ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Utworzono nową europejską organizację współpracy w zakresie unieszkodliwiania odpadów jądrowych
12.01.2021r. 08:38

Dania, Norwegia i Holandia ogłosiły utworzenie nowej organizacji European Repository Development Organisation (ERDO), której celem jest współpraca państw członkowskich w celu sprostania wspólnym wyzwaniom związanym z bezpiecznym zarządzaniem długożyciowymi odpadami promieniotwórczymi, w tym utworzenie wspólnych wielonarodowych składowisk geologicznych.

Wkrótce do ERDO mają dołączyć inne kraje. Przed jej utworzeniem przez ostatnie 10 lat organizacje krajowe współpracowały w ramach Grupy Roboczej ERDO. Została ona założona przy wsparciu 10 państw członkowskich w 2009 r., w następstwie kompleksowych studiów wykonalności (projekt SAPIERR) w zakresie możliwości wielonarodowej likwidacji odpadów w Europie, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Arius i finansowanych przez Komisję Europejską. Czternaście krajów europejskich było zaangażowanych w projekt SAPIERR, a 13 brało udział w pracach ERDO w ciągu ostatniej dekady.

Organizacja ERDO została oficjalnie ustanowiona 7 stycznia w Vlissingen w Królestwie Niderlandów poprzez podpisanie statutu przez Dansk Dekommissionering (Dekom) z Danii, Norsk Nukleær Dekommisjonering (NND) z Norwegii i Central Organisation for Radioactive Waste (Covra) z Niderlandów.

W najbliższych tygodniach do ERDO dołączą inne organizacje działające w grupie roboczej. Należą do nich Agency for Radioactive Waste Management ze Słowenii; Bundesministerium für Landwirt-schaft, Regionen und Tourismus z Austrii; ENEA z Włoch; i Fond-NEK z Chorwacji.
Nowa instytucja umożliwi organizacjom członkowskim ściślejszą współpracę poprzez dzielenie się wiedzą, wdrażanie wspólnych projektów i promowanie międzynarodowych rozwiązań w zakresie gospodarowania odpadami na całym świecie.

Sekretariat ERDO znajduje się w biurze Covra w Nieuwdorp. Członkami Rady Założycieli są: Ewoud Verhoef z Covra (prezes), Ole Kastbjerg Nielsen z Dekom (wiceprezes) i Havard Kristiansen z NND (skarbnik).

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE