ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Simson: fundusze UE istotnym instrumentem transformacji klimatycznej
16.12.2020r. 11:39

Fundusze europejskie, z których skorzysta także Polska, to najbardziej istotny instrument przeprowadzenia transformacji klimatycznej - oceniła unijna komisarz ds. energii Kadri Simson podczas internetowej debaty "Śląski Ład". Zapewniła, że Polska może liczyć na wsparcie KE w procesie transformacji.

Środową telekonferencję poświęconą m.in. możliwościom finansowania transformacji Górnego Śląska z unijnych funduszy zorganizowała grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Parlamentu Europejskiego oraz należący do niej polscy europosłowie: Izabela Kloc i Ryszard Legutko.

Komisarz Simson przypomniała, że ogólna pula unijnych środków wspierających działania w zakresie transformacji klimatycznej to ponad 67 mld euro w ramach różnych instrumentów. "Instrumenty wsparcia możemy w przyszłości zmieniać, ale chodzi przede wszystkim o to, by były one ukierunkowane na konkretne projekty i konkretne regiony" - zaznaczyła.

Jednym z instrumentów wspierających przemiany jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, w ramach którego Polska może liczyć ok. 3,5 mld euro dla regionów górniczych - głównie Górnego Śląska, gdzie - co przyznała komisarz - skala wyzwań jest największa.

"Zdajemy sobie sprawę z tego, że to nie wystarczy na wszystko, co zostało zaplanowane, ale trzeba pamiętać, że Polska może też skorzystać z innych funduszy, np. tych wspierających innowacyjne projekty związane z obniżeniem emisji zanieczyszczeń oraz z funduszy na rozwijanie największych, prorozwojowych projektów innowacyjnych. Dotąd Polska była jednym z największych beneficjentów tych funduszy" - powiedziała Kadri Simson.

Jej zdaniem, osiągnięcie tzw. neutralności klimatycznej UE jest niezmiernie ambitnym celem, z którym borykać się będzie nie tylko obecne, ale także przyszłe pokolenia Europejczyków. "Polska stoi przed długą drogą, ale w KE wierzymy, że jesteśmy w stanie wspierać Polskę zarówno technicznie jak i merytorycznie, aby pomóc wam w odpowiedni sposób tę drogę przejść" - zapewniła unijna komisarz ds. energii.
Simson zaznaczyła, że przygotowując i wspierając procesy transformacyjne trzeba pamiętać o interesach wszystkich europejskich regionów dotkniętych przemianami i dbać, by były one traktowane równo. Przyznała, że dla niektórych regionów transformacja może być trudniejsza niż gdzie indziej.

"Górny Śląsk to olbrzymie wyzwanie. Górnictwo i związany z nim przemysł to część kulturowego i społecznego dziedzictwa. Dlatego dla Górnego Śląska transformacja nie ogranicza się do kontekstu technologicznego. Tym bardziej musi być przemyślana i sprawiedliwa" - oceniła Kadri Simson.

"Sprawiedliwa transformacja to nie tylko i wyłącznie hasło, w które wierzymy w Komisji Europejskiej. To pewnego rodzaju kierunkowskaz mówiący nam o tym, że musimy być jak najbliżej rzeczywistych spraw" - dodała komisarz. Podkreśliła potrzebę faktycznego dialogu ze wszystkimi zainteresowanymi środowiskami - przede wszystkim lokalnymi samorządami oraz organizacjami społecznymi i pracowniczymi.

"Musimy wsłuchać się w faktyczne głosy ludzi, burmistrzów, prezydentów, sołtysów, wszystkich władz samorządowych - tak, aby sprawić, żeby nasze inicjatywy były dobrze dostosowane do ich potrzeb i oczekiwań" - podkreśliła Simson.

Telekonferencję "Śląski Ład" z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego oraz unijnej komisarz zorganizowała w środę grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Parlamentu Europejskiego oraz posłowie EKR - prof. Ryszard Legutko i Izabela Kloc, która moderowała dyskusję.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE