ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Branża OZE oczekuje więcej dużej fotowoltaiki w aukcjach OZE 2021
26.12.2020r. 07:00

800 MW - taka według szacunków z rozporządzenia Rady Ministrów będzie moc dużych instalacji fotowoltaicznych, które powstaną w wyniku aukcji dla OZE z 2021 r. Branża energetyki odnawialnej oczekuje jednak, że wolumen ten powinien wynosić co najmniej 2 GW.

Jak przypomina Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki, moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła już 3 GW, a w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 r. przybywało średnio 160 MW miesięcznie, ale były to głównie niewielkie instalacje prosumenckie.

Tymczasem polski system elektroenergetyczny potrzebuje jednak przede wszystkim więcej mocy z tzw. dużej fotowoltaiki; już po opublikowaniu pierwszego projektu rozporządzenia, w sierpniu tego roku, Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki proponowało podwyższenie wolumenu energii do 2 GW - mówi PAP szefowa PSF Ewa Magiera.

"Ogromny potencjał energetyki słonecznej w naszym kraju może zostać zaprzepaszczony przez niepewność inwestorów, co do dalszego wspierania tej technologii przez rząd" - dodaje, oceniając, że stosunkowo niewielki wolumen dla dużej fotowoltaiki może takie obawy nieść. Wielkoskalowe projekty fotowoltaiczne zapewnią Polsce bezpieczeństwo energetyczne i korzystnie wpłyną na ceny energii - podkreśla Magiera.

Od wielu lat obserwujemy w Polsce coraz wyższe letnie szczyty obciążenia systemu energetycznego - przypomina prawnik i ekspert Instytutu Jagiellońskiego Christian Schnell.

"Związane ze zmianą klimatu fale upałów przekładają się na większe zużycie energii do celów chłodniczych i spadek sprawności systemów chłodniczych w elektrowniach konwencjonalnych. Rozwiązaniem jest fotowoltaika przyłączona do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, produkująca najwięcej energii w momentach najwyższego nasłonecznienia" - tłumaczy w rozmowie z PAP Schnell.

Przypomina też, że w letnich szczytach obciążenia energia w hurcie w Polsce jest najdroższa, tymczasem fotowoltaika produkuje tanio i przyczynia się do obniżenia tych wysokich cen na rynku. ",Widać to na przykładzie Niemiec, gdzie ceny hurtowe w okresach letnich są o połowę tańsze niż w Polsce" - wskazuje.
W ocenie Schnella, obecnie fotowoltaika w Polsce ma jeszcze niewielki wpływ na poziom cen hurtowych w okresie letnim, a sytuację zmienią dopiero wielkoskalowa fotowoltaika przyłączona do linii przesyłowych.

Wielkoskalowa energetyka słoneczna jest tańsza od małych instalacji - mówi PAP szef firmy doradczej Value Partner Krzysztof Kajetanowicz. Jak tłumaczy, na podstawie założeń Ministerstwa Klimatu można wyliczyć, że ujednolicony koszt energii (Levelized cost of Energy - LCOE) dużej instalacji fotowoltaicznej to 270 zł za MWh, a dla małej - 287 zł za MWh.

Wątpliwości, że duże instalacje PV z racji skali mogą oferować niższą cenę energii nie ma też Jacek Kosakowski, prezes Centralnej Grupy Energetycznej, wytwórcy energii z OZE. Jak mówi PAP, w aukcji dla OZE cena odcięcia była już na poziomie cen rynkowych. To oznacza, że zdecydowana większość wielkoskalowych instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych nie uzyska dopłat od państwa, a wręcz będzie oddawać pieniądze państwu, sprzedając energię drożej, niż w zadeklarowała w aukcji.

"To gospodarce i odbiorcom energii w gospodarstwach domowych zdecydowanie się opłaca. Warto, by decydenci mieli tego świadomość" - podkreśla Kosakowski.

"Nie stać nas na to, żeby wykluczać wielkoskalowe instalacje fotowoltaiczne, po pierwsze ze względu na ekonomikę tych projektów, po drugie ze względu na palącą potrzebę zastępowania starych i emisyjnych źródeł węglowych" - dodaje Ewa Magiera.

Przypomina też, że aukcja w 2021 r. będzie ostatnią, co do której inwestorzy mają pewność, że w ogóle się odbędzie. "Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprawdzie deklaruje chęć przedłużenia systemu wsparcia, ale wciąż nie wiemy, kiedy nowe przepisy zostaną uchwalone przez Sejm i jak długo będzie trwał proces notyfikacyjny" - podkreśliła szefowa PSF.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Energetyk 28.12.2020r. 11:58
Załóżmy, że słonecznko przez kilka godzin dziennie zapewni tę maksymalną moc 3 GW. A co potem ? Liczymy na wiatraki... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE