ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Powstała największa farma wiatrowa w Polsce
03.12.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, wielka farma wiatrowa położona na granicy woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego już może produkować i sprzedawać energię. Jej moc jest wyższa od mocy dotychczas największej farmy wiatrowej w Polsce o niemal 100 MW.

Urząd Regulacji Energetyki wydał koncesję dla farmy wiatrowej o mocy 219 MW, która powstała na terenie powiatów słupskiego w woj. pomorskim i sławieńskiego w woj. zachodniopomorskim, w minimalnej odległości 9 km od linii brzegowej Morza Bałtyckiego.

Na farmę wiatrową Potęgowo składa się 81 turbin General Electric o mocach 2,5 MW oraz 2,75 MW, o średnicy wirnika odpowiednio 103 metry oraz 120 metrów.

Inwestycja została zrealizowana przez spółkę Potęgowo Mashav Sp. z o.o. należącą do izraelskiego funduszu Mashav.

Wiadomo, że kredyt w wysokości 209 mln zł na budowę farmy wiatrowej Potęgowo przyznał Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Reuters podawał w ubiegłym roku, gdy rozpoczynała się budowa farmy wiatrowej Potęgowo, że całkowity koszt inwestycji wyniesie 1,25 mld zł, co w przeliczeniu na zainstalowaną moc da kwotę rzędu 5,68 mln zł/MW.

Rozpoczęcie budowy ogromnej farmy wiatrowej to efekt wygranej aukcji, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w listopadzie 2018 r.

Izraelski deweloper zabezpieczył gwarancje sprzedaży energii po zaoferowanej w aukcji cenie, mającej podlegać corocznej indeksacji o inflację, na okres 15 lat.

To nie pierwszy projekt realizowany przez izraelski fundusz na polskim rynku wiatrowym. Mashav już wcześniej posiadał w naszym kraju farmy wiatrowe o łącznej mocy 20 MW, a ponadto miał na koncie sprzedaż dwóch projektów na 55 MW.
Farma wiatrowa Potęgowo jest największą tego rodzaju inwestycją na polskim rynku lądowej energetyki wiatrowej. Pod względem wielkości wyprzedziła farmę wiatrową Margonin, która została uruchomiona w 2006 roku przez portugalski EDPR i która składa się z 60 elektrowni wiatrowych o jednostkowej mocy 2 MW.

Obecnie trzecią największą w kraju farmą wiatrową jest należący do Taurona projekt Marszewo. Farma wiatrowa powstała w 2015 roku i jest zlokalizowana w woj. zachodniopomorskim, w gminie Postomino. Na projekt składa się 50 turbin Vestasa o łącznej mocy 100 MW mających produkować w skali roku 220 GWh energii elektrycznej.

Czwarta pod względem wielkości jest farma wiatrowa Klaster uruchomiona za 550 mln zł w ramach systemu aukcyjnego przez Polską Grupę Energetyczną. Moc farmy mieszczącej się w woj. zachodniopomorskim sięga 97,17 MW. Składają się na nią 43 elektrownie wiatrowe o mocy 2 MW i 2,2 MW, które dostarczył duński producent Vestas. Turbiny, każda o wadze ok. 260 ton, zostały zamontowane odpowiednio na 110 i 125-metrowych wieżach.

Piąta pod względem wielkości jest uruchomiona w 2015 roku również przez PGE w woj. pomorskim farma Wiatrowa Lotnisko o mocy 94,5 MW. Składa się na nią 30 turbin Alstom ECO 110, każda o mocy nominalnej 3,15 MW. Produkcja brutto energii elektrycznej ma sięgać 195 GWh rocznie.

Szósta jest zlokalizowana w woj. zachodniopomorskim farma wiatrowa Karścino o mocy 90 MW. Na projekt należący do spółki Energa Wytwarzanie składa się 60 turbin Fuhrländer FL MD77 o jednostkowej mocy 1,5 MW. Ta farma wiatrowa została wybudowana w roku 2009 jeszcze przez poprzedniego właściciela - hiszpańską Iberdrolę.

W trakcie budowy jest natomiast kilka większych projektów, których realizacja jest efektem dotychczasowych aukcji i które po wybudowaniu wskoczą na podium, ale nawet nie zbliżą się mocą do projektu Potęgowo.

Największy z tych projektów, o docelowej mocy 132 MW, jest realizowany w woj. pomorskim przez dewelopera PNE na rzecz firmy Stadtwerke München, która przejęła tę inwestycję po wygranej aukcji.

Farma Wiatrowa Jasna o mocy 132 MW, na którą składa się 39 nowoczesnych turbin wiatrowych Vestas V126, posadowionych na wieżach o wysokości 117 i 137 metrów, począwszy w drugim półroczu 2020 r. miała rozpocząć proces przyłączenia do sieci przesyłowej i proces rozruchu technologicznego. Docelowo produkować będzie około 400 GWh energii elektrycznej rocznie.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: xxx 03.12.2020r. 16:31
...Margonin wystartował z produkcją w 2010 roku...
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 03-12-2020r. 23:22 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: +++ 04.12.2020r. 11:55
Ciekawe, jedna koncesja na kilkanaście farm (dla celów PR pokazywanych jako jedna? Cud? ;)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE