ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ceny ropy podążają do 50 USD za baryłkę - OPEC+ osiągnął kompromis ws. dostaw
04.12.2020r. 08:06

Ceny ropy na rynkach paliw podążają do 50 USD za baryłkę po tym, jak kraje OPEC+ osiągnęły kompromis w sprawie stopniowego podwyższania produkcji - tym samym na rynkach kończy się okres niepewności "co zrobi OPEC" - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 46,48 USD, po zwyżce ceny o 1,86 proc.

Ropa Brent w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 49,74 USD za baryłkę, wyżej o 2,09 proc.

Producenci ropy z OPEC+, skupiającego 23 kraje, zdecydowali w czwartek nieznacznie podnieść limit wydobycia ropy - od stycznia 2021 roku limit produkcji surowca zostanie podwyższony o 500 tys. baryłek dziennie.

Od początku stycznia dzienne ograniczenie produkcji ropy z OPEC+ będzie wynosić 7,2 baryłek wobec 7,7 baryłek poprzednio.

Umowa osiągnięta po prawie tygodniu "ciężkich" negocjacji oferuje zarówno coś członkom OPEC+, zaniepokojonym kruchością globalnego popytu na paliwa, jak i tym krajom, które chcą pompować więcej swojego surowca na rynki ropy, aby skorzystać z wyższych notowań.

Krajom z sojuszu nie udało się jednak ustalić wspólnej polityki na cały 2021 rok.
Co miesiąc jednak ministrowie z OPEC+ będą odbywać spotkania w celu określenia następnych kroków w swojej polityce paliwowej.

Osiągnięcie kompromisowego porozumienia pozwoliło uniknąć rozpadu jedności OPEC+ po napiętym podziale stanowisk, szczególnie między Arabią Saudyjską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

"Rynek jest zadowolony, że OPEC+ zdecydował się na ostrożne działanie - małymi krokami" - mówi Victor Shum, wiceprezes ds. doradztwa energetycznego w IHS Markit.

"Wydaje się to rozsądnym posunięciem, biorąc pod uwagę niepewność związaną z obecnym popytem na paliwa" - dodaje.

Ropa na NYMEX w N.Jorku zdrożała od początku tego tygodnia o 1,7 proc., a Brent na ICE zyskała do tej pory 3 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE