ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kurtyka: trudno będzie osiągnąć ambitne cele klimatyczne bez energii nuklearnej
05.12.2020r. 02:04

Będzie bardzo trudno osiągnąć ambitne cele klimatyczne bez energii nuklearnej - powiedział w piątkowej rozmowie z waszyngtońskim think tankiem Atlantic Council minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

W wirtualnej rozmowie z ambasadorem Richardem L. Morningstarem Kurtyka tłumaczył zawiłości i historyczne uwarunkowania polskiej energetyki.

"Mamy oddziedziczony system, który będzie stawał się coraz bardziej przestarzały, musimy inwestować oraz zwiększać świadomość współobywateli, że po 30 latach szybkiego rozwoju gospodarczego czas na podwyższenie poziomu życia, w tym na polepszenie jakości powietrza" - mówił polski kandydat na stanowisko sekretarza generalnego OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).

Kurtyka ocenił, że w Polsce rośnie świadomość klimatyczna, a to "wywiera presje na politykę, by była bardziej ambitna". "Nabieramy rozpędu do bezprecedensowej przemiany energetycznej" - stwierdził, wskazując na rozwój nad Wisłą fotowoltaiki oraz energii wiatrowej.

Jednocześnie za podstawę przemian w Polsce uznał energię jądrową. "Będzie bardzo trudno, a może nawet niemożliwe, by osiągnąć ambitne cele bez energii nuklearnej" - stwierdził.

Powtórzył przy tym, że polska elektrownia jądrowa ma korzystać z reaktorów jądrowych generacji III i jako "stabilne i bezpieczne" źródło mieć moc od 6 do 9 tys. MW.
Polski minister ponownie zadeklarował, że początek budowy elektrowni przypadnie na 2026 rok, a pierwszy reaktor powinien zacząć działać w 2033 roku. W ciągu dwóch lat ma natomiast być wybrana lokalizacja elektrowni.

Gdyby plany te się nie powiodły, to energetyczna przemiana w Polsce "byłaby narażona na ryzyko" - uznał Kurtyka. W kontekście stopniowego odejścia od węgla minister zapewniał o konieczności amortyzowania tego procesu oraz równoczesnego zapewnienia górnikom miejsc pracy w innych branżach.

Szef resortu klimatu i środowiska zapewnił także, że Polska "chce być bramą do bezpieczeństwa energetycznego dla Europy Środkowej". W tym kontekście wskazał na terminal LNG w Świnoujściu oraz budowy interkontekrotów gazowych ze Słowacją oraz Litwą.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ zm/

Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 8 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Choczewo 05.12.2020r. 12:20
Jak Pan zostanie szefem OECD, to proszę zmienić sposób obliczania LCOE, bo obecny to czysta bzdura !
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 06-12-2020r. 10:54 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pepe 05.12.2020r. 12:29
mądrze prawi. w ogóle mądry facet
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xmen 05.12.2020r. 17:35
PANIE KURTYKA, JAKI JEST MODEL PRZECHOWYWANIA ODPADÓW RADIOAKTYWNYCH W POLSCE, GDZIE BĘDZIEMY JE ZAKOPYWAĆ ILE TO... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Obserwator 06.12.2020r. 08:33
Może niektórym otworzy oczy na rzeczywiste koszty energetyki jądrowej kilka liczb przytoczonych tutaj:... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: popolo 06.12.2020r. 13:20
No to dzięki Białorusi w Polsce zakończy się kryzys energetyczny !!! Musimy tylko zacieśnić współpracę Polsko -... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ttt 06.12.2020r. 19:07
a w Nieczech znowu szukaja ENDLAGER na Atomowych pozostalosci "daja sobie na to 10 lat do 2031 a 2050 poczatek... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE