ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Organizacje społeczne i ekologiczne apelują do UE o większe wykorzystanie energii jądrowej
07.01.2021r. 15:38

WeCARE - sojusz organizacji pozarządowych z siedzibą w Brukseli prowadzący kampanię na rzecz czystej, taniej i niezawodnej energii wystosował w dniu 4 stycznia 2021 r. list otwarty do przedstawicieli instytucji Unii Europejskiej z apelem o pilną zmianę nastawienia do energetyki jądrowej oraz zapewnienie większego jej udziału w niskoemisyjnym miksie energetycznym, co pozwoli uniknąć uzależnienia od gazu.

W liście kierowanym do przedstawicieli Parlamentu, Komisji i Rady UE grupa przekazała 3 główne postulaty:

1. Promowanie i wspieranie zmiany koncepcji zrównoważonego rozwoju stosowanej w taksonomii, odejście od krótkowzrocznej koncepcji "ekologicznego zrównoważonego rozwoju" w kierunku "zrównoważonego rozwoju społecznego" jako równowagi między środowiskiem, ekonomią i niezawodnością.

2. Zapewnienie, aby energia jądrowa została wyraźnie i pozytywnie uwzględniona w odpowiednich dokumentach UE, począwszy od polityk i planów działania, ale także w instrumentach wykonawczych, takich jak akty delegowane na podstawie taksonomii, dyrektyw i rozporządzeń, a także, co nie mniej ważne, w instrumentach finansowych.

3. Zapewnienie, że przyszła gospodarka wodorowa UE będzie oparta na bardzo niskoemisyjnej produkcji wodoru, która ze względów ekonomicznych musi obejmować wykorzystanie energii jądrowej. Aby to wspierać, ślad węglowy związany z produkcją wodoru należy ustalić poniżej 50 g CO2 / kWh.

W liście czytamy również: "chociaż z zadowoleniem odnotowujemy przyjęcie na grudniowym szczycie Rady bardzo ambitnego celu UE w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r., to nadal jesteśmy głęboko zaniepokojeni, nie widząc żadnych wyraźnych pozytywnych stwierdzeń w najnowszych dokumentach UE dotyczących roli, jaką powinna odgrywać energia jądrowa w tym przedsięwzięciu. Dotyczy to w szczególności zdecydowanej większości instrumentów finansowych, które będą teraz dostępne po przyjęciu budżetu UE (w tym UE nowej generacji). Zdarza się nawet, że energia jądrowa jest wyraźnie wykluczana (np. InvestEU), co uważamy za nonsensowne".
Organizacja zwraca uwagę, że na początku 2021 r. będą kontynuowane prace nad następnymi czterema aktami delegowanymi i uważa, że sposób, w jaki kwestia zrównoważonego rozwoju została potraktowana w ramach taksonomii, jest zbyt krótkowzroczna, wadliwa i wymaga pilnej korekty. "Dla nas zrównoważony rozwój energetyczny nie jest związany wyłącznie z "ekologią", ale jest wynikiem równowagi między ochroną środowiska, ekonomiką oraz niezawodnością dostaw energii.
Energia musi być czysta, przystępna cenowo i niezawodna, aby zapewnić dobrobyt dzisiejszego społeczeństwa i nie może karać społeczeństwa jutra.
(...) Odmowa korzystania z czystego, ekonomicznego i dyspozycyjnego źródła energii w takich okolicznościach jest po prostu szaleństwem. UE nie powinna kierować się ideologią antyatomową niektórych państw członkowskich, podczas gdy wszystkie inne główne potęgi światowe nadal podążają ścieżką jądrową. Byłoby to sprzeczne z duchem i celem Traktatu Euratom, a także z zasadą art. 194 TFUE" - czytamy w liście.

Organizacja porusza także kwestię tzw. mitu o zielonym wodorze. Pięć państw członkowskich (Austria, Dania, Luksemburg, Portugalia i Hiszpania) wystąpiło pod koniec grudnia wzywając UE do polegania przy produkcji wodoru wyłącznie na odnawialnych źródłach energii.

Zdaniem weCARE takie podejście nie ma sensu ekonomicznego. Po pierwsze ze względu na niską wydajność procesu P2P (Power to Power - energia elektryczna wytwarzana ze źródeł odnawialnych wykorzystywana do produkcji i przechowywania wodoru, aby produkować energię elektryczną później, gdy występuje niedobór wiatru i/lub słońca), ale także dlatego, że flota dużych elektrolizerów musiałaby pracować w sposób przerywany: "weCARE zdecydowanie wspiera szersze wykorzystanie wodoru do dekarbonizacji procesów przemysłowych i uczynienia sektora transportu czystszym. Dlatego wzywamy UE do rozważenia roli, jaką energia jądrowa może odegrać w produkcji wodoru albo poprzez elektrolizę w obciążeniu podstawowym, albo, po koniecznych fazach demonstracyjnych, przy użyciu wysokotemperaturowych reaktorów IV generacji. To jedyny sposób na pojawienie się prawdziwie niskoemisyjnej gospodarki wodorowej ... a nawet bardzo niskoemisyjnej gospodarki wodorowej, wykluczając wodór produkowany z gazu ziemnego, aby uniknąć niepożądanego uzależnienia od gazu, zarówno z powodu emisji gazów cieplarnianych, jak i perspektyw zależności energetycznej" - czytamy w liście.

Całość listu dostępna jest na stronie organizacji:
https://www.wecareeu.org/papers.html
weCare , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE