ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Służby Rosji i Chin próbują szpiegować norweską energetykę
04.12.2020r. 08:25

Rosja, Chiny i inne kraje posiłkują się szpiegostwem, aby wykryć tajemnice norweskiej energetyki, w tym wydobycia ropy naftowej. Taką informację przekazał kontrwywiad norweski PST - czytamy w BiznesAlert.pl.

W raporcie datowanym na piątego listopada, ale opublikowanym w trzeciego grudnia, wywiad norweski ostrzegł o możliwych próbach pozyskania danych lub włamania do komputerów firm naftowych działających w Norwegii, a także ministerstwa przemysłu naftowego i energetyki. Do poważnego cyberataku tego rodzaju doszło już w 2014 roku. Jego celem było ponad 50 norweskich firm naftowych i gazowych, w tym Equinor oraz ministerstwo ropy i energii.

W raporcie czytamy, że także energetyka odnawialna może stać się przedmiotem zainteresowania zagranicznych szpiegów. - PST oczekuje, że szpiegostwo z wykorzystaniem narzędzi ekonomicznych i operacji sieciowych zostanie zintensyfikowane w ciągu najbliższych 18 miesięcy - czytamy w informacji prasowej. Według cytowanego PST szpiedzy poszukują danych dot. technologii naftowej i gazowej, która może mieć zastosowanie cywilne i wojskowe. Interesują ich także tajemnice handlowe i plany największego zachodnioeuropejskiego producenta ropy, czyli Equinora, odnośnie do nowych licencji poszukiwawczych lub regulacji wydobycia. - Służby wywiadowcze Rosji, Chin i innych krajów dysponują dużymi zasobami technologicznymi i ludzkimi oraz pracują długoterminowo, wykazując się cierpliwością w dojściu do celu - czytamy.
Ostrzeżenie pojawiło się niecałe cztery miesiące po wydaleniu przez Norwegię dyplomaty rosyjskiego podejrzanego o szpiegostwo i zatrzymaniu jego kontaktu, obywatela Norwegii. Firma DNV GL, zajmująca się zarządzaniem ryzykiem i zapewnieniem jakości, poinformowała, że podejrzany pracował w swoim oddziale naftowo-gazowym, specjalizując się w druku 3D i technologii materiałów - przypomina BiznesAlert.pl.
Reuters , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE