ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Coroczne spotkanie w ramach projektu "Daj się ogrzać. Przyłącz się do Ciepłolubnych" odbyło się 16 grudnia
21.12.2020r. 13:11

Coroczne spotkanie administratorów i zarządców wspólnot z Gdyni w ramach projektu "Daj się ogrzać. Przyłącz się do Ciepłolubnych" odbyło się 16 grudnia. W tym roku organizatorzy: PGE Energia Ciepła, OPEC Sp. z o.o., Miasto Gdynia i WFOŚiGW w Gdańsku, zaprosili przedstawicieli administracji do udziału w spotkaniu online.

- Administratorzy i zarządcy budynków to dla nas ważna grupa osób, z którą współpracujemy od wielu lat, rozwijając miejską sieć ciepłowniczą oraz dokonując przyłączeń kolejnych budynków. Wspólne spotkania w formie warsztatowej już na stałe wpisały się w kalendarze, zarówno nasze, jak i uczestników. Aktualna sytuacja epidemiologiczna spowodowała jednak zmianę dotychczasowej formy spotkań - przenieśliśmy się do Internetu, aby także w tym roku móc poruszyć kilka istotnych kwestii m.in. związanych z rozwojem sieci ciepłowniczej i omówieniem kolejnych obszarów, które mogą liczyć na ciepło sieciowe" - podkreśla Piotr Surma, Dyrektor Rozwoju OPEC Sp. z o.o.

- Podłączenie budynków wielorodzinnych do miejskiej sieci ciepłowniczej to jeden z głównych elementów zwalczania niskiej emisji w miastach. Jeśli taką inwestycję rozbudujemy o termomodernizację, to osiągniemy efekt nie tylko środowiskowy, ale i ekonomiczny. Fundusz od wielu lat wspiera tego typu inwestycje i już teraz szykuje dla nich kolejne ciekawe mechanizmy wsparcia - dodaje Marcin Osowski, Prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

- Zmiana źródła ogrzewania na to wytwarzane w Elektrociepłowni Gdyńskiej, to najbezpieczniejszy i najbardziej przyjazny środowisku sposób na zapewnienie ciepła w swoim domu. Tegoroczne seminarium było niezwykłą okazją do przedstawienia zalet ciepła sieciowego, jak również rozmowy o działaniach związanych z poprawą efektywności energetycznej i korzyściach finansowych, wynikających z efektywnych energetycznie projektów modernizacyjnych - powiedziała Elżbieta Kowalewska, Dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła S.A. - Współpraca z podmiotami lokalnymi w zakresie usług efektywności energetycznej od lat jest jedną z form naszej aktywności. Poza korzyściami finansowymi warto pamiętać o tym, że promocja efektywności energetycznej i wsparcie realizacji tego typu przedsięwzięć przekłada się na pozytywny efekt ekologiczny dla wszystkich mieszkańców - dodała Elżbieta Kowalewska.

Spotkanie było okazją do poznania zarówno planów rozwoju sieci ciepłowniczej w latach 2021-2023, jak i projektów dofinansowanych ze środków unijnych, realizowanych przez Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gdyni. Wsparcie termomodernizacji, wymiana źródeł ogrzewania w budownictwie wielorodzinnym, możliwości uzyskania dofinansowania oraz podejmowanie szeregu działań wpływających na efektywność energetyczną na rynku ciepła, budziły zainteresowanie uczestników.

Drugi blok tematyczny, zorientowany na ekologię poruszył zagadnienia związane z przyjęciem uchwały antysmogowej w Gdyni i Gdańsku. Zmieniła ona przepisy dotyczące zmiany sposobu ogrzewania z "kopciuchów" na bezpieczne i ekologiczne rozwiązania. To kolejny ważny krok, by poprawić jakość powietrza.

Oczyszczenie powietrza poprzez filtrowanie pyłów zawieszonych w powietrzu czy gromadzenie wody deszczowej to niewątpliwe zalety zielonych dachów. Zielone Dachy, inwestycje przyjazne ptakom i minimalizowanie ryzyka kolizji ptaków z infrastrukturą to zagadnienia poruszone w drugim bloku warsztatów.

Seminarium co roku porusza kwestie bardzo istotne dla administratorów. Cieszymy się, że przedstawiona tematyka spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, a frekwencja pozytywnie nas zaskoczyła. W imieniu wszystkich organizatorów dziękuję również za udział i współtworzenie tego wydarzenia ekspertom z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, Stowarzyszeniu Wspierania Inwestycji Przyjaznych PTA.com i Stowarzyszeniu Dachy Zielone. To wydarzenie potwierdza, że nasze wspólne działania, wynikające z troski o środowisko przynoszą wymierne skutki - nie tylko w postaci poprawy aktualnej sytuacji, ale również lepszej i zdrowszej przyszłości - podsumowuje Marek Łucyk - wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
PGE Energia Ciepła S.A.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE