ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes PGG: ten rok szczególnym wyzwaniem ze względu na epidemię
03.12.2020r. 13:14

Kończący się rok jest szczególnym wyzwaniem dla Polskiej Grupy Górniczej (PGG), ponieważ obok codziennych trudności i zagrożeń związanych z pracą w podziemnych wyrobiskach, spółka musiała stawić czoła pandemii - ocenił prezes PGG Tomasz Rogala.

W wystąpieniu do pracowników, opublikowanym na dzień przed przypadająca w piątek Barbórką, prezes podkreślił też, że ogromny wpływ na jego spółkę wywierają zmiany w polityce klimatycznej i wymogi stawiane w tej dziedzinie przez Unię Europejską. Zapewnił, że PGG podoła stojącym przed nią wyzwaniom.

Rogala zaznaczył, że pandemia koronawirusa szczególnie mocno dotknęła jego spółkę w pierwszym półroczu. Z uwagi na liczne zakażenia konieczne było przeorganizowanie pracy kopalń, aby zapewnić jej ciągłość i dostęp do złóż. Prezes podziękował pracownikom za zrealizowanie tych zadań w warunkach pandemii.

"Górnicy ponadto przyłączyli się do pomocy osobom poszkodowanym, przez oddawanie osocza, a spółka zaangażowała się w wyposażenie dwóch laboratoriów medycznych, które dzisiaj służą nie tylko Polskiej Grupie Górniczej, ale również społeczeństwu Górnego Śląska - przypomniał.

Prezes zaznaczył, że wymogi UE w sprawie zmian klimatycznych wywierają ogromny wpływ na PGG. "Mamy tego świadomość i podjęliśmy również to wyzwanie" - powiedział Tomasz Rogala, nawiązując do porozumienia w sprawie zasad i tempa transformacji branży, podpisanego we wrześniu przez Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i stronę rządową. Zgodnie z porozumieniem ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zakończyć działalność w 2049 r.

"Zawarliśmy porozumienie, które jest rozpoczęciem drogi do ustabilizowania przedsiębiorstwa, dostosowania do zapotrzebowania na węgiel w przyszłych okresach oraz do zabezpieczenia miejsc pracy dla pracowników PGG (...). Pokazuje to, że potrafimy podejmować nawet najtrudniejsze wyzwania, które stawia się sektorowi, które stawia się państwu" - oświadczył prezes spółki.
Rogala zastrzegł, że przed spółką jest jeszcze wiele miesięcy trudnej i wymagającej pracy. Związana będzie ona z dostosowaniem firmy do zmieniającego się na rynku i zmniejszenia zapotrzebowania na węgiel, ale także z usuwaniem skutków COVID-19 w PGG. Będzie ona polegała także "na przekonaniu Komisji Europejskiej do naszego planu restrukturyzacji sektora węgla kamiennego".

"Jestem przekonany, że tym wszystkim wymaganiom i tym wszystkim zadaniom podołamy i zrealizujemy je tak, jak robiliśmy to do tej pory" - dodał prezes PGG, który w swoim wystąpieniu złożył pracownikom życzenia z okazji Barbórki.

Polska Grupa Górnicza to największy w UE producent węgla kamiennego, zatrudniający blisko 40 tys. osób. W ub. roku kopalnie PGG wydobyły ok. 29,5 mln ton węgla. W tym roku wydobycie zostało znacząco zmniejszone w związku ze spadkiem zapotrzebowania na węgiel i epidemią koronawirusa. Ten rok spółka może zamknąć wydobyciem rzędu niespełna 24 mln ton.

Jeżeli transformacja Grupy będzie przebiegać zgodnie z harmonogramem, zarysowanym w porozumieniu społecznym z 25 września br., w 2030 r. spółka może zatrudniać ok. 27 tys. osób, przy rocznym wydobyciu niespełna 18,5 mln ton węgla. Zawarte we wrześniu br. porozumienie społeczne daje zatrudnionym obecnie górnikom dołowym gwarancję pracy w kopalniach aż do emerytury, nie dotyczy to jednak osób, które mają już uprawnienia emerytalne i mogą z nich skorzystać.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE