ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowy klip w kampanii antysmogowej Rybnika
07.01.2021r. 20:03

Nowy klip z apelami m.in. znanych mieszkańców opublikowano w kampanii antysmogowej 140-tysięcznego Rybnika. Lokalny samorząd przypomina w nim m.in. o zbliżających się terminach wymiany starych pieców, wynikających z regionalnej uchwały antysmogowej.

Jak przypomniała rzeczniczka rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień, ze złą jakością powietrza Rybnik ma problem od lat, jednak dopiero od 2017 r. obowiązuje regionalna uchwała antysmogowa, zgodnie z którą do końca 2021 r. należy zlikwidować piece używane powyżej 10 lat. Aby przypomnieć o terminach wymiany kopciuchów, miasto m.in. od września br. rozdystrybuowało wśród mieszkańców 40 tys. ulotek.

"Ulotka trafiła do wszystkich domów jednorodzinnych na terenie Rybnika, ponieważ to emisja pyłów z kominów domów jednorodzinnych jest w główniej mierze odpowiedzialna za tzw. niską emisję. Na terenie Rybnika jest 18,5 tys. domów, z czego 14 tys. musi wymienić stare kotły" - wskazała Skupień.

Kolejnym narzędziem przypominającym o problemie jest dostępny od czwartku w mediach społecznościowych spot, w którym wystąpili: rybnicki żużlowiec Kacper Woryna, miejscowy duszpasterz akademicki Wojciech Iwanecki, przewodnicząca Rady Seniorów Stefania Forreiter, przedsiębiorczyni Magdalena Moczała i prezydent miasta Piotr Kuczera.

Hasłem spotu i całej akcji jest "Gańba", która po śląsku oznacza "wstyd". Prócz ulotek i filmiku od ub. roku informacje o terminach wymiany kotłów umieszczane są w gazecie samorządowej, w lokalnych rozgłośniach - emitowane apele ws. wymiany pieców. Materiały akcji znalazły się też na siedmiu bilbordach przy wjeździe do miasta i na 72 tablicach informujących zwykle o wydarzeniach kulturalnych.

Przedstawiciele miasta przypominają, że od 2015 do 2019 r. na walkę z niską emisją z kasy miejskiego samorządu wydano 100 mln zł. Miasto pozyskało 88 mln zł ze środków zewnętrznych; zapłaciło 82 mln zł za termomodernizacje budynków miejskich, a na dotacje dla mieszkańców przeznaczyło 16,3 mln zł.
W Rybniku wymieniono w tym czasie 861 starych pieców i poddano termomodernizacji 91 budynków. Na podobne inwestycje czeka jeszcze 19 miejskich budynków - szkoły, przedszkola, domy kultury, obiekty sportowe, OSP. Miasto pozyskuje też środki zewnętrzne na likwidację 2626 kopciuchów w budynkach należących do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Ponadto, pod koniec ub. roku miasto przystąpiło do rządowego programu Stop Smog. Rybnik zamierza objąć nim do 100 zgłoszonych, najmniej zamożnych gospodarstw domowych w prywatnych budynkach jednorodzinnych i samodzielnie przeprowadzić w nich inwestycje antysmogowe.

Działania edukacyjno-informacyjne samorządu Rybnika uzupełniają kampanię "Nie truj sąsiada", z udziałem znanych postaci, prowadzoną od 2016 r. przez Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego (ZGiPSZ). Subregion zachodni to jeden z czterech subregionów woj. śląskiego, zamieszkany przez ok. 640 tys. osób. Działający na jego terenie Związek współtworzy 28 samorządów, m.in. miasta Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Żory.

Częścią prowadzonych przez Związek od 2016 r. działań antysmogowych były kolejne edycje kampanii edukacyjno-informacyjnej pod hasłem "Nie truj sąsiada", których osią są zawieszki na klamki i żartobliwe spoty filmowe. W pierwszym spocie wystąpił m.in. Franciszek Pieczka, w drugim youtuber Rezigiusz, w trzecim Marian Dziędziel, a w ubiegłorocznym - Anna Dymna, Dariusz Gnatowski oraz członkowie Kabaretu Młodych Panów.

Miasta subregionu są zgodne, że smog jest jednym z ich największych problemów. W poprzednich sezonach grzewczych rybnicka stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska często pokazywała najwyższe w regionie wartości stężeń pyłu zawieszonego PM10 - z rekordowymi powyżej 1000 mikrogramów na metr sześc. (dwudziestokrotne przekroczenie dobowej normy).

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE