Kurtyka :wybory prezydenckie w USA nie spowodują zmiany w zakresie planów rozwoju polskiego sektora energetyki jądrowej
04.01.2021r. 12:41

- Wybory prezydenckie w USA nie zakłócą współpracy Waszyngtonu z Warszawą w zakresie planów rozwoju własnego sektora energetyki jądrowej - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
W październiku Stany Zjednoczone podpisały porozumienie w sprawie opracowania projektu proponowanego przez Polskę programu jądrowego, który przewiduje budowę sześciu elektrowni jądrowych o mocy 6-9 GW w latach 2033-43. Z drugiej strony podczas swojej kampanii prezydent Biden wywołał konsternację w Polsce, porównując ją do Białorusi pod względem standardów demokratycznych. Prezydent Andrzej Duda - podobnie jak Władimir Putin - był jednym z nielicznych światowych przywódców, którzy nie pogratulowali prezydentowi Bidenowi zwycięstwa 3 listopada, dopóki nie zostało ono potwierdzone w połowie grudnia przez amerykańskie kolegium elektorów.
Jednak minister klimatu Michał Kurtyka nie uważa, że zmiana będzie miała istotny wpływ na plany Polski. - Prowadzona jest zaawansowana dyskusja na ten temat z USA i myślę, że jest bardzo obiecująca - powiedział Financial Times. Oprócz inwestycji o wartości 130 miliardów złotych w morskie projekty wiatrowe, polski program jądrowy o wartości 150 miliardów złotych ma pomóc w zmniejszeniu zależności od węgla. Paliwa kopalne dostarczały 74 procent energii elektrycznej w kraju w 2019 roku, ale stają się coraz bardziej nieopłacalne, ponieważ UE zwiększa swoje cele w zakresie redukcji CO2. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział w listopadzie, że koniec tego roku będzie dla Polski "ostatnią chwilą" na wybór strategicznego partnera dla programu jądrowego. Strategia energetyczna zakłada, że "strategiczny współinwestor" obejmie 49 procent udziałów, choć Naimski powiedział w grudniu, że udział inwestora może być "nieco" mniejszy. - Szukamy nie tylko sprzedawcy technologii czy konstruktora, który zbuduje dla nas bloki, ale partnera, który zainwestuje z nami i podejmie ryzyko, także operacyjne - powiedział w rozmowie z Newseria Biznes.
Kurtyka powiedział, że energia jądrowa to "oczywisty wybór", ponieważ oprócz dekarbonizacji gospodarki zapewni stabilną i tanią energię. Analitycy twierdzą, że energia jądrowa może odegrać rolę w dłuższej perspektywie, zwłaszcza biorąc pod uwagę nowy cel UE w zakresie redukcji emisji CO2 do 2030 roku. Oczekuje się, że spowoduje to wzrost cen emisji dwutlenku węgla i sprawi, że energia z węgla stanie się coraz bardziej nieopłacalna - czytamy w BiznesAlert.pl.
Financial Times
,