ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Zakładzie Górniczym Janina uruchomiono jedną z największych klatek szybowych w Polsce
03.12.2020r. 10:37

Blisko 90 procent osiągnęło zaawansowanie inwestycji Tauron Wydobycie, czyli budowy poziomu 800 metrów w Zakładzie Górniczym Janina. Na tym etapie uruchomiono już zjazd ludzi jedną z największych klatek szybowych w Polsce. Dzięki temu prawie 20-krotnie skróci się czas dotarcia załogi do miejsc pracy.

Kopalnia w Libiążu posiada największe w Polsce złoża węgla energetycznego, szacowane na 2,1 mld ton. Produkuje się tutaj między innymi paliwo o obniżonej zawartości chloru, które jest dedykowane dla nowego bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie. Bliskość aktywów wytwórczych Grupy Tauron umożliwia utrzymywanie niskich kosztów transportu tego surowca.

- Ta inwestycja umożliwi dostęp do nowych zasobów dobrej jakości węgla kamiennego, o parametrach niezbędnych dla pracy niskoemisyjnych bloków energetycznych - mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu Tauron Wydobycie. - Z myślą o efektywnej produkcji paliw dedykowanych dla energetyki, podejmujemy także działania na rzecz utworzenia kopalni zespolonej z zakładów górniczych Janina i Sobieski. To połączenie dwóch silnych kopalń w jeden efektywny zakład górniczy przyspieszy osiągnięcie przez Spółkę zyskowności procesu wydobycia poprzez korzyści wynikające z optymalizacji organizacyjnej - podkreśla prezes.

Szybka mega winda

Uruchomiony w ZG Janina zjazd załogi odbywa się z wykorzystaniem jednej z największych klatek szybowych w Polsce. Ta mega konstrukcja jest wysoka na cztery piętra, pomieści jednorazowo aż 200 osób lub 24 tony materiałów. Droga jazdy klatki wynosi ponad 790 m.

Jazda ludzi odbywa się na czterech piętrach klatki. Maksymalna możliwa liczba pracowników na piętrze to 50 osób, co umożliwia jednoczesną jazdę nawet dla 200 pracowników.
Z uwagi jednak na obowiązujące aktualnie w zakładach górniczych Spółki prewencyjne procedury bezpieczeństwa w ramach działań przeciwwirusowych, liczba osób przebywających jednocześnie w klatce zjazdowej jest ograniczona, tak aby zachowywane były bezpieczne odległości pomiędzy pracownikami. Z kolei maksymalna masa ładunku w klatce to 24 tony.

Czas zjazdu 200 osób na poziom 800 metrów lub ich wyjazdu wynosi około 6 minut. Dla porównania - obecnie, aby załoga mogła dojść pieszo do stanowisk pracy na poziomie 800 metrów potrzebuje na to około 100 minut.

Górniczy wyciąg szybowy, maszyna wyciągowa, układ sterowania i sygnalizacji szybowej zostały tak zaprojektowane, aby w przyszłości możliwa była ich w pełni automatyczna praca.

Zakończenie całej inwestycji przewidziane jest na trzeci kwartał 2021 roku.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE