ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Harmonizacja projektów reaktorów jądrowych
28.12.2020r. 08:47

System licencjonowania elektrowni jądrowych powinien zostać zracjonalizowany, aby promować wdrażanie na szeroką skalę nowych reaktorów po konkurencyjnych kosztach, stwierdza grupa robocza Światowego Stowarzyszenia Jądrowego ds. współpracy w zakresie oceny i licencjonowania projektów reaktorów (CORDEL) w swoim raporcie opublikowanym w tym miesiącu.

Obecnie projekty reaktorów jądrowych proponowane do wdrożenia w danym kraju są oceniane przez krajowe organy regulacyjne zgodnie z ich własnymi przepisami i procedurami. Pełna ocena jest przeprowadzana niezależnie od tego, czy projekt przeszedł obszerny przegląd i uzyskał certyfikację w innym kraju. To krajowe podejście do licencjonowania reaktorów powoduje, że wymagane są zmiany projektowe, generujące dodatkowe koszty, czas i obciążenia regulacyjne, a także złożoność i utratę wydajności związaną z zarządzaniem wieloma projektami tego samego podstawowego modelu reaktora.

W swoim raporcie zatytułowanym Harmonisation of Reactor Design Evaluation and Licensing: Lessons Learned from Transport, opracowanym we współpracy z Candu Owners Group, CORDEL wzywa, aby tradycyjny model wdrażania obiektów jądrowych "został zmieniony w kierunku międzynarodowej standaryzacji projektów reaktorów i harmonizacji podejścia do licencjonowania". Zaowocowałoby to "poprawą ekonomii, wydajnością regulacyjną oraz zwiększoną wydajnością i bezpieczeństwem projektów", stwierdza grupa.

Komentując raport, dyrektor generalna Światowego Stowarzyszenia Jądrowego Sama Bilbao y León powiedziała: "Uproszczenie międzynarodowych standardów i procesów licencyjnych dla nowych reaktorów jądrowych jest pilnym i niezbędnym zadaniem. Jest to szczególnie ważne dla pomyślnego wdrożenia SMR, których uzasadnienie biznesowe opiera się na ustanowieniu światowych rynków i łańcuchów dostaw.

Transport jądrowy

Raport grupy CORDEL opiera się na doświadczeniach związanych z transportem materiałów promieniotwórczych, który odbywa się zgodnie ze zharmonizowanymi ramami regulacyjnymi od prawie 60 lat.
Od 1961 r., kiedy Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej po raz pierwszy opublikowała swoje przepisy dotyczące bezpiecznego transportu materiałów promieniotwórczych (SSR-6), na całym świecie wysłano ponad pół miliarda przesyłek, bez żadnego wypadku transportowego, który spowodowałby znaczące zagrożenie radiologiczne dla ludzi lub środowiska. Te wymogi dotyczące transportu materiałów jądrowych są wystarczająco zharmonizowane ponad granicami międzynarodowymi, tak że jedynie minimalne zmiany projektu opakowań są wymagane w celu spełnienia określonych przepisów krajowych, a przeglądy techniczne przeprowadzone przez wiodący właściwy organ w jednym kraju mogą być w prosty sposób zatwierdzane przez inne właściwe organy w innych krajach.

W raporcie stwierdza się: "Osoby, którym powierzono zadanie opracowania wczesnych przepisów dotyczących transportu jądrowego, były w stanie odłożyć na bok różnice między krajami i uzgodnić wspólne mierniki ilościowe oraz kryteria testowania i terminologię", co położyło podwaliny pod dzisiejsze przepisy dotyczące transportu jądrowego.

Następnie raport zaleca ustanowienie międzynarodowych ram dla harmonizacji oceny projektów reaktorów i licencjonowania. Rdzeniem tych ram byłby międzynarodowy panel doradczy ds. regulacji, składający się z ekspertów z krajowych organów regulacyjnych, upoważnionych do podejmowania decyzji na mocy umowy międzynarodowej.

"Na przykładzie przepisów dotyczących bezpiecznego transportu materiałów promieniotwórczych, raport pokazuje, że możliwe jest skuteczne osiągnięcie harmonizacji w międzynarodowych przepisach jądrowych" - stwierdziła Bilbao y León. "Wizja i przywództwo autorów tego rozporządzenia doceniły znaczenie priorytetowego traktowania zgodności między przepisami krajowymi i międzynarodowymi jako czynnika niezbędnego dla rozwoju globalnego przemysłu jądrowego".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE