Rusza projekt ponownego wykorzystania aktywów elektrowni węglowych (RECPP)
W ramach Europejskiego Funduszu Węgla i Stali uruchomiony został projekt ponownego wykorzystania aktywów elektrowni węglowych w okresie transformacji energetycznej (Re-Purposing Coal Power Plants during energy transition - RECPP). Sektor energetyczny w Europie ulega zmianom, których kierunek wytycza kształt polityki energetyczno - klimatycznej. W ramach przekształceń następuje stopniowe odchodzenie od źródeł wysokoemisyjnych, co wiąże się ze stopniowym odstawianiem jednostek. Niektóre państwa już zapowiedziały bliskie terminy zakończenia pracy ostatnich elektrowni węglowych, a niektóre - tak jak Polska, będą to robić w dłuższej perspektywie czasowej, związanej z wykorzystaniem rodzimych zasobów węgla, tj. najpóźniej do 2050r.
Projekt RECPP służyć ma wykorzystaniu infrastruktury pozostałej po sukcesywnie odstawianych na trwale elektrowniach, tak aby tworzyć nowe perspektywy dla regionów energetyki węglowej znajdujących się w okresie przejściowym, co wpisuje się w działania Sprawiedliwej Transformacji. Ma docelowo pomagać władzom centralnym i lokalnym we wsparciu regionów najbardziej dotkniętych koniecznością transformacji, w tym w rozdysponowaniu środków Wspólnotowych przeznaczonych na wsparcie.
Aby pomoc taka była możliwa, niezbędna jest przede wszystkim inwentaryzacja aktywów. Dlatego w ramach Projektu w jego pierwszej fazie stworzona zostanie baza danych, która następnie będzie wykorzystana w kolejnych etapach do przygotowania planów ponownego przeznaczenia i wykorzystania potencjału elektrowni węglowych.
W Polsce projekt jest koordynowany przez Główny Instytut Górnictwa, TAURON Wytwarzanie S.A. oraz Towarzystwo Gospodarczego Polskie Elektrownie i został on objęty patronatem Ministra Aktywów Państwowych oraz Ministra Klimatu i Środowiska.
W pozostałych krajach Projekt będzie realizowany przez m.in. Technology-Hellas, Grupę ČEZ, RWE, Uniper, ÉdF a koordynacją zajmuje się VBG Power Tech.
W ramach podejmowanych działań koordynatorzy krajowi uruchomili proces anonimowej ankietyzacji, wysyłając zaproszenia do poszczególnych jednostek do wzięcia udziału w badaniu. Proces zbierania danych powinien zakończyć się 31 stycznia 2021r. Wiedza uzyskana w ten sposób pomoże w opracowaniu katalogu dobrych praktyk, skutecznych rozwiązań oraz uzasadnionych ekonomicznie propozycji wykorzystania - w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju - istniejącej infrastruktury. Wyniki będą podstawą do dyskusji z Komisją Europejską o potrzebach sektora energetyki w procesie transformacji i pomocne w szacowaniu niezbędnych potrzeb oraz w pozyskiwaniu koniecznych funduszy.
Dodatkowo Projekt stanowić ma element aktywujący działania lokalnie w regionie elektrowni oraz stanowić dobrą podstawę do dyskusji między administracją oraz społecznością lokalną w celu przedstawienia opcji ponownego wykorzystania terenu elektrowni i jego rozwoju.
W ramach projektu odbędą się otwarte Warsztaty online, których celem będzie przybliżenie jego celów a także zebranie i wymiana doświadczeń oraz informacji w zakresie ponownego wykorzystania infrastruktury elektrowni węglowych w okresie transformacji. Pierwsze z nich odbędą się 19 stycznia 2020 - swój udział zapowiedział już Minister Klimatu - Pan Michał Kurtyka. Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia pojawi się już wkrótce.
Dodatkowe informacje mogą Państwo znaleźć na
stronie projektu
Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie