Arabskie opowiadające się za tym, by nie zamrażać cięć w pierwszym kwartale 2021 roku lub zrobić to tylko pod warunkiem wywiązania się z nich przez maruderów, którzy nadal tego nie zrobili.

Agencja Bloomberg przekonuje, że porozumienie jest bliskie przed szczytem OPEC+ zaplanowanym na trzeciego grudnia o 14.00 czasu polskiego. Musiał zostać przesunięty przez brak konsensusu, ale teraz ma być możliwy. Kraje układu muszą wybrać między trzema ścieżkami zaprezentowanymi powyżej: luzowaniem zgodnie z planem wspieranym przez Emiraty, łagodnym przejściem proponowanym przez Rosjan albo zamrożeniem proponowanym przez Saudyjczyków - czytamy w BiznesAlert.pl.
Wiedomosti/Bloomberg , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE