ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Energetyka coraz bardziej zależy od zmian klimatu, geografii i skutków pandemii
07.01.2021r. 01:55

Grzegorz Wiśniewski, Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej
Dane ENTSO-E dotyczące produkcji energii w grudniu 2020r. potwierdzają, że polskiej energetyce, póki co nie jest groźny lockdown. Przemysł działa sprawnie i eksportuje, pracownicy zdalnie zużywają coraz więcej energii w domu, sporo jej idzie na lampki choinkowe i świąteczne iluminacje. Krajowe zużycie energii elektrycznej w 2020 roku było w grudniu o 4,7 proc. wyższe niż w listopadzie i o 4,3 proc. niż w grudniu 2019 roku.

Jeżeli rzeczywiście zużycie energii elektrycznej jest miarą rozwoju cywilizacyjnego, a wzrost jej zużycia świadczy o wychodzeniu z kryzysy gospodarczego to wchodząc w 2021 rok mamy podstawy do optymizmu. Ważny jest też kierunek zmian, który w Polsce przyśpieszył i zbliżył polska energetykę do unijnej, także dlatego że w UE w pierwszym roku pandemii transformacja spowolniła.

W Polsce grudzień był też dobry dla OZE, a w szczególności dla elektrowni wiatrowych, które wyprodukowały niemal 1,8 TWh - o 35% więcej energii niż w lutym i o niemal 3% więcej niż w wietrznym grudniu '2019. Farmy wiatrowe w grudniu zapewniły 11,7% zapotrzebowania krajowego na energię co stanowiło aż 82% energii z OZE. Oznacza to, że kończenie od października '2020 roku wsparcia zielonymi certyfikatami dla farm wiatrowych starszych niż 15 lat nie wpłynęło na zaprzestanie ich pracy (ponad 1 GW mocy wiatrowych ma już więcej niż 15 lat), a nowe farmy budowane w systemie aukcyjnym są już przyłączane do sieci.

Krótkie grudniowe dni nie służą fotowoltaice, ale niezwykle wysoki poziom zachmurzenia w całej UE spowodował spadki w produkcji energii w stosunku do grudnia 2019 o 13%, w Niemczech o 27%. W Polsce było też pochmurnie, a tempo przyrostu mocy spadło i produkcja z 3,5 GW mocy zainstalowanej była niska (niecałe 100 GWh), ale jednocześnie był to wzrost o niemal 390% w stosunku do grudnia 2019 roku i o 170% r/r.

Powyższe dane jeszcze raz potwierdzają synergię (a nie konkurencję) energetyki słonecznej i wiatrowej oraz uzasadniają potrzebę wykorzystania koszyka aukcyjnego z hybrydami wiatrowo-słonecznymi do poprawy bilansowania mocy zeroemisyjnych w lokalnych obszarach bilansowania.

W całym 2020 roku udział energii z OZE w zużyciu energii wyniósł 12,4% i był wyższy niż w 2019 roku o 1,7 pp. przy spadku zapotrzebowania na energie o 3,6 TWh (2,2% r/r/). Poza energetyka słoneczną i wiatrową swój zwiększony wkład wniosły biomasa (wzrost o ponad 6,1%) oraz biomasa (choć grudzień tradycyjnie, jak wszystkie miesiące zimowe i letnie, przyniósł spory spadek produkcji). Potwierdza to, że pandemia mniej niż można było się spodziewać wpłynęła na spadek zapotrzebowania na energię oraz że energetyka w coraz większym stopniu zależy od źródeł, które nie potrzebują procesów spalania aby generować energię, ale potrzebują zwracania bacznej uwagi na zmiany klimatu i meteorologię.

Koniec roku umożliwia porównania międzynarodowe w obrębie UE, a z uwagi na zależność od warunków meteorologicznych i geograficznych oraz powiązania transgraniczne zawsze dobrym benchmarkiem są Niemcy - tabela:Tabela potwierdza zasadności (z uwagi na geografie i klimat oraz związki gospodarze) porównywania polskiej energetyki do niemieckiej. Trendy zmian są powiem podobne poza tym że w Niemczech znacznie szybciej spada udział węgla, a w Polsce szybciej rośne udział fotowoltaiki (pierwsza fala szybkiego wzrostu). Ciekawe, w całej UE wzrosła produkcja energii elektrycznie z węgla i spadła z OZE (przy zapewne wyższym spadku zapotrzebowania na energię), co m.in. należy wiązać ze fluktuacją klimatyczną.

Różnice zaczynają być wtedy widoczne gdy patrzymy całościowo na strukturę produkcji energii w 2020 roku Polsce i w Niemczech - rysunki:

(1200x591)

(1200x563)

Z danych ENSOE wynika, że sama energia wiatrowa wyprodukowała więcej energii elektrycznej niż niemieckie elektrownie na węgiel brunatny i węgiel kamienny, a z OZE ogółem pochodziło 45% energii elektrycznej. Zmiany klimatu (polityka klimatyczna jest tylko wyrazem tych zmian) i pandemia przyśpieszają transformację także polskiej energetyki w kierunku modelu niemieckiego. Efektem takiej, a nie innej struktury wytwarzania energii w Niemczech i trwałego kierunku jej zmian są wyraźny spadek emisji i spadek kosztów energii.

Hurtowe ceny energii elektrycznej w Niemczech spadły wyraźnie także w 2020 r. Wg Instytutu Ekonomiki Energii (EWI) i Uniwersytetu w Kolonii średnia cena hurtowa, wynosząca 30,4 euro/ MWh, była o ponad 7 euro/MWh niższa niż w 2019 r. Wg EWI odpowiadały za to trzy główne czynniki: niższe koszty paliwa (mniejsze zapotrzebowanie z powodu wzrostu OZE i spadku zapotrzebowania na energię elektryczną w wyniku pandemii) oraz rekordowa ilość energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. Energia wiatru i słońca i inne OZE wyprzedziły w zeszłym roku paliwa kopalne w niemieckiej produkcji energii podały BNetzA i Agora Energiewende. Niemcy zmniejszyły całkowitą emisję o około 42% w porównaniu z poziomem z 1990r. przekraczając cel na 2020r.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Socyal 07.01.2021r. 07:34
Energii elektrycznej nie kupuje się w elektrowni tylko w miejscu przyłączenia obiektu do sieci dystrybucyjnej. I tu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Grzegorz Wiśniewski 07.01.2021r. 09:12
Wyjaśnienie do tabeli, która niefortunnie została sformatowana. Dane dla PL i DE dotyczą zmian r/r (2020/2019). Dane... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE