ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Wymuszony kompromis OPEC+ w sprawie porozumienia naftowego
04.12.2020r. 10:57

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Wczoraj doszło do wyczekiwanego kompromisu OPEC+ w sprawie porozumienia naftowego. Inwestorzy czekali na te wieści od poniedziałku, kiedy to rozpoczęło się spotkanie państw rozszerzonego kartelu - i kiedy też okazało się, że osiągnięcie konsensusu do wtorku jest niemożliwe.

Rozmowy zostały przełożone na czwartek i tym razem OPEC+ nie zawiódł. Na informacje o kompromisie trzeba było czekać do wieczora, jednak został on w końcu osiągnięty, mimo wewnętrznych nieporozumień. Ostateczny konsensus zakłada, że w styczniu państwa OPEC+ podniosą produkcję łącznie o 500 tysięcy baryłek dziennie. Nie zostały jednak podjęte żadne decyzje w sprawie późniejszych miesięcy, a kraje rozszerzonego kartelu podały, że będą na bieżąco rewidować kształt porozumienia naftowego i podejmować decyzje zgodne z potrzebami rynku.

Ceny ropy naftowej zareagowały na powyższe informacje pozytywnie - wczorajsza sesja zakończyła się na plusie, a dzisiaj rano zwyżki są kontynuowane. To zaskakująco dobra reakcja, zważywszy na fakt, że kompromis wydaje się wymuszony i tak naprawdę nie okazał się on satysfakcjonujący dla żadnej ze stron rozmów OPEC+.

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Arabia Saudyjska była za utrzymaniem cięć produkcji ropy naftowej na dotychczasowych poziomach, zaś Rosja opowiadała się za stopniową zwyżką produkcji o pół miliona baryłek dziennie miesiąc po miesiącu, przez cały pierwszy kwartał 2021 r. Kompromis OPEC+ był więc nieco bliższy założeniom Rosji, ale jednocześnie zostawił furtkę do kolejnych zmian od lutego. Nie ulega też wątpliwości, że producentów ropy naftowej zaczął gonić już czas, więc decyzja w sprawie stycznia była pilna - zaś unikanie wiążących decyzji w sprawie kolejnych miesięcy może oznaczać, że ta wczorajsza decyzja została podjęta bez przekonania.

Nowy kompromis OPEC+ w sprawie porozumienia naftowego niewiele zmienia na rynku ropy naftowej. Podwyższenie limitów o pół miliona baryłek dziennie to symboliczny wzrost, zwłaszcza że już we wcześniejszych miesiącach wiele krajów miało problemy z dopasowaniem się do własnych limitów produkcji. Niemniej, pozytywnym akcentem okazał się fakt, że OPEC+, mimo rozbieżności zdań wśród głównych producentów, jednak doszedł do kompromisu, co pokazuje, że w momentach potrzeby rynkowej kraje rozszerzonego kartelu potrafią się zmobilizować.

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE