ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kraje OPEC+ porozumiały się w sprawie zwiększenia wydobycia ropy od stycznia 2021 r.
03.12.2020r. 18:21

Porozumienie nie zostanie zamrożone, ale wydobycie ropy będzie mogło wzrosnąć o połowę mniej od planu ustalonego pierwotnie. Kraje OPEC+ zgodziły się zwiększać stopniowo wydobycie o 0,5 mln baryłek dziennie w pierwszym kwartale 2021 r. - informuje "BiznesAlert.pl".

Kraje OPEC i inni producenci ropy, którym przewodzi Rosja, czyli grupa OPEC+, postanowiły podnieść poziom wydobycia ropy o 500 tys. baryłek dziennie od 1 stycznia 2021 roku - podała agencja Reuters.

Nie udało się jednak ustalić założeń wspólnej polityki na cały przyszły rok - poinformowali rozmówcy Reutera.

Wcześniej analitycy zakładali, że ograniczenie wydobycia ropy o 7,7 mln baryłek dziennie utrzyma się przynajmniej do marca przyszłego roku. Tymczasem zgodnie z ustaleniami szczytu, ograniczenie produkcji zostało zmniejszone do 7,2 mln baryłek dziennie.

"500 tys. baryłek dziennie od stycznie to nie jest scenariusz z sennego koszmaru, a tego obawiał się rynek, ale nie jest to też to, na co liczył rynek kilka tygodni temu. Rynki reagują pozytywnie, a ceny ropy notują lekkie wzrosty" - powiedziała Paola Rodriguez Masiu z Rystad Energy.

Po spotkaniu OPEC+ kontrakty na ropę Brent rosną 1,4 proc., do 48,92 USD za baryłkę, a kontrakty na West Texas Intermediate zyskują 0,8 proc., do 45,64 USD za baryłkę.
OPEC+ ustalił limity produkcji na początku pandemii koronawirusa, a następnie przedłużał je lub tylko nieznacznie modyfikował, aby uniknąć kryzysu nadpodaży i podtrzymać spadające ceny ropy.

Jednak widoki na stosunkowo szybkie wprowadzenie na rynki szczepionki na koronawirusa sprawiły, że ceny surowca wzrosły w listopadzie i część krajów zrzeszonych w kartelu nie widzi już powodów, by nadal ograniczać wydobycie, czego domaga się nieformalny przywódca OPEC - Arabia Saudyjska.

Według źródeł Reutera państwa OPEC+ będą się spotykać co miesiąc, by modyfikować ewentualnie limity wydobycia, które mają obowiązywać po styczniu przyszłego roku.

OPEC+ stara się obecnie prowadzić taką politykę, która zarazem pozwoli podreperować budżety krajów należących do kartelu, dzięki zwiększeniu produkcji, ale nie pozwoli, by opłacalne stało się zwiększenie wydobycia przez producentów w USA - komentuje Reuters.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE