ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Premier do górników: przed nami wyzwanie, by polskie górnictwo nie zatraciło swojego potencjału
04.12.2020r. 16:46

Przed nami wielkie wyzwanie, by polskie górnictwo nie zatraciło swojego potencjału. Potrzebujemy, aby stawało się coraz bardziej nowoczesne, coraz czystsze i coraz bezpieczniejsze - powiedział premier Mateusz Morawiecki w barbórkowym wystąpieniu adresowanym do górników.

Film z wystąpieniem szefa rządu zamieszczono w piątek - w dniu tradycyjnej Barbórki - m.in. na stronach internetowych największych górniczych spółek. Składając barbórkowe życzenia Morawiecki poprosił też górników, którzy wyzdrowieli z COVID-19, o pomoc i oddawanie osocza dla chorych.

"Na tegoroczną Barbórkę pada długi cień pandemii. Koronawirus postawił pod znakiem zapytania nie tylko dalszy rozwój polskiej gospodarki. Ta niepewność dotyczy wszystkich gospodarek Europy i świata" - mówił premier. Jak ocenił, "przyszłość górnictwa i całego polskiego przemysłu zależy teraz przede wszystkim od jednego: od tego, jak szybko uda nam się odnieść ostateczne zwycięstwo nad wirusem".

"Dlatego dziś, w dniu Św. Barbary, chciałbym przekazać nie tylko tradycyjne życzenia i pozdrowienia. Szanowni Górnicy, zwracam się do Was także z pilną prośbą: proszę ozdrowieńców, którzy mogą podzielić się z innymi swoim osoczem, aby zgłosili się do najbliższej stacji krwiodawstwa. Każda decyzja o oddaniu osocza jest potężnym wzmocnieniem w naszej walce z pandemią. To coś więcej, niż szlachetny gest. To dar dla chorych, którzy dzisiaj są w wielkiej potrzebie. Doskonale to rozumiecie. Mało kto tak jak Wy zna cenę życia. Codziennie przecież je narażacie pracując w ekstremalnie trudnych warunkach" - powiedział Morawiecki.

Szef rządu zauważył, że każdy dzień pracy górnika jest pełen wyzwań i ryzyka. "Każde zejście pod ziemię to akt odwagi. Dziękuję za te godziny, dni i lata poświęcenia. Sprawiacie, że etos górniczej służby należy do najpiękniejszych polskich tradycji pracowniczych. Dziś Wasza bohaterska postawa może poprowadzić nas naprzód, dodać sił i przywrócić nadzieję" - mówił premier, wyrażając nadzieję, iż tegoroczna Barbórka stanie się prawdziwym świętem górniczej solidarności.
Życzenia do górników skierował także wicepremier, szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin, który w liście do prezesa Polskiej Grupy Górniczej Tomasza Rogali m.in. podziękował pracownikom przemysłu wydobywczego za ich "trudną i odpowiedzialną pracę, wkład w sektor energetyczny polskiej gospodarki oraz za odwagę i mądrość w podejmowaniu trudnych decyzji".

"Dziękuję także za zawarcie porozumienia pomiędzy stroną społeczną spółki a rządem w kwestii funkcjonowania górnictwa do 2049 roku. To jest dla nas obustronny wielki sukces, który wpisuje się w karty historii polskiego górnictwa, którego nie udało się osiągnąć naszym poprzednikom. Górnicy utrzymają swoje miejsca pracy do emerytury, zapewnione będą odpowiednie osłony socjalne, a rząd zacznie realizować politykę neutralności klimatycznej wspólnoty europejskiej" - napisał wicepremier Sasin.

Jak zauważył, "tegoroczną Barbórkę obchodzimy w szczególnym momencie ogólnoświatowej pandemii, także w czasach transformacji sektora węglowego w Polsce". "Jest to wyjątkowo trudny czas przepełniony zmianami i niepewnością o nadchodzące lata wyzwań, któremu musimy sprostać. Jestem przekonany, że uda nam się zrealizować zamierzony cel i przy Państwa dalszej rzetelnej współpracy wspólnie osiągniemy zapoczątkowany w tym roku plan transformacji całego regionu" - czytamy w barbórkowym liście szefa MAP.

Wcześniej, w dniach poprzedzającym Barbórkę, zostało opublikowane także skierowane do górników wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, który wskazał m.in. że transformacja energetyczna musi zostać zrealizowana, ale trzeba to uczynić w sposób sprawiedliwy, rozumny, z uwzględnieniem polskich realiów gospodarczych i interesów pracowniczych. Składając górnikom życzenia prezydent powiedział m.in., że "obok dynamicznego rozwoju sektora zielonej energii, podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski jest i w najbliższych dekadach nadal będzie energetyka oparta na węglu", zaś "praca górników jeszcze długo będzie potrzebna". Podkreślił przy tym potrzebę zrównoważonego rozwoju oraz dbałości o środowisko naturalne.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Socyal 04.12.2020r. 22:12
Minister Klimatu gdzie indziej mówi, że energetyki węglowej nie będzie w 2040 roku.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: U-bot 05.12.2020r. 10:44
Górnicy do Premiera: podejmujemy to wyzwanie i do końca roku "ufedrujemy" tyle węgla, żeby na zwałach i w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE