ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Rusza projekt ponownego wykorzystania aktywów elektrowni węglowych (RECPP)
21.12.2020r. 06:33

Projekt RECPP służyć ma wykorzystaniu infrastruktury pozostałej po sukcesywnie odstawianych na trwale elektrowniach, tak aby tworzyć nowe perspektywy dla regionów energetyki węglowej znajdujących się w okresie przejściowym, co wpisuje się w działania Sprawiedliwej Transformacji.

W ramach Europejskiego Funduszu Węgla i Stali uruchomiony został projekt ponownego wykorzystania aktywów elektrowni węglowych w okresie transformacji energetycznej (Re-Purposing Coal Power Plants during energy transition - RECPP). Sektor energetyczny w Europie ulega zmianom, których kierunek wytycza kształt polityki energetyczno - klimatycznej. W ramach przekształceń następuje stopniowe odchodzenie od źródeł wysokoemisyjnych, co wiąże się ze stopniowym odstawianiem jednostek. Niektóre państwa już zapowiedziały bliskie terminy zakończenia pracy ostatnich elektrowni węglowych, a niektóre - tak jak Polska, będą to robić w dłuższej perspektywie czasowej, związanej z wykorzystaniem rodzimych zasobów węgla, tj. najpóźniej do 2050r.
Projekt RECPP służyć ma wykorzystaniu infrastruktury pozostałej po sukcesywnie odstawianych na trwale elektrowniach, tak aby tworzyć nowe perspektywy dla regionów energetyki węglowej znajdujących się w okresie przejściowym, co wpisuje się w działania Sprawiedliwej Transformacji. Ma docelowo pomagać władzom centralnym i lokalnym we wsparciu regionów najbardziej dotkniętych koniecznością transformacji, w tym w rozdysponowaniu środków Wspólnotowych przeznaczonych na wsparcie.

Aby pomoc taka była możliwa, niezbędna jest przede wszystkim inwentaryzacja aktywów. Dlatego w ramach Projektu w jego pierwszej fazie stworzona zostanie baza danych, która następnie będzie wykorzystana w kolejnych etapach do przygotowania planów ponownego przeznaczenia i wykorzystania potencjału elektrowni węglowych.W Polsce projekt jest koordynowany przez Główny Instytut Górnictwa, TAURON Wytwarzanie S.A. oraz Towarzystwo Gospodarczego Polskie Elektrownie i został on objęty patronatem Ministra Aktywów Państwowych oraz Ministra Klimatu i Środowiska.

W pozostałych krajach Projekt będzie realizowany przez m.in. Technology-Hellas, Grupę ČEZ, RWE, Uniper, ÉdF a koordynacją zajmuje się VBG Power Tech.

W ramach podejmowanych działań koordynatorzy krajowi uruchomili proces anonimowej ankietyzacji, wysyłając zaproszenia do poszczególnych jednostek do wzięcia udziału w badaniu. Proces zbierania danych powinien zakończyć się 31 stycznia 2021r. Wiedza uzyskana w ten sposób pomoże w opracowaniu katalogu dobrych praktyk, skutecznych rozwiązań oraz uzasadnionych ekonomicznie propozycji wykorzystania - w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju - istniejącej infrastruktury. Wyniki będą podstawą do dyskusji z Komisją Europejską o potrzebach sektora energetyki w procesie transformacji i pomocne w szacowaniu niezbędnych potrzeb oraz w pozyskiwaniu koniecznych funduszy.

Dodatkowo Projekt stanowić ma element aktywujący działania lokalnie w regionie elektrowni oraz stanowić dobrą podstawę do dyskusji między administracją oraz społecznością lokalną w celu przedstawienia opcji ponownego wykorzystania terenu elektrowni i jego rozwoju.

W ramach projektu odbędą się otwarte Warsztaty online, których celem będzie przybliżenie jego celów a także zebranie i wymiana doświadczeń oraz informacji w zakresie ponownego wykorzystania infrastruktury elektrowni węglowych w okresie transformacji. Pierwsze z nich odbędą się 19 stycznia 2020 - swój udział zapowiedział już Minister Klimatu - Pan Michał Kurtyka. Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia pojawi się już wkrótce.

Dodatkowe informacje mogą Państwo znaleźć na stronie projektu
Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Gospodarni Polacy i ENERGETYCY 21.12.2020r. 11:59
A kto w Polsce poza PSE i Operatorami sieci NW i WN kompleksowo zajmie się w zakresie zagospodarowania i dalszego... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 31-12-2020r. 19:35 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ENERGETYCY XXI w 21.12.2020r. 12:28
Aby choć trochę nadrobić w Polsce opóźnienia to równolegle powinny działać zespoły interdyscyplinarne na poziomie... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 31-12-2020r. 19:41 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE