ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polska do 2030 r. będzie potrzebowała ok. 120 statków serwisujących powstające farmy wiatrowe
13.01.2021r. 07:52

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych zakłada powstanie do roku 2030 farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej na poziomie 5,9 GW. Zdaniem wiceministra klimatu i środowiska oraz pełnomocnika rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusza Zyska oznacza to konieczność dysponowania około 120 statkami do serwisu powstających farm wiatrowych. Przedstawiciel rządu dodał, że koszt wszystkich inwestycji realizowanych w związku z energetyką wiatrową to 130-160 mld zł.

Zgodnie z "Polityką energetyczną Polski do 2040 r.", za 20 lat na Bałtyku ma być zainstalowanych od 8 do 11 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej.

Wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska podkreślił, że przy budowie farm wiatrowych możliwe będą takie inwestycje, jak np. budowa statku instalacyjnego, który kosztuje ponad 1,5 mld zł, a którego wypożyczenie kosztuje ponad 1 mln zł na dobę, a później także budowa mniejszych jednostek - statków serwisowych, których w pierwszej fazie, do roku 2030 Polska będzie potrzebować około 120.

"Małe porty serwisowe będą mieć ogromne znaczenie zwłaszcza od roku 2025, kiedy kilkadziesiąt, a byłoby wskazane, żeby około 100 statków serwisowych permanentnie pracowało serwisując realizowane farmy, których czas użytkowania został przewidziane w okresie wsparcia pomocy publicznej na co najmniej 25 lat" - powiedział.
Dodał, że duży potencjał w tym zakresie mają m.in. Władysławowo, Ustka, Łeba i Kołobrzeg, nieco gorszą pozycję ma Darłowo, ze względu na pobliskie usytuowanie obszaru wojskowego.

"Wielki pakiet zleceń otwiera się przed polskimi stoczniami, przed polskimi portami również w zakresie przeładunków, konserwacji, serwisowania tych urządzeń. To także wielkie inwestycje w zakresie wyprowadzenia mocy na ląd, specjalne kable energetyczne, które po dnie morskim do specjalnych stacji będą doprowadzone, potem przekazana ta moc na ląd, budowa sieci energetycznej" - powiedział Zyska.

Przedstawiciel rządu zaznaczył, że intencją władz Polski jest, by co najmniej połowa z tej kwoty (130-160 mld zł) inwestycji realizowanych do roku 2030 trafiła do polskich przedsiębiorców.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: energetyk 13.01.2021r. 08:05
czy te koszty zostały wliczone do darmowej, zielonej energii produkowanej z OZE ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 13.01.2021r. 13:47
Za to koszty dopłat do nierentownego górnictwa już od dawna zawyżają tanią energię z węgla która już nie jest tania... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Uważny 13.01.2021r. 21:31
A czy Elbląg przymierza się do produkcji w dawnym Zamechu i kompletowania dostaw oraz transportu morskiego dla... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE