ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wprowadzenie CBAM może zmusić Rosję do walki z emisją CO2
31.12.2020r. 07:43

Wprowadzenie mechanizmu dostosowania do śladu węglowego może kosztować Rosję miliardy euro, ale i zmusić ją do dekarbonizacji - podaje cytowany przez BiznesAlert.pl Kommiersant.

Komisja Europejska pracuje nad regulacją wprowadzającą obciążenia na produkty z importu w zależności od intensywności węglowej, to znaczy skali emisji CO2, przy ich wytwarzaniu. Mają one skłonić producentów spoza Europy do walki z emisją, czyli dekarbonizacji. Tak zwany mechanizm dostosowania do śladu węglowego, zwany wcześniej podatkiem, o skrócie CBAM ma zostać wynegocjowany i wejść w życie do listopada 2023 roku.

Rosjanie obliczyli, że wprowadzenie CBAM podniesie obciążenia podatkowe metalurgii w ich kraju o 27-441 mln euro rocznie, 122-277 mln euro w firmie Rusal oraz 58-119 mln euro w Norylsk Nikiel i UMMC. Producenci węgla koksującego mogą zostać obciążeni kwotą 205-571 mln euro rocznie. Eksporterzy produktów naftowych - do miliarda euro. Zdaniem prezydenta Władimira Putina CBAM to przykład "nieuczciwej konkurencji rynkowej". Rosjanie rozważają zaskarżenie tej regulacji do Światowej Organizacji Handlu. Kommiersant przekonuje jednak, że mogą co najwyżej opóźnić wdrożenie CBAM.
Oznacza to konieczność redukcji emisji CO2 w firmach, jak Rosnieft poprzez obniżkę emisji w procesie przemysłowym albo kompensację w innych obszarach działalności, na przykład poprzez sadzenie lasów. Takie rozwiązania stosują już pierwsze firmy europejskie, o czym pisał BiznesAlert.pl. Firmy stalowe z Rosji opisywane przez Kommiersant już rozważają wymianę kotłów na mniej emisyjne - czytamy w BiznesAlert.pl.
Kommiersant , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE