ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes PSE: Podział na strefy rynków energii w Europie zakłóca ich optymalizację
07.12.2020r. 13:07

- Zmiany, które zaistnieją na rynku przed 2030 rokiem będą wynikać jeszcze z poprzedniego, trzeciego pakietu energetycznego jak również pakietu Czysta Energii dla Europejczyków. Uważamy, że strefowość rynków, która panuje w Europie, jest dużym błędem, nie służącym optymalizacji procesów rynkowych - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Eryk Kłossowski podczas konferencji "Energetyka 2030. Nowa energia do zmian" zorganizowanej przez Forum Energii.

Eryk Kłossowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych powiedział, że na zliberalizowanym rynku energii elektrycznej, zbilansowaniem powinni zajmować się wszyscy jego uczestnicy. - Dostawcy energii elektrycznej powinni - zdaniem prezesa PSE - nauczyć się korzystania z rynku intraday i Day Ahead tak, aby oferty złożone na rynku odpowiadały możliwościom wytwórczym danym jednostkom na rynku - powiedział prezes PSE.

Wskazał, że rola operatora systemu przesyłowego powinna polegać na zabezpieczeniu prawidłowego funkcjonowania rynku. - Nasza rola jest obecnie bardzo aktywna i różni się od tych, które są w Europie czy USA. W przyszłości operator będzie ustępował miejsca innymi graczom na rynku, a jego rola będzie ograniczać się do zapewnienia optymalnej pracy systemu i rynku bilansującego. Nowoczesny rynek energii powinien wspierać jego bilansowanie, a nowe regulacje i reguły powinny wspierać rynkową alokację zasobów wytwórczych, integrację rozproszonych źródeł elastyczności, będące systemami dystrybucyjnymi, integrację magazynów energii oraz źródeł odnawialnych i konwencjonalnych na równych zasadach - podkreślił prezes Kłossowski.
Powinny one - jego zdaniem - wspierać optymalne decyzje biznesowe podmiotów niezależnych. Podkreślił, że zasady rynkowe powinny opierać się na trzech podstawowych principiach: minimalizacji interwencji zewnętrznych w funkcjonowanie rynku, ograniczeniu subsydiów dla wybranych technologii zakłócających mechanizmy rynkowe, a także oddziaływaniu czynników prawotwórczych, które powinny skupiać się na tworzeniu przyjaznych ram prawnych.

Prezes Kłossowski powiedział, że zmiany, które zaistnieją na rynku przed 2030 rokiem będą wynikać jeszcze z poprzedniego, trzeciego pakietu energetycznego jak również pakietu Czysta Energii dla Europejczyków, co będzie skutkować w drodze powolnej ewolucji będzie następować harmonizacja reguł w poszczególnych regionach cenowych lub krajach, regionalizacja różnych procesów, które są realizowane na gruncie krajów i optymalizacja tych procesów. - Choć w dogmacie rynku strefowego, którym żyje cała Europa, nie widzę większych szans na jego optymalizację. Uważamy, że strefowość rynków jest dużym błędem nie służącym optymalizacji procesów rynkowych. Kluczem jest integracja zasad funkcjonowania rynku energii z fizycznymi aspektami pracy systemu, takimi jak sygnały lokalizacyjne, elastyczność i interfejsy - podkreślił cytowany przez BizesAlert.pl prezes PSE.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: As 08.12.2020r. 19:07
Przecież niedawno występowali o podział rynku niemieckiego i austriackigo i to nastąpiło. Teraz zauważyli że jest źle?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE