ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Na przełomie stycznia i lutego ustawa odległościowa trafi do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych
29.12.2020r. 08:39

Ministerstwo rozwoju, pracy i technologii (MRPiT) mimo upływu czasu od zapowiedzi liberalizacji tzw. ustawy odległościowej podtrzymuje, że projekt jest nadal jednym z priorytetów prac MRPiT w kolejnych miesiącach. Resort przekonuje w odpowiedzi na pytania BiznesAlert.pl, że w najbliższym czasie zostanie przedstawiony wniosek o wpis tego projektu do wykazu prac Rady Ministrów, a na przełomie stycznia i lutego 2021 roku mają rozpocząć się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

Portal BiznesAlert.pl zapytał ministerstwo rozwoju, pracy i technologii (MRPiT) o stan prac nad nowelizacją tzw. ustawy odległościowej ograniczającej możliwość budowy nowych farm wiatrowych na lądzie w Polsce. Latem i wczesną jesienią tego roku w resorcie rozwoju trwały prace nad zmianą zapisów ustawy z 2016 roku. Zastępca dyrektora departamentu gospodarki niskoemisyjnej ministerstwa rozwoju Przemysław Hofman mówił wówczas, że prace wewnątrzresortowe dotyczące uelastycznienia zapisów ustawy odległościowej mają zakończyć się do końca września. Jednak na przełomie września i października doszło do rekonstrukcji rządu i zmiany na stanowisku ministra rozwoju. Jadwigę Emiliewicz zastąpił Jarosław Gowin. Jednocześnie nazwa resortu także uległa zmianie razem z zakresem kompetencji. Prawo budowlane pozostało pod jego opieką, podobnie jak departament gospodarki niskoemisyjnej. To właśnie ten departament pracował nad zmianą ustawy odległościowej.

Tymczasem projektu zmiany ustawy nadal nie ma mimo upływających miesięcy. W optymistycznym scenariuszu zmiany miały wejść w życie z początkiem 2021 roku. Wiadomo, że tak się nie stanie. Ministerstwo rozwoju, pracy i technologii w odpowiedzi na pytania redakcji podtrzymuje, że projekt jest nadal jednym z priorytetów jego prac w nadchodzących miesiącach. - Projekt jest na końcowym etapie prac wewnątrzresortowych. Trwają finalne prace nad jego ostatecznym kształtem przed skierowaniem projektu do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych - podkreśla biuro prasowe resortu w odpowiedzi na pytania BiznesAlert.pl. Ministerstwo przekonuje, że w najbliższym czasie planuje skierować wniosek o wpis projektu do wykazu prac Rady Ministrów, a na przełomie stycznia i lutego 2021 roku chce rozpocząć konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe w jego sprawie. Nie podaje jednak jakie są planowane zmiany względem ustawy z 2016 roku. Można podejrzewać, że założenia nowelizacji tzw. ustawy odległościowej z sierpnia i września tego roku są nadal aktualne.

Celem zmian ma być uelastycznienie sztywnej dotychczas zasady lokowania farm wiatrowych w odpowiedniej odległości od zabudowań (tzw. zasada 10H - dziesięciokrotność wysokości wiatraka) .Zdaniem MRPiT ustalenie sztywnej odległości wobec postępu technologicznego i rozproszonej zabudowy w Polsce powoduje, że na jej dużej części nie można lokalizować farm wiatrowych. Ministerstwo podkreślało, że przepisy z 2016 roku uniemożliwiają budowę farm tam, gdzie mieszkańcy godzą się na takie inwestycje, a gminy chcą je gościć i pobierać podatki z tytułu ich funkcjonowania. Inwestycje powinny być zdaniem resortu prowadzone po wykonaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w ramach którego konsultacje nie pozwoliłyby stwierdzić uchybień i zastrzeżeń społeczności.
Zasada 10H ma być utrzymana, ale uelastyczniona. Gminy zainteresowane budową lądowych farm wiatrowych na ich terytorium, będą mogły zmniejszyć tę odległość w ramach obowiązkowego planu zagospodarowania przestrzennego i oceny oddziaływania na środowisko. Resort chce wprowadzić minimalną, nieprzekraczalną odległość farm od zabudowań w wysokości 500 metrów, a także obowiązkowe konsultacje w trybie realizacji planu zagospodarowania przestrzennego. Konsultacje mają się odbywać także na etapie planistycznym, a po nich obowiązkowe "składy" ze strony społecznej. Resortowi chodzi o to, aby obywatele mieli dostęp do pełnej informacji na temat planu inwestycji.

Warto zaznaczyć, że inwestorzy będą mogli współfinansować tworzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i badań środowiskowych. Zmiany prawa mają także uwzględnić wprowadzenie okresowego nadzoru Urzędu Nadzoru Technicznego. Lądowe farmy wiatrowe mają przechodzić kontrolę raz na cztery lata. Ma ona dotyczyć między innymi poziomu hałasu, skuteczności instalacji odgramiania, czy pracy hamulców hydraulicznych.

Jeżeli proces zmiany ustawy odległościowej nie przebiegnie sprawnie, a decyzje wykonawcze do niej nie będą jasne i precyzyjne, istnieje ryzyko, że nowe projekty lądowych farm wiatrowych mogą nie wziąć udziału w aukcjach OZE, które mają się odbyć w czerwcu 2021 roku. W połowie grudnia tego roku ministerstwo klimatu i środowiska przedstawiło ostatnią wersję projektu rozporządzenia o maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, która może zostać sprzedana w drodze aukcji w 2021 roku. Resort szacuje, że dzięki przyszłorocznym aukcjom powstaną instalacje wykorzystujące energię wiatru na lądzie o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW w wysokości 600 MW - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE