ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Cena ropy WTI powyżej bariery 50 USD za baryłkę.
07.01.2021r. 10:42

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Notowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu pną się w górę. Dla cen ropy WTI oznacza to pokonanie psychologicznej bariery 50 USD za baryłkę, do której co prawda amerykańska ropa zbliżała się już ostatnio, ale która pozostawała niepokonana. Dzisiaj rano cena ropy WTI sięga już 51 USD za baryłkę, zaś notowania europejskiej ropy Brent pozostają kilka dolarów wyżej, w okolicach 54-55 USD za baryłkę.

Zwyżka cen ropy naftowej jest zaledwie jednym z przejawów optymizmu rynkowego i nastawienia risk-on, które jest widoczne na początku bieżącego roku. Ponadto, dolar amerykański pozostaje słaby i wspiera notowania wielu surowców. Jednak największy pozytywny wpływ na ceny miały deklaracje ze strony OPEC+ oraz dane dotyczące zapasów ropy w USA.

Wczorajszy raport amerykańskiego Departamentu Energii (DoE) zaskoczył inwestorów pod kilkoma względami. Po pierwsze, pokazał on bardzo duży spadek zapasów ropy naftowej w USA w minionym tygodniu. Wyniósł on aż o 8 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano zniżki o około 1,5 mln baryłek (zresztą, podobny wynik dzień wcześniej pokazał raport Amerykańskiego Instytutu Paliw).

Po drugie, raport DoE pokazał, że w poprzednim tygodniu zapasy benzyny i destylatów w USA znacząco wzrosły, odpowiednio o 4,5 mln baryłek i 6,4 mln baryłek. Oczekiwania wynosiły odpowiednio 1,55 mln baryłek i 2,8 mln baryłek. Dodatkowo, DoE podał, że poziom wykorzystania mocy rafinerii w USA sięgnął bowiem w tym czasie 80,7 proc., co jest najwyższym wskaźnikiem od sierpnia ub.r.

Gdy połączymy powyższe informacje, to dostajemy pełniejszy obraz sytuacji w USA. Co prawda zapasy ropy spadły, jednak wynikało to głównie z większej aktywności rafinerii i produkcji benzyny oraz destylatów. Tymczasem popyt na produkty ropopochodne nie nadążył za produkcją, stąd spory wzrost zapasów.

Ogólnie więc wczorajszy raport trudno uznać za szczególnie optymistyczny, chociaż z pewnością pojawienie się ostatnio bardziej regularnych spadków zapasów ropy naftowej jest pocieszeniem i budzi nadzieje na kontynuację tego trendu.

Jednym z czynników, które w tym tygodniu wspierają kupujących na rynku ropy naftowej, jest decyzja Arabii Saudyjskiej o dobrowolnym, dodatkowym cięciu produkcji tego surowca.

Dla przypomnienia, OPEC+ oficjalnie nie zmienił limitów produkcji ropy naftowej. Po dyskusjach prowadzonych 4 i 5 stycznia, ogłoszono, że od lutego ogólne cięcia nadal wyniosą łącznie 7,2 mln baryłek dziennie. Niemniej, w ramach tych cięć na nieco większą produkcję pozwolono Rosji i Kazachstanowi (które naciskały na podwyższenie limitów), natomiast większe cięcia wzięła na siebie Arabia Saudyjska.

Saudyjczycy poszli jednak o krok dalej, bowiem zobowiązali się do dodatkowych cięć własnej produkcji ropy naftowej w lutym oraz marcu - cięcia te mają wynieść milion baryłek dziennie. W rezultacie, w lutym łączne cięcia produkcji ropy naftowej w ramach OPEC+ wyniosą 8,125 mln baryłek, a w marcu nieco mniej, bo 8,05 mln baryłek. Cięcia więc ostatecznie będą większe niż tego oczekiwał rynek.

Kolejne spotkanie OPEC+ ma mieć miejsce na początku marca, kiedy to podjęta zostanie decyzja dotycząca kształtu porozumienia naftowego od kwietnia.

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE