ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Mamy najwyższą hurtową cenę energii w Unii Europejskiej
07.12.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w ubiegłym miesiącu Polska miała znacznie wyższą cenę energii w notowaniach na rynku dnia następnego niż nasi sąsiedzi. Wysoką cenę energii w hurcie mieliśmy też wcześniej w tym roku, co potwierdzają dane Komisji Europejskiej. Jeśli chodzi o ceny energii dla odbiorcy końcowego nadal należymy do grupy europejskich państw z najniższymi cenami, jednak za chwilę czekają nas podwyżki.

Dane z serwisu EnergyLive pokazują, że w ubiegłym miesiącu średnia, spotowa cena energii na rynku day-ahead wynosiła w naszym kraju 53,54 EUR/MWh. Dla porównania cena w Niemczech wynosiła 38,79 EUR/MWh, w Czechach 41,64 EUR/MWh, a na Słowacji 42,42 EUR/MWh.

Średnia cena energii elektrycznej na rynku dnia następnego w listopadzie 2020 r. (EUR/MWh). Źródło: EnergyLive.

Z danych Towarowej Giełdy Energii wynika, że na naszym rynku hurtowym w listopadzie cena energii na rynku dnia następnego wyniosła 251,66 zł/MWh i była wyższa o 11,14 zł/MWh od średniej ceny energii z wcześniejszego miesiąca.

Z kolei średnia cena kontraktu rocznego z dostawą pasmową w roku 2021 (BASE_Y-21) wyniosła w listopadzie 222,46 zł/MWh i była to cena niższa o 2,31 zł/MWh w stosunku do średniej ceny z października.

To, że w Unii Europejskiej mieliśmy ostatnio najwyższe ceny energii na rynku hurtowym, pokazują dane Komisji Europejskiej z ostatniego raportu dotyczącego unijnych rynków energii za drugi kwartał 2020 r.

W tym czasie średnia, hurtowa cena energii w Polsce wynosiła 40,1 EUR/MWh i była niemal dwa razy wyższa niż cena na rynku hurtowym w Niemczech czy Danii (po 20,3 EUR/MWh). Dużo taniej energię można było też kupić na rynku czeskim (21,2 EUR/MWh), słowackim (21,3 EUR/MWh) czy litewskim (28,8 EUR/MWh).

Sytuacja niewiele różniła się w pierwszym kwartale 2020 r., w którym w Polsce energia w hurcie kosztowała przeciętnie 40,6 EUR/MWh, a np. w Niemczech 26,5 EUR/MWh. W tamtym kwartale pod względem wysokości cen energii na rynku hurtowym nie byliśmy w UE liderami, ale wyprzedził nas tylko jeden kraj. Była to Grecja ze średnią ceną 50,4 EUR/MWh.

W drugim kwartale 2020 r. najtańsza w Europie była energia w Norwegii (zaledwie 4,8 EUR/MWh) oraz w Szwecji (12,3 EUR/MWh), czyli w krajach z tradycyjnie tanią energią, których energetyka i występujące na niej ceny zależą w dużej mierze od warunków hydrologicznych z uwagi na kluczowe znaczenie generacji z elektrowni wodnych.

Średnia cena energii elektrycznej na rynku hurtowym w drugim kwartale 2020 r. (EUR/MWh). Źródło: Komisja Europejska.

Dane Komisji Europejskiej za drugi kwartał 2020 r. pokazują jednocześnie, że o ile w hurcie energia w Polsce jest najdroższa w Unii Europejskiej, to sytuacja wygląda już inaczej jeśli chodzi o ceny dla odbiorców końcowych.
W drugim kwartale 2020 r. polskie gospodarstwa domowe płaciły za energię elektryczną przeciętnie 15,37 eurocentów/kWh (cena uwzględnia podatki i dodatkowe opłaty).

Wśród naszych sąsiadów mniej płacili Litwini (14,34 eurocentów/kWh), za to więcej Słowacy (17,24 eurocentów/kWh), Czesi (19,04 eurocenty/kWh) i Niemcy, którzy mieli w drugim kwartale najwyższą w Europie cenę energii dla gospodarstw domowych - wynosiła ona przeciętnie 29,83 eurocentów/kWh.

Średnia cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w drugim kwartale 2020 r. (EUR/MWh). Źródło: Komisja Europejska.

Również relatywnie tania energia w naszym kraju, w porównaniu do innych europejskich państw, była w drugim kwartale jeśli chodzi o odbiorców przemysłowych. Energia dla tej grupy kosztowała u nas przeciętnie - wraz z podatkami i dodatkowymi opłatami - 9,25 eurocentów/kWh.

U naszych sąsiadów więcej płacił przemysł na Litwie (10,81 eurocentów/kWh), Słowacji (14,33 eurocentów/kWh) i w Niemczech (16,4 eurocentów/kWh), natomiast mniej płacili odbiorcy przemysłowi w Czechach (14,33 eurocentów/kWh).

Koszty energii w Polsce zarówno dla gospodarstw domowych jak i odbiorców przemysłowych pójdą jednak w górę począwszy od przyszłego miesiąca za sprawą wprowadzenia na rachunki tzw. opłaty mocowej pokrywającej koszty utrzymywania backupu jeśli chodzi o moce wytwórcze krajowej energetyki.

Opłata mocowa, na której zarobią głównie państwowe koncerny energetyczne, będzie kosztować odbiorców z grupy gospodarstw domowych od 1,87 zł do 10,46 zł miesięcznie - w zależności od zużycia. Z kolei pozostali odbiorcy mają płacić stawkę 0,0762 zł/kWh za energię pobraną w godzinach 7-22.

Do tego od stycznia pojawi się stała opłata związana z kosztami wsparcia dla producentów energii odnawialnej. Wysokość tzw. opłaty OZE na 2021 r. URE ustalił na 2,2 zł/MWh, czyli w przypadku przeciętnego gospodarstwa domowego związany z nią wydatek w skali roku nie przekroczy 10 zł.

Do tego pewnych podwyżek można spodziewać się jeśli chodzi o taryfy na energię i dystrybucję, które co roku zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki. Na razie nie znamy jeszcze skali planowanych podwyżek. Nasz regulator jeszcze proceduje wnioski otrzymane od sprzedawców energii i dystrybutorów jeśli chodzi o taryfy na 2021 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: liczyk 07.12.2020r. 17:32
i o to chodzi wyższa marża za wszystko płacą odbiorcy końcowi zysk sprzedawcy jest stratą kupującego kto zbiera tę... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 08-12-2020r. 07:57 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: obserwator 07.12.2020r. 17:54
Nic dodać, ani ująć. No może tylko to, że opłaty sieciowe i parapodatki (jak np. Opłata mocowa) też odstają struktura... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 08-12-2020r. 07:46 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Symeo 23.02.2021r. 08:29
Jeśli na rynku hurtowym ceny mamy najwyższe w Europie, a ceny dla odbiorców końcowych mamy najniższe - tzn. mamy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE