ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Resort klimatu przeznaczy 800 mln zł m.in. na punkty ładowania dla elektryków
18.12.2020r. 17:47

Resort klimatu i środowiska planuje przeznaczyć do końca grudnia 2023 r. 800 mln zł na dofinansowanie rozbudowy infrastruktury dla sprzedaży wodoru lub do ładowania pojazdów energią elektryczną - wynika z opublikowanego w piątek projektu rozporządzenia.

W piątek na stronach RCL opublikowano projekt rozporządzenia ws. szczegółowych warunków udzielania pomocy publicznej na tworzenie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i do tankowania wodoru. Jego autorem jest resort klimatu i środowiska.

Jak wynika z tego dokumentu, do 31 grudnia 2023 r. na pomoc finansową na budowę takich punków przeznaczonych zostanie do 800 mln zł. Środki mają pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodano, że wsparcie będzie mogło być udzielane w formie dotacji.

Z projekcie czytamy, że pomoc finansowa będzie mogła być skierowana do sektora MŚP, do dużych firm jak i do samorządów oraz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

W projekcie wskazano, że w przypadku ogólnodostępnych stacji ładowania zlokalizowanych w gminach, w których liczba mieszkańców nie przekracza 100 tys. mieszkańców, dotacje mają być wyższe i wynosić do 75 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. W większych gminach wsparcie ma być niższe i sięgać do 50 proc. kosztów kwalifikowanych.
W dokumencie wskazano, że w przypadku infrastruktury ładowania innej niż ogólnodostępne stacje ładowania, pomoc finansowa będzie udzielana na utworzenie punktu ładowania o mocy do 150 kW lub zwiększenie jego mocy do 150 kW. W tym przypadku intensywność pomocy finansowej nie będzie mogła przekroczyć 25 proc. kosztów kwalifikowanych. Dotacje będą wyższe o 25 proc. jeśli dotyczyć to będzie punktów o mocy do 22 kW lub zwiększenia jego mocy do 22 kW.

W projekcie wyszczególniono, że dotacja nie będzie mogła przekroczyć: 7,5 tys. zł jeżeli dotyczy utworzenia punktu o mocy do 11 kW lub zwiększenia mocy punktu skutkującego przyrostem jego mocy do 11 kW; 10 tys. zł w przypadku punktu o mocy do 22 kW; 27,5 tys. zł do punktu o mocy do 100 kW; 47,5 tys. zł do punktu o mocy do 150 kW.

Odnośnie punktów ładowania wodorem, wsparcie nie będzie mogło przekroczyć 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a wartość pomocy 3 mln zł.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE