ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kolejny indyjski reaktor podłączony do sieci
12.01.2021r. 08:50

Blok nr 3 w elektrowni jądrowej Kakrapar został podłączony do sieci elektrycznej. Zainstalowany w bloku ciężkowodny reaktor ciśnienieniowy (PHWR) o mocy 700 MWe jest pierwszym reaktorem tego typu uruchomionym w kraju.

Reaktor osiągnął pierwszą krytyczność w lipcu ubiegłego roku. Jądrowy blok energetyczny Kakrapar 3 zlokalizowany w indyjskim stanie Gujarat został zsynchronizowany z siecią o godz. 11.37 w dniu 10 stycznia, ogłosił Press Trust of India

"Jest to prawdziwy przykład rodzimej technologii opracowany i zbudowany w Indiach. 15 takich jednostek stanowić będzie trzon przyszłej floty reaktorów energetycznych w kraju", stwierdził Anil Kakodkar, były sekretarz Departamentu Energii Jądrowej.

W kwietniu 2007 r. rząd w Delhi zatwierdził plany pierwszych czterech z ośmiu planowanych jednostek PHWR 700 MWe: Kakrapar 3 i 4 oraz Radżastan 7 i 8, które mają być budowane przez koncern Hindustan Construction przy użyciu rodzimej technologii. W połowie 2009 r. potwierdzono wydanie zgody na budowę tych obiektów, a pod koniec 2009 r. zatwierdzono ich finansowanie.

Prace w EJ Kakrapar zostały zakończone do sierpnia 2010 roku. Pierwszy beton pod bloki Kakrapar 3 i 4 wylano odpowiednio w listopadzie 2010 r. i marcu 2011 r., po zatwierdzeniu przez Atomic Energy Regulatory Board (AERB). AERB zatwierdziła budowę Radżastan 7 i 8 w sierpniu 2010 r., a następnie rozpoczęły się prace na miejscu. Pierwszy beton dla tych jednostek wylano w lipcu 2011 r.
Indie planują do 2031 r. oddać do eksploatacji 21 nowych energetycznych reaktorów jądrowych - w tym 10 reaktorów PHWR 700 rodzimej konstrukcji - o łącznej mocy 15 700 MWe, ogłosił w styczniu 2019 r. Departament Energii Jądrowej.

Bloki Kakrapar 1 i 2 - oba wyposażone w reaktory PHWR o mocy 220 MWe weszły do komercyjnej eksploatacji odpowiednio w 1993 i 1995 roku.

Po włączeniu do sieci bloku Kakrapar 3 Indie eksploatują obecnie 23 reaktory energetyczne o sumarycznej mocy 6955 MWe, a 6 reaktorów o łącznej mocy 4124 MWe znajduje się w budowie.

Udział energii jądrowej w produkcji energii elektrycznej w roku 2019 wyniósł 3,2 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE