ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kurtyka :wybory prezydenckie w USA nie spowodują zmiany w zakresie planów rozwoju polskiego sektora energetyki jądrowej
04.01.2021r. 12:41

- Wybory prezydenckie w USA nie zakłócą współpracy Waszyngtonu z Warszawą w zakresie planów rozwoju własnego sektora energetyki jądrowej - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

W październiku Stany Zjednoczone podpisały porozumienie w sprawie opracowania projektu proponowanego przez Polskę programu jądrowego, który przewiduje budowę sześciu elektrowni jądrowych o mocy 6-9 GW w latach 2033-43. Z drugiej strony podczas swojej kampanii prezydent Biden wywołał konsternację w Polsce, porównując ją do Białorusi pod względem standardów demokratycznych. Prezydent Andrzej Duda - podobnie jak Władimir Putin - był jednym z nielicznych światowych przywódców, którzy nie pogratulowali prezydentowi Bidenowi zwycięstwa 3 listopada, dopóki nie zostało ono potwierdzone w połowie grudnia przez amerykańskie kolegium elektorów.

Jednak minister klimatu Michał Kurtyka nie uważa, że zmiana będzie miała istotny wpływ na plany Polski. - Prowadzona jest zaawansowana dyskusja na ten temat z USA i myślę, że jest bardzo obiecująca - powiedział Financial Times. Oprócz inwestycji o wartości 130 miliardów złotych w morskie projekty wiatrowe, polski program jądrowy o wartości 150 miliardów złotych ma pomóc w zmniejszeniu zależności od węgla. Paliwa kopalne dostarczały 74 procent energii elektrycznej w kraju w 2019 roku, ale stają się coraz bardziej nieopłacalne, ponieważ UE zwiększa swoje cele w zakresie redukcji CO2. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział w listopadzie, że koniec tego roku będzie dla Polski "ostatnią chwilą" na wybór strategicznego partnera dla programu jądrowego. Strategia energetyczna zakłada, że "strategiczny współinwestor" obejmie 49 procent udziałów, choć Naimski powiedział w grudniu, że udział inwestora może być "nieco" mniejszy. - Szukamy nie tylko sprzedawcy technologii czy konstruktora, który zbuduje dla nas bloki, ale partnera, który zainwestuje z nami i podejmie ryzyko, także operacyjne - powiedział w rozmowie z Newseria Biznes.
Kurtyka powiedział, że energia jądrowa to "oczywisty wybór", ponieważ oprócz dekarbonizacji gospodarki zapewni stabilną i tanią energię. Analitycy twierdzą, że energia jądrowa może odegrać rolę w dłuższej perspektywie, zwłaszcza biorąc pod uwagę nowy cel UE w zakresie redukcji emisji CO2 do 2030 roku. Oczekuje się, że spowoduje to wzrost cen emisji dwutlenku węgla i sprawi, że energia z węgla stanie się coraz bardziej nieopłacalna - czytamy w BiznesAlert.pl.
Financial Times , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE