ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Premier życzy górnikom PGG na Barbórkę spokoju i stabilizacji
03.12.2020r. 09:00

Wierzę, że całej Waszej społeczności towarzyszyć będą spokój, stabilizacja i świadomość pewności jutra - napisał w barbórkowym liście do pracowników Polskiej Grupy Górniczej premier Mateusz Morawiecki.

List z życzeniami szefa rządu dla załogi PGG z okazji obchodzonego 4 grudnia górniczego święta spółka opublikowała w czwartek na swojej stronie internetowej. Tego samego dnia znalazło się tam przesłanie prezydenta Andrzeja Dudy do jej pracowników. Dzień wcześniej w sieci pojawiło się wystąpienie prezydenta kierowane do wszystkich górników.

Premier Morawiecki w swoim datowanym na 4 grudnia liście zaznaczył m.in., że obchodzona tego dnia, ważna w polskiej tradycji Barbórka jest czasem podsumowania całorocznego trudu podejmowanego w niebezpiecznym i wymagającym wyjątkowych predyspozycji zawodzie.

"Barbórka to święto ludzi od pokoleń podejmujących swoją pracę w poczuciu odpowiedzialności za kraj - ludzi dumnych z kontynuowania wielowiekowej tradycji. Uroczyste obchody dnia patronki górników, których nieodłącznymi elementami są kultywowane od lat bogate zwyczaje i obrzędy, stanowią część wspólnego dziedzictwa naszej Ojczyzny" - wskazał szef rządu.

"Etos pracy, nieodłącznie związany z górniczym stanem, jest trwałą wartością, którą przekazujecie następnym pokoleniom" - dodał.

"Za nami bardzo trudny rok. Nasze życie zmieniła globalna epidemia. Dotknęła też kopalnie i wiele górniczych rodzin. Jako rząd robimy wszystko, by ograniczyć wpływ kryzysu na stan naszej gospodarki oraz codzienne życie Polaków. To dla nas wszystkich trudny sprawdzian - przede wszystkim sprawdzian naszej solidarności. Wierzę, że wspólnym wysiłkiem i odpowiedzialnymi społecznie zachowaniami wyjdziemy z tej walki zwycięsko" - zadeklarował Morawiecki.

Podziękował wszystkim "tworzącym rodzinę Polskiej Grupy Górniczej" za wkład w rozwój branży.

"Jako największe w Europie przedsiębiorstwo górnicze i największy producent węgla kamiennego przyczyniacie się Państwo do utrzymania bezpieczeństwa energetycznego Rzeczypospolitej. Wierzę, że całej Waszej społeczności towarzyszyć będą spokój, stabilizacja i świadomość pewności jutra. Wszystkim Państwu składam serdeczne barbórkowe gratulacje i życzę wszelkiej pomyślności. Niech Święta Barbara otacza Was oraz Waszych bliskich swoją opieką. Szczęść Boże!" - napisał premier.

Prezydent skierował do pracowników PGG "słowa głębokiego uznania, wdzięczności i szacunku za codzienny wysiłek".
"Praca w kopalni zawsze wymagała i nadal wymaga, mimo nowoczesnego wsparcia technicznego, wyjątkowych przymiotów charakteru. Z zawodem górnika wiąże się stałe ryzyko oraz pokora wobec potężnych sił natury. Dlatego tak ważna w tej pracy, oprócz osobistego hartu ducha, jest tworzona przez górników wspólnota, wyrażająca się w poczuciu współzależności, solidarności i gotowości do niesienia sobie nawzajem pomocy"- napisał Andrzej Duda.

"Dają nam Państwo piękny, inspirujący przykład, jak powinniśmy się w społeczeństwie zachowywać wobec dotyczących nas wszystkich wyzwań" - ocenił.

Również on przypomniał, że PGG to największe przedsiębiorstwo wydobywcze w Europie i największy producent węgla kamiennego w Unii Europejskiej. "Jeszcze przez długie lata, nawet w dobie zmian związanych z globalnym kryzysem klimatycznym, podstawą bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju będzie pozostawał właśnie węgiel" - podkreślił.

"Nadaje to wielki sens i znaczenie Państwa działalności. Niezmiennie przyczynia się ona do rozwoju ekonomicznego naszej Ojczyzny. Dziękując Państwu za Wasz trud, życzę błogosławieństwa świętej Barbary, spokojnej i bezpiecznej pracy, zawodowego spełnienia, osobistego i rodzinnego szczęścia oraz wszelkiej pomyślności. Szczęść Boże!" - zakończył Andrzej Duda.

W nagraniu skierowanym do pracowników całej branży, umieszczonym w środę np. na stronie Wyższego Urzędu Górniczego, prezydent Andrzej Duda powiedział m.in., że transformacja energetyczna musi zostać zrealizowana, ale trzeba to uczynić w sposób sprawiedliwy, rozumny, z uwzględnieniem polskich realiów gospodarczych i interesów pracowniczych.

Barbórka - tradycyjny dzień górnika - obchodzona jest nie tylko na Górnym Śląsku, ale też w innych regionach, gdzie świętują górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych.

Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite - kruszywa, piasek i żwir - w Polsce jest ponad 7,5 tys. zakładów górniczych: podziemnych, otworowych i odkrywkowych. Łącznie krajowy przemysł wydobywczy bezpośrednio zatrudnia ok. 180 tys. pracowników, w tym ponad 80 tys. w kopalniach węgla kamiennego.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: algas 03.12.2020r. 09:37
Czy załogi innych firm(koncernów) "około-górniczych" również jak PGG otrzymały taki list?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE