ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dopłaty do OZE w Niemczech w rekordowej wysokości
13.01.2021r. 11:29

Niemieccy operatorzy sieci Amprion, Tennet, 50Hertz und TransnetBW podali, że w zeszłym roku dopłacono do produkcji mocy z OZE rekordowe 30,9 miliardy euro. Środki te pochodzą z dopłat związanych z ustawą o odnawialnych źródłach energii (EEG). Suma dopłat wzrosła o 12 procent w porównaniu z 2019 rokiem - czytamy w BiznesAlert.pl.

Jednym z powodów rekordowych dopłat jest wzrost produkcji energii z OZE w 2020 roku. Wolumen mocy z odnawialnych źródeł energii wyniósł 252 TWh w zeszłym roku. Oznacza to wkład w zużycie energii elektrycznej w Niemczech rzędu 45 procent. Instytut Frauenhofera zaznacza jednak, że może to być nawet 51 procent, ponieważ część przemysłu w Niemczech zaczęła wytwarzać moc z OZE na użytek własny na dużą skalę.

Drugi powód jest związany ze spadkiem cen energii, spowodowany kryzysem, co oznacza, że dopłaty EEG musiały wyrównywać znacznie większą różnicę niż zwykle. Niklas Záboji zwraca uwagę na łamach Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), że istnieją nadal wygórowane zobowiązania, które operatorzy sieci gwarantują producentom OZE.
Konsumenci energii, którzy w zeszłym roku dopłacali 6,756 centów do każdej zużytej kWh, zapłacili blisko 24,5 miliardów euro. Deficyt kosztów produkcji mocy wyniósł więc 6,4 miliardów euro. Jeszcze nie wiadomo, jak taki deficyt w przyszłości będzie finansowany. Możliwy jest kolejny wzrost dopłat konsumentów albo nowe źródło finansowania, którym może być dodatkowa sprzedaż papierów emisyjnych - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Fun 13.01.2021r. 12:36
Co to jest? Tylko 122,6 euro do MWh. Co na to nasi dyżurni zwolennicy OZE?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xXx 14.01.2021r. 12:40
I żeby było jasne nie zapłacili ale dopłacili do ceny energii, aby się to opłacało zielonym producentom.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE