ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Dzisiaj kontynuacja rozmów OPEC+: czy będzie kompromis?
03.12.2020r. 10:26

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
W bieżącym tygodniu najważniejszym tematem na rynku ropy naftowej są wirtualne rozmowy OPEC+, dotyczące porozumienia naftowego - a dokładniej tego, jakie warunki porozumienia będą obowiązywać w 2021 roku.

Sprawa z dnia na dzień staje się coraz pilniejsza, ponieważ dotychczasowe założenia mówią o podwyższeniu łącznego limitu produkcji ropy naftowej w OPEC+ o 2 mln baryłek dziennie począwszy od stycznia 2021 r. Tymczasem niedawne uderzenie drugiej fali pandemii - głównie w gospodarki zachodnie - sprawiło, że popyt na ropę naftową na świecie okazał się w ostatnich miesiącach rozczarowujący, a to skłoniło OPEC+ do rewizji postanowień porozumienia naftowego.

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Rozmowy rozpoczęły się obiecująco (zwłaszcza że państwa OPEC+ już w weekend prowadziły między sobą nieoficjalne konsultacje), jednak już w poniedziałek dały o sobie znać nieporozumienia pomiędzy poszczególnymi producentami. Arabia Saudyjska upiera się na pozostawienie produkcji na obecnym poziomie także w I kw. 2021 r., Rosja przekonuje, że warto ją stopniowo zwiększać, zaś Zjednoczone Emiraty Arabskie podkreślają, że wydobycie bardziej powinny ciąć te kraje, które w poprzednich miesiącach przekraczały swoje limity.

W rezultacie, wtorkowe rozmowy nie odbyły się wcale i zostały przełożone na dzisiaj. Na razie niewiele wskazuje na to, aby wspomniane kraje były bliżej kompromisu, ponieważ pojawiają się różne spekulacje na rynku. Niemniej, ostatecznie wypracowanie jakiegoś konsensusu wydaje się bardzo prawdopodobne, ponieważ większość państw OPEC+ tak czy inaczej chce uniknąć przedłużenia porozumienia w obecnej formie, zakładającego wzrost produkcji o 2 mln baryłek dziennie. Jednocześnie, rozszerzony kartel próbuje mimo wszystko otworzyć sobie możliwość rywalizowania ze zwiększającymi wydobycie Stanami Zjednoczonymi na globalnym rynku ropy.

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE