ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Stanowisko PKEE do aktu delegowanego KE ustanawiającego techniczne kryteria oceny działalności zgodnie z zasadami zrównoważonego finansowania - taksonomii
16.12.2020r. 16:32

Polski Komitet Energii Elektrycznej popiera ustanowienie technicznych kryteriów oceny działalności gospodarczych, zgodnie z zasadami przyjętymi w rozporządzeniu w sprawie taksonomii, celem umożliwienia zrównoważonej transformacji ku gospodarce niskoemisyjnej. Jesteśmy jednak poważnie zaniepokojeni faktem, że niektóre z tych kryteriów mogą stanowić ogromne wyzwanie dla polskiego sektora energetycznego.

Wytwarzanie energii elektrycznej - paliwa gazowe i płynne

Jesteśmy zdecydowanie przeciwni ustanowieniu progu emisyjności 100 g CO2/kWh dla wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem paliw gazowych i płynnych, ponieważ wyklucza to możliwość uznania tej działalności za zrównoważoną środowiskowo.

Wykaz działalności zrównoważonych powinien obejmować wszystkie rodzaje działalności gospodarczych, które mogą znacząco zmniejszać negatywny wpływ na środowisko naturalne, w tym technologie ułatwiające i przejściowe, takie jak wytwarzanie energii elektrycznej z gazu ziemnego, które naszym zdaniem nie zostały wystarczająco uwzględnione w akcie delegowanym.

Stopniowe i racjonalne kosztowo odchodzenie od elektrowni opalanych kopalnymi paliwami stałymi na rzecz opalanych gazem ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mocy niezbędnych do bilansowania odnawialnych źródeł energii i utrzymania bezpieczeństwa energetycznego państw członkowskich silnie uzależnionych od węgla.

Kryteria oceny technicznej odnośnie ograniczenia zmian klimatu przedstawione w dziale 4.7 mogłyby być oparte na kryteriach dotyczących wytwarzania energii z biomasy, biogazu i biopaliw, wymienionych w punktach 5 i 6 części 4.8 Załącznika I, co umożliwiłoby uznanie elektrowni gazowych za zrównoważone środowiskowo.

Kryteria dotyczące dostosowania do zmian klimatu wprowadzają próg emisyjności 270 g CO2e/kWh w wypadku wytwarzania energii elektrycznej z paliw gazowych i płynnych, który jest nieosiągalny w wypadku elektrowni gazowych. Jednakże nie jest jasne dlaczego i w jaki sposób takie elektrownie mogą przyczyniać się do dostosowania do zmian klimatu i w rezultacie mogą być uznane za zrównoważone, ponieważ projektowany akt delegowany nie adresuje tej kwestii.

Przesył i dystrybucja energii elektrycznej

Wszystkie inwestycje w elektroenergetyczną infrastrukturę sieciową, nawet w systemach nie w pełni zdekarbonizowanych, powinny być określone jako zrównoważone, by wspierać dalszą elektryfikację i transformację. Proponowana klasyfikacja oparta na emisyjności przyłączonych źródeł wytwórczych nie wydaje się stosowna. Zamiast tego powinna być oceniana poprawa niezawodności i sprawności sieci.

Wytwarzanie skojarzone ciepła/chłodu i energii elektrycznej z paliw gazowych i płynnych oraz wytwarzanie ciepła/chłodu z paliw gazowych i płynnych

Jesteśmy zdecydowanie przeciwni ustanowieniu progu emisyjności 100 g CO2/kWh dla wytwarzania ciepła/chłodu i wytwarzania skojarzonego ciepła/chłodu z paliw gazowych i płynnych, jako że wyklucza to możliwość uznania tej działalności za zrównoważoną środowiskowo.

Wszelkie działalności powinny być oceniane na podstawie ich całościowego wkładu w cele klimatyczne i ich wpływu na utrzymywanie bezpieczeństwa energetycznego. Może to wymagać elastycznego rozwiązania dla technologii przejściowych, takich jak ciepłownie i elektrociepłownie gazowe, które naszym zdaniem w akcie delegowanym nie zostały wystarczająco uwzględnione.

Techniczne kryteria nie precyzują jasno jakiego rodzaju metodyki powinno się używać do obliczania emisji wytwarzanych przez elektrociepłownie i czy określony próg należy stosować na wejściu, czy na wyjściu z jednostek wytwórczych. Przy obliczaniu progu emisyjności dla wytwarzania skojarzonego ciepła/chłodu i energii elektrycznej z paliw gazowych i płynnych potrzebna jest właściwa metodyka. Metoda przyjęta przez Europejski Bank Inwestycyjny ("premia za ciepło") jest wiarygodna i powinna znaleźć zastosowanie w tym przypadku.

Zamiennie, kryteria przedstawione w dziale 4.19 w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu w wypadku wytwarzania skojarzonego mogłyby być oparte na kryteriach dotyczących wytwarzania energii z biomasy, biogazu i biopaliw w punktach 5 i 6 części 4.8 Załącznika I, by umożliwić uznanie elektrociepłowni za zrównoważone środowiskowo.

Techniczne kryteria dotyczące dostosowania do zmian klimatu wprowadzają próg emisyjności dla wytwarzania skojarzonego ciepła/chłodu i energii elektrycznej na poziomie 270 g CO2e/kWh. Nie jest jednak jasne dlaczego i jak elektrociepłownie gazowe miałyby się przyczyniać do dostosowania do zmian klimatu i w rezultacie być uznane za zrównoważone środowiskowo, ponieważ projektowany akt delegowany nie adresuje tej kwestii.
PKEE

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE