ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Orsted, Siemens Gamesa i ITM Power chcą produkować zielony wodór z pomocą energii z morskich farm wiatrowych
11.01.2021r. 08:16

Duńczycy zamierzają przetestować z partnerami produkcję zielonego wodoru z pomocą morskich farm wiatrowych. Ta technologia może zostać kiedyś zastosowana w Polsce, gdzie może dojść do współpracy z ich udziałem - czytamy w BiznesAlert.pl.

Orsted, Siemens Gamesa i ITM Power chcą produkować zielony wodór z pomocą energii z morskich farm wiatrowych w ramach projektu Oyster, który uzyskał wsparcie finansowe w wysokości pięciu mln euro z Joint Technology Initiative for Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking, czyli funduszu Komisji Europejskiej.

Środki posłużą między innymi do sfinansowania elektrolizerów mających pracować w ramach projektu Oyster, który ma być pilotażem pozwalającym ocenić potencjał zielonego wodoru. Ich praca ma zostać w przyszłości zintegrowana z morskimi farmami wiatrowymi, także dzięki technologii odsalania wody morskiej w celu pozyskania jej do produkcji wodoru.
Orsted i Siemens Gamesa przekonują, że koszty wytwarzania zielonego wodoru mogą być konkurencyjne do oferty wytwarzania tego paliwa z pomocą gazu ziemnego (niebieski wodór) dzięki "realistycznemu opodatkowaniu emisji CO2". Oyster ma ruszyć w 2021 roku i działać do końca 2024 roku.

Warto dodać, że duński Orsted podpisał wstępne porozumienie o ramach współpracy przy nabyciu 50 procent udziałów w projektach morskich farm wiatrowych Polskiej Grupy Energetycznej. To podstawa do dalszych negocjacji o wspólnej budowie farm Baltica 2 i 3 planowanych przez spółkę celową PGE o nazwie PGE Baltica. Polacy mają także przyjąć w 2021 roku strategię wodorową, której projekt zakłada neutralność technologiczną, a zatem wsparcie różnych technologii pozyskiwania wodoru, w tym z pomocą offshore - czytamy w BiznesAlert.pl.
Orsted , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 11.01.2021r. 11:01
I bardzo dobrze. Każda zielona energia nie skierowana do sieci elektrycznej zapewnia byt górnikom. W sumie będzie to... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE