Utworzono nową europejską organizację współpracy w zakresie unieszkodliwiania odpadów jądrowych
12.01.2021r. 08:38

Dania, Norwegia i Holandia ogłosiły utworzenie nowej organizacji European Repository Development Organisation (ERDO), której celem jest współpraca państw członkowskich w celu sprostania wspólnym wyzwaniom związanym z bezpiecznym zarządzaniem długożyciowymi odpadami promieniotwórczymi, w tym utworzenie wspólnych wielonarodowych składowisk geologicznych.
Wkrótce do ERDO mają dołączyć inne kraje. Przed jej utworzeniem przez ostatnie 10 lat organizacje krajowe współpracowały w ramach Grupy Roboczej ERDO. Została ona założona przy wsparciu 10 państw członkowskich w 2009 r., w następstwie kompleksowych studiów wykonalności (projekt SAPIERR) w zakresie możliwości wielonarodowej likwidacji odpadów w Europie, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Arius i finansowanych przez Komisję Europejską. Czternaście krajów europejskich było zaangażowanych w projekt SAPIERR, a 13 brało udział w pracach ERDO w ciągu ostatniej dekady.
Organizacja ERDO została oficjalnie ustanowiona 7 stycznia w Vlissingen w Królestwie Niderlandów poprzez podpisanie statutu przez Dansk Dekommissionering (Dekom) z Danii, Norsk Nukleær Dekommisjonering (NND) z Norwegii i Central Organisation for Radioactive Waste (Covra) z Niderlandów.
W najbliższych tygodniach do ERDO dołączą inne organizacje działające w grupie roboczej. Należą do nich Agency for Radioactive Waste Management ze Słowenii; Bundesministerium für Landwirt-schaft, Regionen und Tourismus z Austrii; ENEA z Włoch; i Fond-NEK z Chorwacji.
Nowa instytucja umożliwi organizacjom członkowskim ściślejszą współpracę poprzez dzielenie się wiedzą, wdrażanie wspólnych projektów i promowanie międzynarodowych rozwiązań w zakresie gospodarowania odpadami na całym świecie.
Sekretariat ERDO znajduje się w biurze Covra w Nieuwdorp. Członkami Rady Założycieli są: Ewoud Verhoef z Covra (prezes), Ole Kastbjerg Nielsen z Dekom (wiceprezes) i Havard Kristiansen z NND (skarbnik).