ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gazprom Export zawarł umowę z OMV Gas Marketing & Trading
03.12.2020r. 08:30

Rosjanie wykorzystują umowę Gazprom-OMV do przekonywania Europy, że będzie zapotrzebowanie na gaz z Nord Stream 2, który wciąż nie powstał wobec widma poszerzenia sankcji USA. Może to być również sposób na dostosowanie projektu do unijnej dyrektywy gazowej ograniczającej Gazprom - czytamy w BiznesAlert.pl.

Gazprom Export zawarł umowę z OMV Gas Marketing & Trading pod koniec października. Informuje o nim dopiero przy okazji rozpoczęcia dostaw pierwszego grudnia, gdy trwa dyskusja o przyszłości projektu Nord Stream 2, którego budowa na wodach niemieckich ma zostać wznowiona piątego grudnia. Niepewny jest los odcinka duńskiego, bo podmioty zaangażowane w jego ukończenie mogą podpaść pod sankcje USA, które mają zostać poszerzone na przełomie roku.

Mimo to Gazprom nie traci optymizmu. - Nowy kontrakt długoterminowy z OMV pokazuje, że będzie w Europie zapotrzebowanie na gaz z naszego gazociągu na wiele lat naprzód. Jesteśmy szczęśliwi, że nasz najstarszy partner, czyli OMV, będzie operował na największym rynku gazu w Europie, czyli niemieckim, z użyciem gazu rosyjskiego - powiedziała szefowa Gazprom Exportu Elena Burmistrowa.
Kommiesant ustalił, że umowa Gazprom-OMV może opiewać na piętnaście lat dostaw po sześć mld m sześc. rocznie. Sugeruje posiłkując się opinią Marii Belowej z Vygon Consulting, że Rosjanie mogą sprzedawać gaz Austriakom po to, aby wpuścić go do Nord Stream 2 i w ten sposób częściowo rozwiązać wyzwanie dostosowania Nord Stream 2 do przepisów unijnej dyrektywy gazowej, które zobowiązują Gazprom do dopuszczenia stron trzecich do połowy przepustowości gazociągu. Wynosi ona w przypadku tego gazociągu 55 mld m sześc. rocznie, a więc Rosjanie musieliby wpuścić inne firmy z wolumenem sięgającym 27,5 mld. Belowa zastrzega, że kontrakt Gazprom-OMV mógłby posłużyć do realizacji wymogów zrewidowanej dyrektywy gazowej, jeżeli punkt odbioru gazu znajdowałby się na terytorium Rosji po to, aby odpowiedzialność za niego po wtłoczeniu do Nord Stream 2 mogli przejąć Austriacy. Do tej pory firmy europejskie odbierały gaz w punktach odbioru u wylotu gazociągów, jak Nord Stream 1 czy Gazociąg Jamalski.

Rosyjska gazeta ustaliła w anonimowych źródłach, że kontrakt Gazprom-OMV jest prawdopodobnie indeksowany do cen na giełdach europejskich, bo inne rozwiązanie mogłoby doprowadzić do sporów arbitrażowych, które już zaszły. Kommiersant nie wymienia z nazwy polskiego PGNiG, ale to Polacy wygrali spór między innymi o indeksację kontraktu jamalskiego do ropy naftowej składającą się z innymi warunkami na niesprawiedliwą cenę dostaw - czytamy w BiznesAlert.pl.
TASS/Kommiersant , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE